کریستوف گالتیه در حالی سرمربیگری پاریسن‌ژرمن را عهده‌دار شده که در دوران بازیگری‌اش برای لیائونینگ چین بازی کرد و در سال‌های نخست مربیگری، در العین امارات فعالیت داشت.

به گزارش فرتاک ورزشی،

پس از کش و قوس‌های فراوان و مطابق پیش‌بینی‌ها، کریستوف گالتیه‌ی ۵۵ ساله به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال پاری‌سن‌ژرمن فرانسه برگزیده شد و جای مائوریتسیو پوچتینو را گرفت. گالتیه در کشورش فردی کاملا شناخته شده به حساب می‌آید اما بیرون از فرانسه خیلی‌ها از جزئیات کاری او مطلع نیستند. در این گزارش راجع به پیشینه و خصوصیات گالتیه صحبت می‌کنیم.

دوران بازیگری

گالتیه متولد شهر مارسی است. او در قریب به ۱۵ سال دوران بازیگری‌اش در پنج تیم فرانسوی به نام‌های مارسی، لیل، تولوز، آنژه و نیمس بازی کرد و ۲ مرتبه نیز راهی کشورهای ایتالیا و چین شد تا برای مونزا و لیائونینگ بازی کند. او در پست دفاع به میدان می‌رفت و بیشترین حضورش را در تیم زادگاهش پشت سر گذاشت. گالتیه هیچ‌وقت به تیم ملی بزرگسالان فرانسه نرسید اما برای تیم زیر ۲۱ سال‌ها بازی کرد.

رئیسِ مسی، امباپه و نیمار کیست؟/ عبور از جاده ابریشم و خلیج فارس تا پاریس

سال‌ها کمک‌مربیگری

به محض پایان دوران بازیگری و آویختن کفش‌ها به سراغ مربیگری رفت. کریستوف ابتدا در تیم مارسی دستیار مربیانی چون تومیسلاو ایویچ، خاویر کلمنته و ... بود. سپس در آریس یونان و باستیا نیز نقش دستیار را ایفا کرد تا اینکه رسما به دستِ راست آلاین پرین تبدیل شد. تا سال ۲۰۰۹ گالتیه همراه با پرین به تیم‌های العین امارات، پورتس‌موث انگلیس، سوشو، لیون و سنت اتین فرانسه رفت تا در مجموع حدود یک دهه به عنوان نفر دوم در تیم‌های مختلف و در کشورهای اروپایی و آسیایی فعالیت داشته باشد.

رئیسِ مسی، امباپه و نیمار کیست؟/ عبور از جاده ابریشم و خلیج فارس تا پاریس

حضور درخشان در سنت‌اتین

سنت‌اتین در سال ۲۰۰۹ با هدایت آلاین پرین تا سقوط فاصله‌ای نداشت. با نظر مدیران باشگاه گالتیه به عنوان سرمربی جدید برگزیده شد. او تیم را با قرار گرفتن در رده هفدهم در لیگ یک نگه داشت. در هفت فصل بعدی سنت‌اتین همیشه بین ۱۰ تیم نخست جدول بود و چهار بار سهمیه اروپایی را به دست آورد. اوج کار این تیم در سال ۲۰۱۳ بود که موفق شدند با شکست یک بر صفر رن قهرمان جام اتحادیه شوند. این اولین جام سبزپوشان پس از ۳۲ سال بود.

رئیسِ مسی، امباپه و نیمار کیست؟/ عبور از جاده ابریشم و خلیج فارس تا پاریس

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.