غافلگیرکننده‌ترین نام حاضر در فهرست 35 نفره کارلوس کی‌روش به‌عنوان لیست مقدماتی جام‌جهانی، بدون تردید «استیون بیت‌آشور» بود.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 مدافع راست ایرانی-آمریکایی شاغل در ام.ال.اس بعد از 4سال، به ناگهانی‌ترین شکل ممکن دوباره در فهرست تیم‌ملی قرار گرفت. در آستانه جام‌جهانی 2014 برزیل، به‌نظر می‌رسد استیون یک کشف بزرگ برای فوتبال ایران است. پیش از او، استفاده از دژاگه و قوچان‌نژاد برای تیم‌ملی ثمربخش بود و با انتخاب این بازیکن، دامنه اکتشافات سرمربی پرتغالی تیم‌ملی حتی به آمریکا هم رسید. با این وجود بیت‌آشور هرگز نظر سرمربی تیم‌ملی را جلب نکرد. او در برزیل به نیمکت دوخته شد و این اتفاق در حالی رخ داد که ایران در پست دفاع راست از یک بازیکن غیرتخصصی استفاده می‌کرد. پژمان منتظری مدافع راست کی‌روش در جام‌جهانی بود اما هنوز انتظار می‌رفت بیت‌آشور خودش را برای جام ملت‌ها آماده کند. تصور می‌شد رویکرد هجومی‌تر ایران در جام ملت‌ها نسبت به جام‌جهانی، فضا را برای استیون باز می‌کند اما این بازیکن حتی به فهرست نهایی تیم نیز راه داده نشد و وریا غفوری دفاع راست ثابت تیم‌ملی در این جام بود. در 4سال گذشته، بیت‌آشور هرگز در اردوهای تیم کارلوس حاضر نبوده است. سوال بزرگ اینجاست اگر کی‌روش به این بازیکن اعتقاد دارد، چرا او را در ماه‌های گذشته برای محک‌خوردن در دیدارهای دوستانه دعوت نکرده و اگر به بازی این مدافع راست اعتقاد ندارد، چرا نام‌اش را در فهرست 35نفره گنجانده است؟

مرد نیمکت‌نشین جام‌جهانی گذشته، در حالی دوباره در فهرست نفرات اولیه جام‌جهانی دیده می‌شود که فوتبال ایران برای پست بازی او، با هیچ مشکلی روبه‌رو نیست. وریا غفوری در اوج آمادگی قرار دارد و این اواخر یکی از بهترین و موثرترین بازیکنان لیگ‌برتر فوتبال ایران بوده است. رامین رضاییان نیز در بلژیک توپ می‌زند و بعد از مدت‌ها تلاش، بالاخره توانسته در اوستنده خودی نشان بدهد. محدودیت تعداد بازیکن‌ها برای سفر به روسیه، اجازه نمی‌دهد تیم‌ملی بیشتر از دو دفاع راست داشته باشد و احتمال خط خوردن یک نفر از بین رامین و وریا به‌خاطر استیون، نزدیک به صفر خواهد بود. ظاهرا بیت‌آشور برای کی‌روش تنها یک نام تزئینی است اما حتی اگر قرار به چنین کاری بود، صادق محرمی جوان و پرانگیزه برای قرار گرفتن در فهرست 35نفره مناسب‌تر از بیت‌آشور 31ساله به‌نظر می‌رسید. بازیکنی که در تیم برانکو فوق‌العاده ظاهر شده و به‌زودی در اروپا به میدان خواهد رفت.

استیون بیت‌آشور در لیگ فوتبال آمریکا یک مهره فیکس محسوب می‌شود. او در 12هفته همین فصل 10بار از ابتدای برای اف.ث لس آنجلس به‌میدان رفته و یک گل و 3پاس گل نیز در کارنامه دارد. او در همین فصل دو بار به‌عنوان هافبک راست و یک‌بار به‌عنوان دفاع چپ در ترکیب قرار گرفته تا توانایی بازی در پست‌های مختلف را نشان بدهد. با این وجود، او بعد  از اولین دعوت در 27سالگی تا 31سالگی همواره از تیم‌ملی دور بوده و حتی بعد از قهرمانی در ام.ال.اس با تورنتو، موردتوجه کی‌روش قرار نگرفته است. استیون بیت‌آشور، تنها در فاصله‌ای کوتاه به برگزاری جام‌های‌جهانی ناگهان به فوتبالیست محبوب کادر فنی تیم‌ملی بدل می‌شود. حالا در آمریکا او را به‌عنوان یک بازیکن ملی‌پوش می‌شناسند اما حقیقت آن است که بین این بازیکن و تیم‌ملی هرگز پیوند مستحکمی برقرار نشده است. حتی اگر نام مهرداد در لیست 23نفره کارلوس نیز نباشد، او با حضور در فهرست 35نفره در جایگاه یک بازیکن ملی شناخته می‌شود. برچسبی که شاید موجب شود قرارداد بعدی او نیز مثل دو قرارداد آخرش با تورنتو و لس آنجلس، به‌عنوان بازیکن آزاد امضا نشود!

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.