سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ما به دنبال تدوین یک استراتژی بلند مدت هستیم و برنامه ۵ ساله تصویب شده و در حال چاپ است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

سیدرضا صالحی امیری در نشست هم اندیشی «دیپلماسی ورزشی» اظهار داشت: در کمیته ملی المپیک 17 کمیسیون و 170 نفر از نخبگان را به عنوان اتاق فکر در کنار خود داریم‌. نتیجه این تعامل و تولید فکر ایجاد سازوکاری برای جهش فکری و برنامه‌ای در کمیته است. ما به دنبال تدوین یک استراتژی بلندمدت هستیم. در این راستا برنامه پنج ساله تصویب شده و در حال چاپ است. تدوین استراتژی 20 ساله ورزش قهرمانی برنامه بعدی است تا تصویر روشنی از ورزش ایران در سال 1420 در آسیا و جهان داشته باشیم. ما مرزی‌بندی در ورزش نداریم و تمام فدراسیون‌ها، هیئت‌ها و کمیته ملی المپیک و پارالمپیک در کنار وزارت ورزش برای تعالی ورزش حرکت می‌کنیم و خدا را شاکریم که حاشیه‌ها را پشت سر گذاشتیم و به متن می‌پردازیم.

وی که در موضوع دیپلماسی فرهنگی مقدمه دیپلماسی ورزشی سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: اساساً در تعریف قدرت در دوران معاصر دو تعریف سخت و نرم را داریم. قدرت نرم یعنی درباره انسان و مغز و دیپلماسی رسانه و تکنولوژی صحبت می‌کنیم. در واقع این عبارت از مجموعه سرمایه یک ملت برای رسیدن به قله تعالی است. در گذشته قدرت از مسیر سلاح و جغرافیا و معادن بود، اما امروز به اعتماد و رضایت و مشارکت و ... است. امروز تولید قدرت از صندوق‌های رای است.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه قدرت نرم بر پایه اشتراکات و مشارکت و قدرت سخت بر پایه اختلافات و ترس و تهدید است، یادآور شد: دیپلماسی فرهنگی یعنی هنر به کار بستن و اجرای سیاست‌های فرهنگی است. مخاطب دیپلماسی فرهنگی، ملت‌ها در دیپلماسی سیاسی مخاطب، دولت‌ها است. دیپلماسی سیاسی با هدف رقابت دولت ها  و با انگیزه نفوذ سیاسی است، اما در دیپلماسی فرهنگی هدف گسترش گفتگو  و انگیزه، گسترس تعامل است‌. بعلاوه در دیپلماسی فرهنگی اخلاق محور گفتگو است.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: ما به لحاظ ظرفیت فرهنگی می‌توانیم قدرت برتر دیپلماسی فرهنگی در منطقه و جهان باشیم. متاسفانه تصور ایران در جهان، ایران هسته‌ای و نفتی است در حالی که اگر این نگاه را تغییر و تصویر ایران فرهنگی را به نمایش بگذاریم، شاهد جایگاه ویژه ای در جهان خواهیم بود.

وی در پایان گفت: در دیپلماسی ورزشی تلاش بر این است پیام فرهنگی از طریق ورزش منتقل شود. ورزش عرصه انتقال دیپلماسی فرهنگی لست اگر زبان آن را بدانیم. اگر با میزبانی رویدادها دیگر کشورها را دعوت کنیم، انتقال فرهنگی  خواهیم داشت‌. ورزش زبان گفتگوی ملت‌ها است. رفتار و اخلاق و ادبیات ما در ورزش یک دیپلماسی فرهنگی است‌ و تختی و تختی‌های می‌توانند نماد دیپلماسی فرهنگی باشند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.