پرسپولیس با پیروزی برابر السد قطر صدرنشین گروه خود شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

امین یزدانی؛ بازی پرسپولیس و السدقطر درحالی درورزشگاه آزادی برگزار گردید که شرایطی زمستانی بر ورزشگاه حاکم بود ولی همین سرما هم دلیلی نبود که هواداران عاشق سرخ پوش به ورزشگاه نیایند و حدود 45 هزار نفر این دیدار را از نزدیک نظاره گر بودند تا خوشحال راهی خانه های خود شوند.

برانکو طبق معمول با نیمکت نشین کردن محض مسلمان،بدون طراح وبازیساز وارد بازی شد و برخلاف همیشه امیری را درسمت راست و نورالهی نا آماده را سمت چپ خط میانی بکار گرفت و ماهینی را درغیاب ربیع خواه مصدوم، درکنار کامیابی نیا، بعنوان دو هافبک دفاعی بکار گرفت و نعمتی را نیز بجای منشا پشت علیپور درخط حمله مورد استفاده قرار داد.

سیدجلال، شجاع خلیل زاده عصبی و بعضا عجول به اتفاق انصاری و محرمی که روز خوبی را سپری کردند،چهار مدافع برانکو درمدل ۲-۴-۴ خطی که دربسیاری از زمان بازی بشکل۱-۱-۴-۴ در می آمد،تشکیل می دادند‌.

درآن سوی زمین فریرا مربی باتجربه پرتغالی تیمش را در با آرایشی متفاوت از بازی رفت با میدانداری ژاوی وارد زمین کرد. آنها بیشتر بصورت ۳-۳-۴بازی می کردند و بیشتر حملاتشان از کناره ها شکل می گرفت.بازی هنوز جا نیفتاده بود که پرسپولیس با سانتر تند وتیز انصاری و فشار نعمتی، پورعلی گنجی را مجبور کرد که دروازه خودی را باز کند تاپرسپولیس به آنچه که می خواست دست یابد.

در ادامه، قرمزهای پایتخت سعی در اداره وکنترل بازی داشتند و پس از طی شدن ۵ دقیقه طلایی پس ازگل، فرارهای دیدنی محرمی، مدافع انرژیک وسرعتی وتکنیکی راست پرسپولیس که با امیری بخوبی بازی ترکیبی را انجام می داد، السد را ناچار به عقب نشینی کرد و بارها با حرکت رو به جلو یکی ازبهترین بازی هایش را به نمابش گذاشت، اما کما فی السابق درارسال ها دقت لازم را نداشت.

درنیمه اول هرچند بازیکنان پرسپولیس ریسک نمی کردند و با تعداد کمی به محوطه جریمه حریف اضافه می شدند.برخلاف سمت راست،تیم برانکو درسمت چپ به جز صحنه منجر به گل، کارایی لازم را درحملات نداشت و نورالهی به علت بکارگیری درپست غیر تخصصی وضعف در ارسال با پای چپش، نتوانست سمت چپ را همانند راست فعال کند.

عدم بالانس در دو سمت کناری پرسپولیس باعث شد که پرسپولیس نتواند سمت راست السد را تحت تاثیر قرار خود دهد،درصورتی که با توجه به ضعف مدافع راست السد، می شد چندین بار ارسال منجر به گل را تکرار کرد.

استفاده از امیری چپ پا درسمت راست و‌نورالهی راست پا درسمت چپ، ازکارهای عجیب برانکو دربازی امروز بود،زیرا این دو بازیکن هیچگاه نتوانستند در طی دو نیمه درحال سرعت،ارسالی روی دروازه السد داشته باشند و امیری نیز، امیری همیشگی درکار حمله نبود وبیشتر ،سرعت بازی را می گرفت،زیرا قادر نبود درکانال کناری سمت راست، همانند کاری که همیشه درسمت چپ انجام می داد، نبود.زیرا او باید توپ را متوقف می کرد،درچنین حالتی سرعت بازی را می گرفت تا با سرزدن های دائمی روی توپ به داخل بزند، زیرا او  قادر به ارسال با پای غیرتخصصی راست نبود.

پرسپولیس- السد

کامیابی نیا بخوبی زمانی که ژاوی وارد نیمه زمین پرسپولیس می شد،فضای کلیدی اطراف ژاوی را پوشش می داد و بطورکلی به جز یک بار که ژاوی درنیمه اول اقدام به شوتزنی کرد، او را از بازی خارج کرده بود.اما ماهینی نتوانست درنیمه دوم بخوبی نیمه اول، حفره جلوی مدافعین خودی را پوشش دهد و پرسپولیس درچند نوبت می رفت که بازی برده را با تساوی عوض کند.

در نیمه دوم السد که بازی را باخته می دید ازکناره ها اقدام به طراحی وسازماندهی حملاتش می کرد که خط دفاعی پرسپولیس و بیرانوند و‌تیرک دروازه و بی دقتی بونجاح، ناجی پرسپولیس شد. تعویض های تکراری و دیرهنگام برانکو نیز نتوانست فشاری که السد روی دروازه قرمزهای پایتخت وارد می کرد، تاثیر بگذارد.

پرسپولیس در اواخر بازی برنامه ای برای اداره وکنترل بازی نداشت درصورتی که اگر یک بازیکن طراح وتوپ نگه دار را درآن برهه درترکیب داشت، به راحتی چند دقیقه آخر را سپری می کرد و استرس وحشتناکی را به هوادارانش وارد نمی کرد.

دربازی پرسپولیس و السد، سید جلال، کامیابی نیا، انصاری، بیرانوند،نعمتی و به ویژه محرمی ازبهترین های پرسپولیس بودند.اما این بازی نشان داد که اگر برانکو دردیدارهای سخت آینده،تفکر واندیشه های جدیدی را درتیمش تزریق نکند با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد، زیرا نداشتن طراح، درترکیب پرسپولیس دیده می شودو عمده حملات پرسپولیس بیشتر ازجناح راست سازماندهی میشود و کم‌کم برنامه های برانکو نیز برای تیم های آسیایی رو خواهد شد، زیرا برانکو‌ ازعمق هیچ برنامه ای ندارد.

در خط حمله نیز علیپور مدتی است که مانند منشا از روزهای خوبش فاصله گرفته و در چندین بازی گذشته راه دروازه حریف را گم کرده است که نبود پاسور وطراح دراین کار بی تاثیر نیست،زیرا بیشتر توپ ها ازکناره ها ارسال می شوند و علیپور دربازی هوایی همانند یک نوک کلاسیک نمی تواند عمل کند که مطمئنا ارسال های بی کیفیت و باری به هر جهت نیز در عدم گلزنی بهترین گلزن این فصل فوتبال ما بی تاثیر نیست.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.