تیم های ملی ایران و ویتنام در دومین بازی خود در جام ملت های آسیا 2019 فردا شنبه به مصاف هم می روند.

امین یزدانی؛ شاگردان‌ سرحال و قبراق  کی روش پس از درهم شکستن خطوط دفاعی شکننده و ازهم گسیخته یمن،درخوان دوم به مصاف ویتنامی می روند که درنخستین دیدارش،عراق را سورپرایز و شگفت زده کرد.

ویتنامی ها که با ویژگی های فوتبال سرعتی شرق گام به بزرگترین تورنمنت قاره کهن گذاشته است،با بازی مالکانه،سرعتی و پاس های کوتاه و متوالی که به خوبی فاصله خطوط تیمی را رعایت می کنند،به شکل تدریجی  به عمق خط دفاعی حریف زده و سپس با بازی ترکیبی چند نفره خود را به دروازه حریفان رسانده و بدین ترتیب دو بار دروازه عراق را باز کردند و درچند نوبت نیز با همین تاکتیک می توانستند دروازه شاگردان کاتانج را باز کنند.

ویتنام برخلاف تیم های سرعتی و درجه یک شرق آسیا که فضاهای کناری را برای تدارک وطراحی حملاتشان انتخاب می کنند،بیشتر با پاس های کوتاه و بازی تدریجی، عمق خط دفاعی حریف را هدف قرار می دهند.

ویتنامی ها از خلاقیت های فردی بی بهره اند و از فیزیک مناسب بدنی برخوردار نیستند،اما بازی گروهی را به خوبی درزمین پیاده می کنند، آنها قطعا  درتمامی مناطق زمین جنگ ها یک درمقابل یک را درمقابل بازیکنان قدرتی و تکنیکی تیم ملی کشورمان خواهند باخت،زیرا فیزیک مناسب بدنی و جسمانی بازیکنان کشورمان به مراتب از ویتنامی های سرعتی اما ضعیف بنیه،برترند.

ضعف دیگر ویتنامی ها،نداشتن برنامه ای خاص برای اداره وکنترل بازی است، این ضعف مفرط را به خوبی در مقابل عراق مشاهده کردیم،زیرا آنها دو بار بازی برده را درمقابل عراق  نتوانستند حفظ و به نوعی اداره وکنترل کنند و بدین شکل به علت خامی و بی تجربگی شان در آخرین دقیقه بازی، حتی به تک امتیاز بازی مقابل عراق هم دست پیدا نکردند.

مدل بازی پایه ویتنام ۱-۲-۴-۳ است که در زمان از دست دادن توپ بشکل مدل کاملا دفاعی۱-۴-۵در می آیند،شاگردان پارک هنگ سییو کره ای، قطعا برای گرفتن یک امتیاز بازی، مقابل ایران وارد زمین میشوند،برای همین آنها بدنبال بازی دفاعی فشرده و چندلایه و استفاده از ضدحمله وارد زمین خواهند شد.

ضعف دیگر ویتنامی ها را باید درعمق خط دفاعی آنها و عدم هماهنگی و هارمونی بین دروازبان متزلزلشان  و بازیکنان خط دفاعی شکننده آنها به خوبی  پیدا کرد و بازیکنان خطوط جلویی ما می توانند آن را سیبل حملات و کارهای ترکیبی خودشان برای رسیدن به دروازه حریف چشم بادامی خود قرار دهند.

کوتاهی قامت بازیکنان ویتنامی می تواند مهاجمین بلند قامت وسرزن تیم ملی  ازطریق هوا برای  رسیدن به گل را آسان تر کند.آزمون و طارمی چنانچه از سوی رضاییان و حاج صفی به خوبی ازکناره ها تغذیه شوند،قادرند دروازه ویتنام را روی پاشنه بچرخانند.احتمالا کی روش با یکی دو تغییر نسبت به دیدار مقابل یمن، در برابر ویتنام وارد زمین میشود.مشکلی که ممکن است گریبان بازیکنان تیم ملی کشورمان را بگیرد،خوابیدن درباد بازی مقابل یمن باشد، موردی که درنیمه نخست گریبان تیم ملی عراق را گرفته بود.

مهمترین برنامه کی روش مقابل ویتنام، آماده کردن بازیکنان جهت یک بازی سخت ودشوار است مقابل این تیم زخمی است که برای صعود نیاز مبرمی به تک امتیاز مقابل تیم ملی ما دارد.  درفوتبال مدرن هر بازی شرایط خاص خودش را دارد و لذت فوتبال دراین امر نهفته است که هیچکدام از بازی های قبلی فوتبال،شبیه بازی آینده نیست‌.

امیدواریم تغییراتی را که کی روش پس از جام جهانی اخیر درسبک بازی تیم ملی ایران ایجاد کرده را مجددا درمقابل ویتنام ببینیم که عمده برنامه های جدید کی روش را در استفاده از تاکتیک پرس از بالا و خفه کردن حریف در یک سوم دفاعی اش است.بازی مالکانه و عرض دادن های سریع در زمین برای ایجاد عمق،دادن آزادی عمل بیشتر به بازیکنان تکنیکی و خلاقی همچون دژاگه،طارمی،قدوس،جهانبخش،امیری وحتی آزمون ،جابجایی ها،فضاسازی ها ،تعویض های دائمی جای بازیکنان درخطوط جلویی و استفاده از تاکتیک حمله سریع  ازجمله برنامه های غالب و بارز مرد پرتغالی پس از جام جهانی اخیر بوده است.از طرفی کی روش همچنان‌ روی شروع مجددها برنامه های خاص خودش را دارد،زیرا از این طریق، سه بار دروازه یمن را بازکردیم.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.