شرایط سه تیم لیگ برتری خوزستان و بازار نقل و انتقالات در نیم فصل:

شرایط سه تیم خوزستانی لیگ برتر را در نقل و انتقالات چگونه رقم خورده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

اساسا پنجره نقل و انتقالات زمستانی بسیار دشوارتر و مشکل تر از فصل نقل و انتقالات تابستانی است.زیرا تیم ها بویژه مدعیان قهرمانی، کسب سهمیه و حتی تیم های پایین جدول هم بندرت بازیکنان تاپ و با کیفیت خود را به فروش می رسانند،مگر آنکه تیم ها به تعهدات مالی خود در قبال بازیکنان خود عمل نکرده باشند. درچنین‌حالتی بازیکنان می توانند اقدام به فسخ یکطرفه قرار داد کنند.

از طرفی بازیکنانی که درنیم فصل اول به عللی نیمکت نشینی بودند، درپی انتخاب تیمی هستند که بتوانند درآن بازی کنند، یا مدیران باشگاه ها بنابه درخواست مربیان خود، بویژه مربیانی که در حین بازی های نیم فصل و یا در زمان نیم فصل به تیم ها اضافه شده اند، به علت پر بودن لیست باشگاه ها،ناچارا برای جذب بازیکنان جدید و مورد نظر مربیان،با قرار دادن برخی بازیکنان در لیست فروش ،اقدام به جذب بازیکنان جدید می کنند تا بدین ترتیب برخی نقاط ضعف ترمیم شود و تاحدودی نیازهای تیم را هم برطرف کنند.

صنعت نفت آبادان:

 اسکوچیچ و مدیران صنعت نفت درسکوت خبری تنها تیمی درلیگ برتر بودن که در نیم فصل نه بازیکنی را جذب کردند و نه بازیکنی را ازدست دادند.دراین بین آل کثیر بشدت مورد توجه پرسپولیس بود و ازطرفی عقیل کعبی نیز مورد نظر فرهاد مجیدی بود.اما اسکوچیچ‌ شرط استمرار کار در صنعت نفت را عدم از دست دادن هیچ بازیکنی درنیم فصل بود.او به خواسته اش هم رسید.نفت آبادان نیاز  یک مهاجم نوک کلاسیک،هافبک طراح و یک دروازبان تاپ داشت تا اسکوچیچ در ادامه فصل با خیالی آسوده تر برای کسب سهمیه با رقبای تا دندان مسلح بجنگد،اما گویا حفظ شاکله تیم نیم فصل اول، برای او از اهم واجبات بود و یا اینکه مدیران صنعت نفت قدرت و توان مالی مناسبی برای جذب بازیکنان مورد نظر اسکوچیچ نداشتند.بهرحال صنعت نفت سعی کرده که متکی به بازیکنان آکادمی اش باشد.آنها تنها تیمی درلیگ برتر بودند که هیچ بازیکنی را ازدست ندادند و نه کسی را جذب کردند،که این درنوع خودش جلب توجه می کند.

آیا اسکوچیچ درنیم فصل دوم نیز قادر است برزیل ایران را در منطقه تاپ فور نگه دارد؟اگر چنین کند،نامش درتاریخ صنعت نفت آبادان جاودانه خواهد ماند.

نفت مسجد سلیمان:

نفت مسجد سلیمان که نیم فصل رویایی را با تارتار سپری کرده بود و عشاق و هواداران متعصب خود را بیش از پیش به آینده این تیم، امیدوار کرده بود ، در طول تعطیلات نیم فصل با مشکلات عدیده ای دست و‌پنچه نرم می کرد که مهمترین آن خداحافظی تارتار از این تیم بود.

مدیریت تیم شهراولین ها مدت ها بر سر حفظ و ادامه کار با مهدی تارتار مربی موفق و کاربلد و توانمند خود، به دلیل مشکلات مالی و لجستیکی، زمان جذب بازیکن مورد نظر سرمربی را ازدست دادند . مدیران این تیم ،نهایتا توانستند تارتار مربی مورد علاقه مردم مسجد سلیمان را برای ادامه کار در نیم فصل دوم نگه دارند تا مهمترین عامل موفقیت آنها همچنان به شگفتی سازی خود ادامه دهد.

متاسفانه نفت م سلیمان  در این اثنا، محمد طیبی یکی از ستون های محکم خط دفاعی خود را ازدست داد. این مدافع باتجربه و با اخلاق راهی سپاهان شد،تا مجددا تارتار در عمق خط دفاعی، برای زوج نورمحمدی چاره اندیشی کند.

ازطرفی نفتی های م سلیمان فرزاد حاتمی مهاجم باتجربه و تاثیرگذار خود و فرشاد جانفزا دیگر مهاجم مرکزی خود را نیز از دست دادند تا بازهم تارتار برای پوشش دادن این منطقه از بازی،درپی شکار بازیکنان جدیدی باشد.

محمدامین اسدی مهاجم جوان‌ و سابق پرسپولیس از جمله بازیکنان‌ جدید نفت م سلیمان درخط حمله بود که تارتار قصد دارد از او در  کنار الجبوری و میرجوان استفاده کند.

  احتمالا تارتار برای جذب مهاجم نوک کلاسیک، به سراغ محمد قاضی مهاجم کهنه کار فوتبال ایران که قرارداد خود را با نساجی فسخ کرده است ،برود.

احسان تاییدی بازیکن خط میانی پارس جنوبی،احمد گوهری دروازبان سابق پارس جنوبی و سایپا که سابقا از شاگردان تارتار بودند و همچنین آرمان‌قاسمی مدافع کناری پیکان و مهدی زبیدی وینگر تکنیکی و خوزستانی گل گهر،از دیگر بازیکنان‌جدید نفت م سلیمان هستند.

آیا نفت مسجد سلیمان مجددا با تارتار،همانند نیم فصل اول ،همه را شگفت شده خواهد کرد.خواهیم‌دید.

او‌ج‌ کار تارتار با نفت مسجدسلیمان، رسیدن به مرحله نیمه نهایی جام‌حذفی است که درتاریخ این تیم بی سابقه است.

این تیم عشق ، زندگی و نفس مردم فوتبال شناس و فوتبال فهم مسجد سلیمان است.مردم و جوانان مسجدسلیمانی به عشق این تیم سر به بالین می گذارند.لطفا عشقشان را از آنها نگیرید.

فولاد خوزستان:

باشگاه فولاد خوزستان که یکی ازبهترین باشگاه های فوتبال کشور ازنظر ساختاری و سخت افزاری یکی ازبهترین باشگاه های کشورمان محسوب میشود  و مدرن ترین آکادمی فوتبال کشور را دراختیار دارد،متاسفانه نتوانست درحد نام و سابقه خود در پنچره نقل و انتقالات زمستانی عمل کند.

مهمترین شکار سعید آذری مدیرعامل و‌ نکونام سرمربی این تیم فقط با جذب پاتوسی شاه ماهی و هافبک طراح و تاثیرگذار فصل گذشته استقلال تا حدودی توانستند،دل هواداران خود را بدست آورند؛ هرچند این پاتوسی ممکن است با پانوسی سال گذشته استقلال متفاوت باشد،زیرا به علت عملکرد ضعیفش ازسوی شفر و مدیران تیم بن یاس ، دیپورت شده بود.این‌بازیکن بشدت مورد علاقه مجیدی و هواداران استقلال بود و جذب آن توسط آذری با حواشی بسیاری میان او مدیران استقلال همراه شد.

فرشاد احمد زاده وینگر پرسپولیس و زبیر نیک‌نفس هافبک تدافعی ذوب آهن، سینا زامهران وینگر ،مدافع شهرخودرو از دیگر بازیکنان جذب شده نکونام‌ درنیم فصل دوم بودند.

اما نکونام‌ هنوز  نتوانسته است که یک مهاجم هدف گلزن و یک مدافع میانی تاپ و با کیفیتی  جذب کند تا بتواند در ادامه مسیر سخت و دشوار نیم فصل دوم ،نقاط ضعف تیمش را دراین دو‌منطقه مهم و حساس برطرف کند و یا به حداقل برساند.

لوسیانو پریرا مهاجم برزیلی فولاد، هنوز نتوانسته همانند فصول گذشته به روند گلزنی اش ادامه دهد،او درنیم فصل اول بسیار ناامیدانه عمل کرد تا مشخص شود که فولاد بشدت دراین منطقه به مهاجم فرصت طلبی نیاز دارد.آذری در جذب اوساگوانا مهاجم تنومند سابق ذوب آهن ،قافیه را به انصاری فرد ،باخت.

یکی از نقاط ضعف ملموس فولاد در نیم فصل اول ،عملکرد بسیار ضعیف کولیبالی در کنار ایوب والی کاپیتان باتجربه و با اخلاق این تیم بود.کولیبالی که قرار بود جای خالی عبدالله کرمی مدافع دزفولی و باتعصب فولاد را درنیم فصل اول پر کند، نشان داد که با کولیبالی استقلال خوزستان ،فاصله ی زیادی دارد.کولیبالی بسیار درنیم فصل اول بسیار ضعیف عمل کرد و مزید برآن مصدومیت ها نیز ،امانش را بریده بود.

نکونام‌ برای پر کردن این ضعف مفرط از عارف آغاسی مدافع جوان و انرژیک خوزستانی اش دراین منطقه  استفاده کرد که عملکرد این مدافع جوان نیز با نوساناتی همراه بود،این مدافع ایذه ای هنوز کاملا به پختگی کاملی نرسیده است، نیاز به تجربه دارد که متاسفانه نکونام‌ در برخی بازی های سخت و سنگین، بار روانی فراوانی را بر دوش این بازیکن جوان گذاشته بود. ضمنا آغاسی می تواند بعنوان مدافع کناری نیز کار کند.او بازیکنی چند پسته است و آینده خوبی در انتظار اوست.(نکونام باید در ابتدای فصل یک مدافع میانی باکیفیت جذب می کرد. از سویی خوزستان پر از استعداد بکر و ناب است و معدن فوتبال،نکونام می توانست با سرکشی به شهرهای مختلف استان،بازیکنان با کیفیت را شناسایی و سپس با کمترین هزینه جذب تیم می کرد،اما او هنوز بافضای فوتبال خوزستان بیگانه است)

نهایتا نکونام‌ و آذری در جذب بازیکنان مورد نیاز نیم فصل فولاد ،اولویت ها را رها کرده و بیشتر به خط میانی چسبیدند. زیرا تمامی بازیکنانی را که فولاد در طول نیم فصل جذب کرده است در خط میانی بازی می کنند،جایی که آذری و نکونام به جز پاتوسی، می توانستند   ضعف های خط میانی را از دل آکادمی فولاد و تعامل بهتر با مربیان  پایه این آکادمی برطرف کنند.(ضمنا نکونام دو هافبک میانی وخوزستانی این تیم بنام های میثم دورقی بازیکن  شادگانی و‌سینا مریدی بازیکن دزفولی را درنیم فصل اول، نادیده  گرفته بود تا این دو هافبک میانی درنیم فصل از فولاد جدا شدند،البته هنوز وضعیت مریدی مشخص نیست،ولی او مدت هاست که درتمرینات شرکت نمی کند)

هواداران فوتبال خوزستان با توجه به زیرساخت ها و امکاناتی که فولاد خوزستان دراختیار دارد،  همیشه از این تیم که سابقه دو بار قهرمانی دراین رقابت ها را دارد، توقع و انتظارات بیشتری دارند.

بنابراین، نکونام و همکارانش مسولیت سنگینی را درنیم فصل دوم برعهده دارند،زیرا کسب سهمیه، حداقل انتظاراتی است که هواداران پرشور فولاد خوزستان ازاین تیم و‌نکونام دارند.

یادداشتی از امین یزدانی

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.