دلیخت درحالی فصل آینده با پیراهن بایرن به میدان خواهد رفت که برخی هواداران این تیم نسبت به کیفیتش اطمینان خاطر ندارند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 به میدان رفتن در 107 بازی برای آژاکس آمستردام و بر تن کردن پیراهن یوونتوس در 105 بازی. این کارنامه ماتیاس دلیخت است؛ بازیکنی که فقط 22 سال سن دارد و حالا در جدیدترین تجربه، از فصل آینده باید با لباس بایرن‌مونیخ به میدان برود.

اگر به آمار و ارقامی که دلیخت از خود در مستطیل سبز بر جای گذاشته، نگاهی بیندازیم، کمی باورش برایمان سخت خواهد شد که او هنوز یک ماه تا 23 ساله شدن فرصت باقی دارد. از طرف مقابل، او در میان بازیکنان زیر 23 سال، باتجربه‌ترین بازیکن جهان است و در تمامی لیگ‌های معتبر اروپا از جمله لیگ برتر انگلیس، سری آ ایتالیا، لالیگا اسپانیا، بوندس‌لیگای آلمان، لوشامپیونای فرانسه و لیگ‌های هلند و پرتغال، بازیکنی پیدا نخواهید کرد که تجربه بازی‌اش حتی به نزدیکی تجربه ماتیاس دلیخت برسد. در میان بازیکنان زیر 23 سالی که هنوز در این رده سنی مشغول به میدان رفتن هستند، او تقریباً 5 هزار دقیقه بیشتر از دومین بازیکن لیست، یعنی اوان اندیکا از اینتراخت فرانکفورت به میدان رفته است.

باتجربه‌ترین در عین جوانی

او که از همان سن نوجوانی با آژاکس در لیگ قهرمانان اروپا حاضر بود و با این تیم به نیمه‌نهایی رقابت‌ها هم رسید، در میان مدافعان میانی رکورددار در این تورنمنت سرآمد است و در تاریخ این رقابت، تنها 4 مدافع وجود دارند که نسبت به دلیخت در سنین پایین‌تر به میدان رفتن در بالاترین سطح از فوتبال اروپا را تجربه کرده‌اند؛ داوید آلابا، رافائل واران، ترنت الکساندر آرنولد و اشلی کول. این تنها آمار جذاب از ماتیاس دلیخت نیست و مدافع جدید بایرن‌مونیخ، در تغییر فاز بازی از دفاع به حمله، در هر 4 فصل اخیر، میانگین ارسال بیش از 90 درصد پاس صحیح را به ثبت رسانده است. او در دوئل‌ها نیز به قدری موفق عمل کرده که میانگین رکوردش در هر چهار فصل، بیش از 60 درصد پیروزی را شامل می‌شود.

با ثبات، حتی تحت فشار

عملکرد ماتیاس دلیخت در فصل گذشته فوتبال ایتالیا، به قدری خوب بود که در طول فصل سری آ، تنها یک مرتبه توپ را از دست داد. عملکرد مدافع هلندی از حیث دفع و بازپس گیری توپ  کاملاً قابل قبول بوده است. دلیخت در فصل گذشته سری آ  در هر بازی، به طور میانگین 8.52 مرتبه اقدام به بازپس گیری توپ کرد و درصد موفقیت 41.1 را از خود بر جای گذاشت. این آمار البته توپ‌هایی را شامل شده که به درستی در اختیار بازیکنان هم‌تیمی قرار گرفته‌اند اما مشخص، این است که دلیخت به خوبی می‌داند چگونه باید از حملات بازیکنان تیم حریف جلوگیری به عمل آورد. 

تکل‌هایی بهتر از بونوچی

از نظر تکل زدن برای بازپس گیری توپ و موفقیت در این کار، دلیخت بهترین بازیکن فصل گذشته یوونتوس بود. مدافع 22 ساله، نرخ 60.5 درصد تکل موفق در هر بازی را از خود بر جای گذاشت و این درحالی است که لئوناردو بونوچی باتجربه، فصل گذشته نرخ تکل‌های موفقش از 43 درصد تجاوز نکرد. با این حال، دلیخت تنها در عملکرد دفاعی آمار قابل قبولی از خود بر جای نگذاشته و در فاز تهاجمی یکی از برترین مدافعان جهان است. برای رسیدن به درک بهتر از میزان تاثیر گذاری دلیخت در فاز تهاجمی تیمش، کافی است تعداد گل‌های دلیخت در 3 فصل گذشته را نسبت به تعداد گل‌های تمامی مدافعان بایرن‌مونیخ در فصولی که عملکردشان منجر به قهرمانی بوندس‌لیگا شد، مقایسه کنیم؛ درحالی که همه مدافعان بایرن در کنار یکدیگر، مجموعاً 7 گل به ثمر رسانده و تنها داوید آلابا تعداد گل‌هایش از یک عبور کرد، دلیخت به تنهایی 8 گل برای تیمش به ثمر رساند.

تشنه گلزنی

به عبارت دیگر دلیخت در طول 3 فصل گذشته، بیشتر از تمامی مدافعان بایرن‌مونیخ موفق به گلزنی شده است. بنابراین با مرور آمار و عملکرد دلیخت، به این نتیجه خواهیم رسید که مدافع هلندی در همه زمینه‌ها از جمله ثبات عملکرد در توپ‌گیری، ارسال پاس صحیح، تکل‌های موفق و گلزنی، آمار کاملاً قابل توجهی از خود برجای گذاشته و ناگلزمن مشتاق است در بازی‌های رسمی از چنین مدافعی با پتانسیل بالا، هرچه زودتر نهایت استفاده را ببرد. مدافعی که در ترکیب مد نظر ناگلزمن، آزادی عمل بیشتری داشته و قادر خواهد بود بیش از پیش بدرخشد؛ مدافعی که به خدمت‌گیری‌اش، نه تنها برای بایرن‌مونیخ مناسب بوده، بلکه باعث پیشرفت سطح فنی بوندس‌لیگا هم خواهد شد. ناگلزمن و بازیکنان بایرن در صحبت‌هایشان پس از ترک این تیم توسط لواندوفسکی، از متنوع‌تر شدن برنامه‌های تاکتیکی و غیر قابل پیش‌بینی‌تر شدن تیمشان صحبت به میان آورده‌اند؛ تیمی که بدون شک برای گلزنی، روی تجربه ماتیاس دلیخت حساب ویژه‌ای باز خواهد کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.