سن بالا و مصدومیت های پی در پی مدافعان میانی پرتغال باعث انتقاد رسانه های پرتغالی شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 پس از مصاحبه روز گذشته  ژوزه فونته در مورد خط دفاع پرتغال در جام جهانی، O Jogo و A Bola، مراجع معتبر ورزش پرتغال، در اقدامی هماهنگ به انتقاد از مدافعان فرناندو سانتوس پرداختند. از میان ٢٣ بازیکن لیست نهایی پرتغال، چهار مدافع مرکزی پرتغال را در روسیه همراهی خواهند کرد؛ برونو آلوس (٣٦ سال)، په په (٣٥ سال)، ژوزه فونته (٣٤ سال) و روبن دیاز (٢١ سال). به غیر از دیاز جوان، سه مدافع پرتغال فصل گذشته را با مصدومیت های متوالی پشت سر گذاشتند.

 

این چهار مدافع در مجموع مدت ٩٠٨١ دقیقه در فصل گذشته برای تیم های خود به میدان رفتند؛ روبن دیاز (٣٦ مسابقه، ٣٢٣١ دقیقه)، په په (٣٧ مسابقه، ٣١١٤ دقیقه)، برونو آلوس (٢٦ مسابقه، ١٩٩٧ دقیقه) و ژوزه فونته (٩ مسابقه، ٧٣٩ دقیقه). در شرایط مشابه، چهار مدافع مرکزی پرتغال در فصل منتهی به جام جهانی ٢٠١٤ برزیل، ١٤١٣٨ دقیقه در مسابقات حضور داشتند که نشان از ٣٥٪؜ کاهش دقایق بازی مدافعان فعلی را دارد.

 

نگاهی به مصدومیت های فصل گذشته سه مدافع پا به سن گذاشته سلسآو در روسیه:

 

ژوزه فونته مدافع تیم دالیان ییفانگ (چین) به دلیل جراحی پای چپ، ٤ ماه از مسابقه دور بود.

 

په په در فصل گذشته در سه مقطع به علت مصدومیت در ترکیب بشیکتاش غیبت داشت. در اوایل سال ٢٠١٨، به علت مصدومیت جزیی ٥ روز و به طور مشخص ٢ مسابقه را از دست داد. در نوبت دوم، به علت شکستگی انگشت پا، در ماه مارس، ٢٧ روز (٥ هفته لیگ) از میادین دور بود. در نهایت په په یک ماه گذشته را به علت مصدومیت در ناحیه ران پا از دست داد، که پس از آن در مسابقه دوستانه هفته قبل در مقابل تونس، برای ٦٢ دقیقه حضور پیدا کرد.

 

برونو آلوس که در فصل گذشته با پیراهن گلاسکو رنجرز به زمین می رفت، دسامبر ٢٠١٧ را با ده روز دوری از مسابقه آغار کرد. در ادامه در پایان دسامبر با مصدومیت در داربی مقابل سلتیک، دو ماه از میادین دور بود. در ماه های منتهی به جام جهانی هم در مجموع ١٤ روز را به علت مصدومیت زانو، به استراحت پرداخت.

 

بررسی شرایط دفاع میانی پرتغال:

 

پیش بینی های اولیه حاکی از حضور په په و ژوزه فونته در ترکیب اصلی پرتغال برای جام جهانی بود. در مقابل با وجود انتقادهای فراوان از جوانی و کم تجربگی روبن دیاز، فرناندو سانتوس در مسابقه هفته گذشته مقابل تونس، ٩٠ دقیقه به این بازیکن فرصت خود نمایی داد. در این میان به نظر میرسد که په په بدون شک در روسیه در ترکیب ثابت تیم قرار خواهد گرفت. برونو آلوس همانند یورو ٢٠١٦، اکثر مسابقات را از روی نیمکت مشاهده خواهد کرد و در صورت مصدومیت یا محرومیت په په، جایگزین او خواهد بود. ژوزه فونته (زوج اصلی په په در یورو ٢٠١٦) هم که به علت مصدومیت و بازی در لیگ چین از آمادگی بالایی برخوردار نیست ،در مقابل تونس در دقیقه ٦٢ جایگزین په په شد، که نشانه کم اعتمادی سانتوس از زوج په په-فونته در مقطع کنونی دارد.

 

 در صورتی که سانتوس در مسابقه امشب مقابل بلژیک ، بار دیگر روبن دیاز را در ترکیب ثابت قرار دهد، احتمالات را برای دیدن زوج په په- دیاز در قلب دفاع پرتغال در روسیه را افزایش می دهد.

 

کم تجربگی روبن دیاز و سن بالای په په میتواند نقطه عطفی برای مهاجمان ایران در مقابله با پرتغال باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.