حساسیت در رقابت های فوتبال قهرمانی دسته اول باشگاه های کشور نزد بازیکنان و کادر فنی بیشتر از لیگ برتر است به این خاطر که موفقیت در لیگ یک تنها با صعود به لیگ برتر معنی پیدا می کند اما درلیگ برتر حتی بقاء در جدول بازی ها هم برای برخی از تیم ها ارزشمند است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

به این خاطر توجه کمیته داوران به بازی های لیگ یک به خصوص در هفته های پایانی باید به اندازه بازی های لیگ برتر باشد. دست کم باید در بازی های مهم و سرنوشت ساز از داورانی استفاده شود که تجربه قضاوت در بازی های لیگ برتر را داشته باشند. نمونه اش امروز در بازی حساس و سرنوشت ساز آلومینیوم اراک – گل ریحان قرار است از حسین زمانی به عنوان داور وسط استفاده شود. داوری که شاید در بازی های دسته اول به دفعات حضور داشته اما دیده نشده بازی های لیگ برتر را سوت بزند و بهتر بود این داور به عنوان یکی از داوران پشت دروازه در بازی های لیگ برتر استفاده می شد و مثلا پیام حیدری که این هفته به عنوان داور پشت دروازه یکی از بازی ها معرفی شده در اراک بازی حساس آلومینیوم اراک – گل ریحان را قضاوت می کرد.

دیروز در بازی ملوان – سرخپوشان البرز صحنه مشکوکی در محوطه جریمه تیم ملوان رخ داد که تیم میهمان به شدت به آن اعتراض کرد و به نظر می رسید در ادامه داور تحت تاثیر این اعتراضات قرار گرفته است و می خواهد به نوعی برای تیم سرخپوشان جبران کند تا جایی که داد ملوانی ها به خصوص مازیار زارع در آمد. داور حتی می توانست در یک صحنه برای ملوان پنالتی بگیرد اما چون تصور می کرد در صحنه مورد اعتراض سرخپوشان اشتباه سوت زده است سعی می کرد به جانبداری در ادامه بازی به نوعی سوت اشتباهش به ضرر تیم سرخپوشان را جبران کند که البته این هم اشتباه است.

متاسفانه بازی های دسته اول چون دراستادیوم های کم تماشاگر برگزار می شود صداهای کنار زمین روی داور تاثیر می گذارد و از سویی چون توجه رسانه ها به آن کم است قضاوت ها آنالیز نمی شود و داوران بازی ها را آنطور سوت می زنند که خود می خواهند. در صورتی که اگر داور احساس کند زیر ذره بین است و بازی ها آنالیز می شود به یقین با احساس مسئولیت بیشتری سوت خواهد زد و از همه مهمتر اشتباه خود را با اشتباه جبران نخواهد کرد. اصلا ایراد نیست در پایان هر هفته از بازی ها کمیته داوران بازی های دسته اول را آنالیز کند و حتی اشتباهات داوری در بازی ها را به رسانه ها گزارش دهد. این طوری داوران متوجه می شوند که چشم هایی هستند که آنها را نگاه می کنند و همین موجب می شود تا داوران با احساس مسئولیت بیشتری بازی ها را قضاوت کنند.

در لیگ برتر شاید یک سوت اشتباه ممکن است باعث سقوط یک پله ای یک تیم در جدول رده بندی شود و به طور مثال تیمی به جای اینکه پنجم، ششم شود اما در بازی های دسته اول یک اشتباه می تواند منجر به عدم صعود یک تیم به لیگ برتر شود و این یعنی هدر رفتن سرمایه 10 تا 12 میلیاردی تومان و شاید هم بیشتر برای صعود به لیگ برتر. بنابراین باید حساسیت ها روی داوری در بازی های دسته اولی به خصوص در این هفته ها بیشتر باشد.

فضای ملتهب استادیوم ها با انتخاب های صحیح از سوی کمیته داوارن تبدیل به فضای آرامی خواهد شد و در این شرایط داوری هم برای داوران آسان تر می شود. تیم ها وقتی متوجه شوند برای قضاوت بازی های آنها از داوران مهم استفاده می شود از نظر ذهنی  با خیالی آسوده به میدان خواهند آمد و حتی شاید اشتباهات داور مهم را راحت تر بپذیرند.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.