در فاصله ٣٥ روز تا شروع مهمترین تورنمنت فوتبال ملی آسیا می‌شود حدس زد که کی‌روش نفرات نهایی‌اش را انتخاب کرده است می‌گویید نه، این گزارش را بخوانید.

به گزارش فرتاک ورزشی،

دقیقا ٣٥ روز تا نخستین بازی تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا ٢٠١٩ باقی مانده و به نظر می‌رسد کارلوس کی‌روش به جمع‌بندی نهایی برای انتخاب فهرست ٢٣ نفره تیمش رسیده باشد. مرد پرتغالی احتمالا روز ٢٦ آذرماه بازهم سورپرایزهایی را برای علاقه‌مندان به فوتبال در ایران خواهد داشت.

٣٦ بازیکن انتخابی چه کسانی هستند؟

همان‌طور که کارلوس کی‌روش در آخرین مصاحبه خود اعلام کرده بود ٣٦ بازیکن توسط کادرفنی تیم‌ملی ایران به AFC معرفی شده‌اند، تا از میان آنها درنهایت ٢٣نفر روز ١٧دسامبر(٢٦ آبان ماه) برای حضور در امارات انتخاب شوند. شاید با توجه به بازیکنانی که بعد از جام‌جهانی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند، حدس زدن این ٣٦ بازیکن کار سختی نباشد. علیرضا بیرانوند، امیر عابدزاده، رشید مظاهری، سیدحسین حسینی، صادق محرمی، وریا غفوری، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدرضا خانزاده، پژمان منتظری، سیدمجید حسینی، روزبه چشمی، میلاد محمدی، احسان حاج‌صفی، آرمین سهرابیان، رامین رضاییان، محمدحسین کنعانی‌زادگان، سعید عزت‌اللهی، علی کریمی، احمد نوراللهی، امید ابراهیمی، مسعود شجاعی، وحید امیری، علیرضا جهانبخش، علی قلی‌زاده، مهدی ترابی، اشکان دژاگه، سردار آزمون، کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی، مهدی طارمی و سامان قدوس ٣١بازیکنی هستند که در اردوهای اخیر تیم‌ملی حضور داشته‌اند. پنج بازیکن دیگر هم شاید بازیکنانی همچون کمال کامیابی‌نیا، اکبر ایمانی، علی علیپور، مرتضی تبریزی و احمد عبدالله‌زاده باشند که قبلا توسط کی‌روش دعوت شده‌اند.

گمانه‌زنی پیرامون ١٣ خط خورده

بارها مرد پرتغالی اعلام کرده زمان انتخاب فهرست نهایی برای یک تورنمنت سردرد می‌گیرد، چون برایش سخت است بازیکنان باکیفیت را از فهرست کنار بگذارد. ٢٦ آبان‌ماه طبق اعلام کی‌روش زمان معرفی ٢٣ بازیکن اعزامی به امارات است. شاید تا حدودی بتوان ١٣ بازیکنی که در این فهرست حضور ندارند را حدس زد. درواقع به نظر می‌رسد ٢٣ انتخاب نهایی کی‌روش از میان همان ٣١ بازیکنی باشد که در اردوهای اخیر آنها را دعوت کرده است. همین جا پنج نفر از میان گزینه‌های کی‌روش کاسته می‌شوند، اما ٨ بازیکن دیگر باید خط بخورند. در خط دروازه بیرانوند و عابدزاده که گزینه‌های نهایی هستند و از میان حسینی و مظاهری یک نفر کنار می‌رود که احتمالا با توجه به عملکرد ضعیف هفته‌های اخیر مظاهری او شانس حضور در جام ملت‌ها را از دست داده است. در خط دفاعی شرایط کمی پیچیده است و گزینه‌های کی‌روش زیاد هستند. در دفاع راست از بین محرمی، غفوری و رضاییان حداقل یک نفر خط می‌خورد. در دفاع میانی هم از میان چشمی، منتظری، خانزاده، کنعانی، حسینی و پورعلی‌گنجی حداقل دو نفر کنار گذاشته می‌شوند. در دفاع چپ نیز گزینه احتمالی خط خوردن آرمین سهرابیان است، چون حضور حاج‌صفی و محمدی قطعی به نظر می‌آید. در پست‌ هافبک دفاعی از میان ابراهیمی، عزت‌اللهی، کریمی و نوراللهی حداقل یک نفر کنار می‌رود. شاید کی‌روش مجبور شود یکی از بازیکنان نامدار خود در خط میانی را هم خط بزند؛ اگرچه این احتمال در خط حمله هم می‌رود و شاید بیشترین خطر کاوه رضایی را تهدید کند.

کی‌روش بازهم سورپرایز دارد؟

قبل از جام‌جهانی خط خوردن سیدجلال حسینی بزرگترین سورپرایز کی‌روش بود که انتقادهای زیادی را هم در پی داشت، همچنین غیبت وریا غفوری و کاوه رضایی در فهرست نهایی هم سروصدای زیادی به پا کرد. حسینی که از بازی‌های ملی خداحافظی کرد، اما دو بازیکن دیگر باز هم خطر خط خوردن را بشدت احساس می‌کنند، حتی وریا در تمرین دیروز جلسه‌ای را با شفر برگزار کرد که در چند بازی باقی‌مانده استقلال به او در پست دفاع راست بازی بدهد، تا کی‌روش بهانه‌ای برای خط زدنش نداشته باشد. از سوی دیگر، در خط میانی با توجه به عملکرد فوق‌العاده مهدی ترابی و علی قلی‌زاده در بازی‌های ملی و باشگاهی بعید نیست نفرات باتجربه‌تر کنار گذاشته شوند که در این زمینه خطر اشکان دژاگه را بیش از بقیه تهدید می‌کند. در مجموع انتظار می‌رود کی‌روش بازهم یک یا چند بازیکن باتجربه را کنار بگذارد و تیمش را جوان‌تر از جام‌جهانی به امارات بفرستد. پژمان منتظری، اشکان دژاگه و مسعود شجاعی بیشترین خطر را احساس می‌کنند. البته نباید فراموش کرد مصدومیت‌های اخیر منتظری، عزت‌اللهی و پورعلی‌گنجی هم می‌تواند در تصمیم کی‌روش تاثیرگذار باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.