لیگ دسته اول فوتبال کشور در حالی به پایان رسید که دو تیم ملوان و مس کرمان راهی لیگ برتر و سه تیم ویستاتوربین، شاهین بوشهر و ماشین سازی راهی لیگ دو شدند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

علیرغم لغو شدن ۳ بازی از ۹ بازی آخرین هفته از رقابتهای لیگ دسته اول، این فصل از لیگ یک با قهرمانی ملوان، صعود همین تیم به همراه مس و سقوط تیم‌های ویستا توربین، شاهین و ماشین سازی به لیگ ۲ به اتمام رسید.

تیم فوتبال ملوان در آخرین گام از فصل موفقی که به اتمام رساند در خانه با یک گل بر ویستاتوربین غلبه کرد و همان پیروزی خفیف کافی بود تا شاگردان مازیار زارع به قهرمانی رسیده و حریف آنها به لیگ دو سقوط کنند. مس کرمان دیگر تیم صعود کننده به لیگ برتر هم دیروز توانست در دیداری پر حاشیه میزبان خود خیبر خرم آباد را با ۲ گل شکست دهد تا آنها هم پایانی خوبی داشته باشند و صعودشان به لیگ برتر را با یک پیروزی جشن بگیرند.

در حالی که سقوط ماشین سازی و شاهین بوشهر از هفته‌ها قبل به لیگ دو قطعی شده بود، دیشب به مصاف هم رفتند و شاهین علیرغم اینکه ابتدا از میزبان خود عقب افتاد، توانست ماشین را ۲ بر یک شکست داده تا فصل را با پیروزی به اتمام رساند. ماشین سازی هم که ضعیف‌ترین نتایج را در لیگ یک گرفت، با شکستی خانگی راهی لیگ ۲ شد.

بهترین خطوط حمله و دفاع

بهترین عملکرد در فاز تهاجمی به صورت مشترک به دو تیم خیبر و خوشه طلایی با ۴۷ گل زده تعلق می‌گیرد و این در حالی است که هیچیک از این دو تیم در نهایت موفق به راهیابی به لیگ برتر نشدند. پس از این دو تیم هم آرمان گهر با ۴۱ گل زده دیگر خط حمله برتر مسابقات بود.

بهترین عملکرد در فاز دفاعی ابتدا تعلق می‌گیرد به مس کرمان با تنها ۱۰ گل خورده در یک فصل و شاگردان فرزاد حسین‌خانی در این زمینه رکورد جالبی از خود به جای گذاشتند و در نهایت با بهره‌وری از بهترین خط دفاع راهی لیگ برتر شدند. دومین خط دفاعی برتر مسابقات هم در اختیار دیگر تیمی است که راهی لیگ برتر شد.

ملوان قهرمان این فصل لیگ دسته اول با دریافت تنها ۱۵ گل خورده بعد از مس کرمان دومین خط دفاعی خوب مسابقات را در اختیار داشت و با اتکا به استحکام خوب خط دفاعی‌اش به قهرمانی این فصل رسید.

 

مس کرمان با تنها ۱۰ گل خورده صاحب بهترین خط دفاعی شد و همراه با ملوان به لیگ برتر صعود کرد

ضعیف‌ترین خطوط حمله و دفاع

ضعیف‌ترین عملکرد در حمله هم توسط تیم سقوط کرده شاهین بوشهر با تنها ۱۴ گل زده در یک فصل ثبت شد و پس از آنها هم ۳ تیم ویستا توربین، قشقایی و شهرداری آستارا با ۲۶ گل زده به صورت مشترک دومین خط حمله ضعیف این فصل را داشتند.

در فاز دفاعی عملکرد تیم انتهای جدول چیزی در حد فاجعه بود و ماشین سازان بیش از ۸۰ بار دروازه‌شان باز شد که این آماری عجیب است.

نماینده شهر تبریز که در مجموع نیز ضعیف‌ترین عملکرد را در بین ۱۸ تیم داشت، در این فصل ۸۱ گل دریافت کرد تا صاحب آسیب پذیر ترین خط دفاعی باشد. پس از ماشین سازی هم شاهین بوشهر دیگر تیم سقوط کننده به لیگ دو با ۵۵ گل خورده دومین خط دفاعی ضعیف فصل را در اختیار دارد.

بیشترین و کمترین پیروزی

تیم ملوان قهرمان این فصل لیگ برتر با ۲۰ پیروزی بیش از سایر تیم‌ها طعم پیروزی و کسب امتیازات کامل یک بازی را چشید و پس از ملوان هم مس کرمان با ۱۹ پیروزی در جای دوم قرار می‌گیرد.

این در حالی است که ماشین سازی در تمام فصل تنها یک بار طعم پیروزی را چشید و این کمترین میزان پیروزی در یک فصل بود. تنها پیروزی ماشین سازی هم که خارج از خانه به دست آمد، با یک گل مقابل قشقایی در هفته بیست و دوم بود.

بیشترین و کمترین شکست

مس کرمان تیم دوم جدول با ثبت تنها ۲ شکست، شکست ناپذیرترین تیم این فصل لیگ دسته یک بود و پس از آنها هم ملوان با تحمل ۳ شکست در رده دوم قرار می‌گیرد.

تیمی هم که بیش از سایر تیم‌ها پذیرای شکست شد، طبیعتاً ماشین سازی با ۲۴ شکست بود و پس از آن هم شاهین بوشهر با تحمل ۲۳ شکست. بدترین شکست این تیم هم در هفته سی‌ام مقابل استقلال ملاثانی در جدول ثبت شد. دیداری که با نتیجه ۶ بر یک به سود استقلال ملاثانی به پایان رسید.

همچنین بیشترین تعداد مساوی در این فصل در اختیار استقلال ملاثانی با ثبت ۱۹ مساوی است و این تیم در نهایت نیز با ۴۳ امتیاز در جایگاه دهم قرار گرفت. ۳ تیم قشقایی، شاهین بوشهر و ماشین سازی نیز با ۹ بار توقف مقابل حریفان خود کمترین میزان مساوی را به دست آوردند

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.