کارخانه بازیکن سازی فوتبال تهران تعطیل است؛

فوتبال تهران که زمانی بازیکنانی چون علی کریمی ، مجتبی جباری وجواد نکونام را به فوتبال ایران تحویل می داد حالا کمترین نماینده را در تیم ملی دارد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

روزیکه فوتبال تهران از بین رفت تیم ملی ماهم ضعیف تر شد. متاسفانه بدلیل زیاد شدن تیم ها در لیگ تهران و نبود مربیان بازیکن ساز روز به روز بیشتر شاهد ضعیف شدن تیم های باشگاهی و در نهایت تیم ملی کشورمان هستیم.

 اگر به ترکیب بیست و دونفره و یازده نفر تیم ملی نگاه کنیم  معدود بازیکنانی از لیگ تهران در تیم ملی میبینیم در صورتیکه روزگاری بازیکنانی همچون یحیی گل محمدی، افشین پیروانی، رضا شاهرودی ، مهدوی کیا، وحید هاشمیان ، علی کریمی ، مجتبی جباری، جواد نکونام و حتی بازیکنان شهرستانی همچون کریم باقری و علی دایی از لیگ تهران شکوفا شدند و در نهایت به تیم ملی و اروپا راه یافتند. اما در چند سال گذشته نگاه صرف مادی برخی  و تعداد بی شمار باشگاهای بی کیفیت که از طریق هیئت فوتبال تهران ساخته شده و می شوند باعث شده کیفیت بازی ها به شدت افت کرده و هیچ خروجی نداشته باشد.  این در حالی است که فوتبال ایران در سال های اخیر در برخی از پست های کلیدی مثل دفاع وسط و هافبک دفاعی با کمبود بازیکن مواجه بوده است. این موضوع حتی در بازی دیروز تیم ملی به چشم می آمد.  

شاید  کی روش به خوبی فوتبال مارا شناخته و می دانست که ما در خط دفاعی نفراتی نداریم که با آنها بتوان باز بازی کرد و تیم را بالا نگه داشت و به همین دلیل مجبور بود تعداد نفرات زیادی را در زمین خودمان نگه دارد. همچنین نبود هافبک دفاعی در کل تیم های لیگ  که بتواند مانند کریم باقری نقش تهاجمی را ایفا کند و بتواند اضافه شود و پاس های خطرناک بدهد باعث بی اثر بودن حملات تیم ملی است.

در بازی ایران و کره ویلموتس فقط حفظ توپ در زمین حریف را به فوتبال ما اضافه کرد اما این حفظ توپ تبدیل به برتری عددی و خطر روی دروازه ی کره نمیشد و به همین دلیل وقتی توپ را لو می دادیم آن توپ براحتی به موقعیت گل برای تیم کره تبدیل میشد. مشکل فوتبال ما سرمربی تیم ملی نیست بلکه نبود مربیان متخصص و ساختار مناسب در فوتبال پایه و نساختن بازیکن در پست های حساس فوتبال مانند دفاع وسط و هافبک وسط است. وقتی به پیشرفت فوتبال قطر نگاه میکنیم ، می بینیم که در رده های پایه از مربیان تکنیکال آمریکای جنوبی استفاده میکند. با توجه به این مسائل کارشناسان و هواداران فقط از سرمربی تیم ملی ایراد می گیرند در صورتیکه کارخانه ی بازیکن سازی ما سالهاست تعطیل شده و کماکان صحبت از بازگشت بازیکنانی است که به سن بازنشستگی نزدیک شده اند یا می گوییم ای کاش کریم باقری و علی کریمی دوباره برگردند و بازی کنند. شاید  مربیان قدیمی پایه  که به دانش روز آشنا نبودند بیشتر دل میسوزاندند و عاشقانه تر کار میکردند و حس مسئولیت داشته و ستاره ها را می ساختند و بخشی از این ستاره ها در کارخانه بازیکن سازی فوتبال تهران رشد و پرورش پیدا می کردند.

 

وحید بیاتلو

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.