طبق اعلام کفاشیان، در اسفندماه سال ۹۰ برای آنچه عدم اجرای تعهد برانکو درخصوص پرداخت مالیاتش ذکر شده بود حتی پای پلیس اینترپل با شکایت فدراسیون فوتبال به میان آمد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

حتما به یاد دارید که برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق تیم‌ملی فوتبال ایران به‌خاطر بدهی مالیاتی که بعد از جدایی‌اش از تیم‌ملی ایران داشت تا چندین سال ممنوع‌الخروج بود و به‌خاطر آن از سفر به ایران امتناع می‌کرد و حتی به اتفاق الاتفاق عربستان نیز از سفر به تهران برای رویارویی با استقلال در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا امتناع کرد. حالا و بعد از چند سال دوباره سرنوشت در حال تکرار شدن برای برانکو است و این‌بار او به‌خاطر عدم تسویه‌حساب مالیاتی به‌دلیل حضور درباشگاه پرسپولیس دوباره در معرض ممنوع‌الخروجی از ایران قرار گرفته و چه‌بسا همین موضوع نیز دوباره او را سال‌ها از سفر به ایران دور کند.

قرارداد برانکو برای فصل قبل ۸۰۰ هزار یورو بود که مبلغ ۳۰۰ هزار یورو بابت قهرمانی در لیگ برتر، ۱۰۰ هزار یورو بابت قهرمانی در جام‌حذفی، پنج‌هزار یورو بابت هر پیروزی و ۱۰ هزار یورو بابت برد دربی به آن اضافه می‌شود و البته پاداش صعود به مرحله بعد لیگ قهرمانان هم به او تعلق می‌گیرد؛ جمع این ارقام حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار یورو می‌شود که معادل ریالی‌اش با نرخ ارز آزاد ۱۳ هزار تومانی به عدد ۱۸ میلیارد تومان می‌رسد. طبق قرارداد فصل جدید که پرسپولیس روی آن شکایت دارد، مبلغ قرارداد برانکو ۹۰۰ هزار یورو است که معادل ریالی‌اش حدود ۱۲ میلیارد تومان می‌شود که البته مشخص نیست برانکو درمورد آن مدعی شده است یا نه. قاعدتا با توجه به خروج داوطلبانه از پرسپولیس حق اعتراض کردن به عدم‌پرداخت این رقم را ندارد. تا اینجای کار نتیجه این شکایت کاملا مشخص است؛ پرسپولیس باید ۱۸ میلیارد تومان به برانکو بپردازد.

بعد از برانکو نوبت به شکایت ماریو بودیمیر می‌رسد؛ مهاجمی که یک نیم‌فصل آمد و بعد متوجه شد نه پولش را می‌دهند، نه قصد تمدید قرارداد با او را دارند و رسما اخراج شده است. قرارداد او با پرسپولیس ۵/۱ فصل و رقمش حدود ۵۵۰ هزار یورو بود. او زمانی که ایران را ترک کرد، گفت هیچ دریافتی‌ای از پرسپولیس نداشته است، البته باید به این رقم ۱۰ درصد هم بابت قهرمانی‌های فصل قبل اضافه کنند. ۵۵۰ هزار یورو کمی بیشتر از هفت‌میلیارد تومان می‌شود که اگر آن ۱۰ درصد را هم اضافه کنیم، این رقم به هفت‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان با ارز آزاد ۱۳ هزار تومانی می‌رسد! که اگر به فرض بخشی از این پول به او داده شده باشد، این رقم باز کمتر از هفت‌میلیارد تومان نمی‌شود.

برانکو وقتی رفت سه دستیارش را به‌همراه خود به الاهلی برد. زلاتکو ایوانکوویچ، برادرش و ایگور پانادیچ به‌همراه مارکو استیلینوویچ، مربی بدنساز پرسپولیس. این سه نفر بابت فصل قبل از این باشگاه جمعا یک‌میلیون یورو طلب دارند و البته دقیق نمی‌دانیم آیا پاداش قهرمانی شامل حال آن‌ها می‌شده یا نه. اگر فرض کنیم پاداشی در کار نیست -که کمی عجیب است- این سه نفر جمعا ۱۳ میلیارد تومان از پرسپولیس طلب دارند و بابت آن شکایت کرده‌اند. این مبلغ هم براساس ۱۳ هزار تومان ارز آزاد حساب شده است. باید دید واحد حقوقی باشگاه این رقم را چگونه کاهش خواهد داد.»

شکایت به فیفا و به جریان افتادن دادخواست

طبق گفته رضا چلنگر، مترجم برانکو ایوانکوویچ، در تاریخ پنجم شهریور شکایت سرمربی سابق پرسپولیس از قرمز‌ها به فیفا رسیده است. همچنین علاوه‌بر سرمربی کروات، دستیاران او و البته ماریو بودیمیر هم شکایت‌شان را به فیفا ارسال کرده‌اند و احتمالا طی ماه‌های آینده فیفا از پرسپولیس ارائه مستندات را درخواست می‌کند.

این در حالی است که حدود یک‌هفته قبل نیز سرمربی سابق پرسپولیس با پرداخت حق دادرسی به فیفا، پیگیر شکایتش از این باشگاه شد. برانکو ایوانکوویچ سه هفته قبل حدود پنج‌هزار فرانک سوئیس بابت هزینه دادرسی و الصاق تمبر به فیفا پرداخت کرده است و از آن روز، دادرسی او علیه باشگاه پرسپولیس به جریان افتاده و الان هم در جریان است. با این شرایط حالا اگر قرار باشد میان باشگاه پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ توافقی حاصل شود قاعدتا پرسپولیسی‌ها باید علاوه‌بر پرداخت مطالبات سرمربی سابق‌شان، هزینه دادرسی فیفا را نیز به او پرداخت کنند.

بازهم مالیات؛ این‌بار به ضرر ایران

طبق اعلام کفاشیان، در اسفندماه سال ۹۰ برای آنچه عدم اجرای تعهد برانکو درخصوص پرداخت مالیاتش ذکر شده بود حتی پای پلیس اینترپل با شکایت فدراسیون فوتبال به میان آمد. کفاشیان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال در آن زمان اعلام کرد براساس برنامه‌ریزی‌ای که انجام داده‌ایم قصد داریم از طریق پلیس بین‌الملل، پیگیر مالیاتی باشیم که ایوانکوویچ به دولت ایران بدهکار است، اما از اجرای تعهداتش سرباز زده. برانکو که آن زمان سرمربی تیم الاتفاق عربستان بود، در جریان رقابت این تیم با استقلال تهران در چارچوب مرحله حذفی برای صعود به لیگ قهرمانان آسیا حاضر به همراهی تیمش در تهران نشد.

قرارداد سرمربی سابق پرسپولیس و البته سه دستیارش و بازیکن کروات یک‌بار دیگر با مشکل مالیاتی مواجه شده و طبق بررسی‌های  ما مشخص شده مالیات همگی این افراد برعهده باشگاه پرسپولیس است و اگر در آن زمان مالیات قرارداد برانکو برعهده خودش بود و وی به‌دلیل عدم پرداختش از حضور در ایران امتناع می‌کرد این‌بار این باشگاه پرسپولیس است که باید مالیات این افراد را پرداخت کند و مفاصاحساب مالیاتی آن‌ها را از امور مالیاتی بگیرد.

طبق قانون برای خارجی‌های لیگ برتر ایران مالیات ۲۲ درصدی از کل مبلغ قرارداد آن‌ها لحاظ می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد پرسپولیسی‌ها به‌جز مبلغی که به برانکو و همکارانش بدهکار هستند، با توجه به عدد و رقم‌های ذکرشده در بالا حدود ۱۰ میلیارد تومان نیز به امور مالیاتی بدهکار هستند و باید به هر ترتیب که شده مفاصاحساب این پنج مربی و بازیکن یادشده را بگیرند و این یعنی مدیران پرسپولیس علاوه‌بر اینکه دنبال گرفتن تخفیف از برانکو و دیگر کروات‌های شاکی هستند باید نگران بدهی سنگین مالیاتی نیز باشند. از سوی دیگر اکنون می‌شود مطمئن شد که فعلا برانکو نه به‌عنوان گزینه پرسپولیس و نه گزینه هیچ تیم دیگری به ایران نخواهد آمد، چراکه ممنوع‌الخروج خواهد شد!

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.