نماینده فوتبال ایران روز شنبه ماراتن فینال لیگ قهرمانان آسیا را مقابل حریف ژاپنی خود استارت می زند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

لیگ قهرمانان آسیا 2018  به روزهای پایانی خود نزدیک شده و تنها برگزاری دو بازی رفت و برگشت فینال این رقابت ها باقی مانده است؛ دیدارهایی که در کشورهای ژاپن و ایران انجام می شود و پرونده این تورنمنت در ورزشگاه آزادی تهران بسته خواهد شد.

 

تیم پرسپولیس در این دوره از رقابت ها به عنوان نماینده ایران و البته غرب آسیا پا به دیدار نهایی گذاشته و پیش روی خود کاشیما آنتلرز ژاپن را می بیند. این تقابل باعث می شود قاره کهن پس از چندین سال بار دیگر جدال سنتی ایران و ژاپن را نظاره کند.

 

اما جدال ایران و ژاپن در بازی های فینال تورنمنت های قاره ای هم سابقه دار است و تیم های این دو کشور 3 بار فینال رقابت های قاره کهن را مقابل هم برگزار کرده اند. نکته جالب این است که هرچند تیم های ملی ایران و ژاپن در جام ملتهای آسیا افتخارات زیادی کسب کرده اند، هیچگاه در فینال این مسابقات با هم روبرو نشده اند و تقابل های نهایی این دو کشور فقط مربوط به عرصه باشگاهی بوده است.

 

1)  پرسپولیس اولین فینالیست مقابل ژاپنی ها

 

از سال 1990 یک تورنمنت جدید در قاره آسیا با عنوان جام برندگان شکل گرفت. پرسپولیسی ها که قهرمان نخستین دوره این رقابت ها بودند، در سومین دوره آن هم در سال 1993 به فینال رسیدند و با تیم نیسان ژاپن روبرو شدند. سرخپوشان در بازی رفت به یک تساوی ارزشمند یک یک در ژاپن رسیدند اما ورزشگاه آزادی شاهد شکست یک بر صفر نماینده ایران در دیدار برگشت بود و پرسپولیس در آن دوره به نایب قهرمانی آسیا رسید.

 

2)  6 سال بعد، استقلال هم حریف سامورایی ها نشد

 

دومین فینالی که تیم های ایرانی و ژاپنی با هم برگزار کردند، در سال 1999 بود. آبی ها که قبل از آن سه فینال آسیایی را تجربه کرده بودند، این بار به مصاف جوبیلو ایواتا رفتند و در یک روز تاریخی که استادیوم آزادی بیشتر از ظرفیت خود پر شده بود، استقلال 2 بر یک به حریف نامدار ژاپنی خود باخت تا در کسب سومین قهرمانی آسیا ناکام بماند.

 

3)  سپاهان و آخرین خاطره تلخ

 

تا قبل از بازی امروز پرسپولیس و کاشیما، آخرین تقابل ایران و ژاپن در فینال های آسیایی برمی گردد به سال 2007 و دیداری که سپاهان و اوراوا با هم برگزار کردند. سپاهانی ها که در بازی رفت میزبان حریف بودند، با یک تساوی 1-1 در خانه کار خود را سخت کردند و در ژاپن هم تیم اوراوا توانست 2 گل به نماینده ایران بزند تا سومین فینال آسیایی را از ایران ببرد.

 

حالا با همه این اوصاف، ماموریت سختی در مقابل برانکو ایوانکوویچ و شاگردانش است. آنها می خواهند ضمن کسب اولین قهرمانی خود در لیگ قهرمانان، کشور ایران را هم برای اولین بار به این عنوان شیرین در فرمت جدید رقابت های باشگاهی آسیا برسانند و البته، اولین برد تیم های ایرانی در تاریخ فینال های رقابت های آسیایی مقابل ژاپنی ها را به دست آورند.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.