اتحادیه بین المللی فوتبال (IFAB) چندی پیش 5 قانون جدید مصوب کرد که به نظر می رسد اجرای 4 تای آن در فوتبال نهایی شده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

این پنج قانون عبارت بودند از : 1- پنالتی‌های بدون ریباند در حین بازی (در فاز آزمایشی)، 2- به گل رسیدن با دست در محوطه جریمه به هر شکلی ممنوع! 3- خروج بدون محدودیت بازیکن تعویضی از زمین بازی، 4- صدور مجوز پاسکاری در داخل محوطه برای آغاز مجدد بازی، 5- بازگشت کارت‌های زرد و قرمز به جیب داوران برای مجازات مربیان.

 

از قانون های مورد اشاره 4 قانون در حال اجرایی شدن هستند و در بازی های لیگ برتر ایران هم اعمال شده است. دروازه بان می تواند در آغاز مجدد بازی توپ را به بازیکنان هم تیمی در محوطه جریمه پاس دهد در حالی که در گذشته دروازه بان باید توپ را خارج از محوطه به بازیکن خودی پاس می داد.  نشان دادن کارت به مربی برای مدیریت جو مسابقه از جمله قوانین جدید داوری است که در هفته های سپری شده از لیگ برتر و لیگ یک مورد استفاده داوران قرار گرفته است اما پنالتی بدون ریباند به نظر می رسد قانونی است که هنوز نهایی نشده است و شاید به همین دلیل است که نشریه مارکای اسپانیا چندی پیش در انتشار 5 قانون جدید به این نکته اشاره کرده بود پنالتی بودن ریباند در فاز آزمایشی قرار دارد.

 

در این قانون که توسط اتحادیه بین المللی فوتبال (IFAB) تدوین شده این چنین  آمده است:

 

پنالتی‌های بدون ریباند در حین بازی (در فاز آزمایشی)

تا پیش از این بازیکنان در ریباند ضربات پنالتی که به هر دلیل (دفع توسط دروازه‌بان یا تیر دروازه) وارد چارچوب نمی‌شد، می‌توانستند برای شلیک دوباره آن به سمت دروازه اقدام کنند، اما اکنون طبق قانون جدیدی که البته هنوز به طور نهایی مصوب نشده، نه بازیکنی که پنالتی را به هدر داده و نه هم‌تیمی‌های او اجازه نخواهند داشت که از ریباند برای زدن گل استفاده کنند و بازی متوقف با ضربه دروازه از سر گرفته خواهد شد. به این ترتیب دیگر نیازی نخواهد بود که بازیکنان دو تیم روی خط محوطه جریمه منتظر شلیک ضربه پنالتی و استفاده از ریباند احتمالی باشند. قانون جدید IFAB فعلاً در حد آزمایشی است یعنی که احتمالاً این قانون فعلاً در مسابقات و تورنمنت‌های رسمی و حرفه‌ای اعمال نخواهد شد و تصویب نهایی یا لغو آن در جلسه بعدی اتحادیه بین‌المللی فوتبال صورت خواهد گرفت.

گفتنی است علی خسروی یکی از کاشناسان داوری هم در این باره گفت:« قانون مورد اشاره پیشنهاد شده است اما هنوز مورد تایید قرار نگرفته است و به همین دلیل در فوتبال ایران هم پیاده نمی شود.»

دیشب و در بازی پیکان – ماشین سازی یکی از گل های تیم پیکان با استفاده از ریباند در ضربه پنالتی به ثمر رسید که زننده این ضربه شهریار مغانلو بود. ضربه پنالتی او ابتدا توسط دروازه بان تیم ماشین سازی برگشت داده شد که در برگشت این مهاجم توپ را تبدیل به گل کرد. این گل، گل دوم تیم پیکان در بازی با ماشین سازی بود.

جالب اینکه دروازه بان تیم ماشین سازی ابتدا تصور می کرد نباید برای ریباند ضربه پنالتی اقدامی انجام دهد و وقتی بازیکن تیم پیکان توپ برگشتی را تبدیل به گل کرد او مات و مبهوت در سر جای خود مانده بود.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.