به گزارش فرتاک ورزشی،

فدراسیون  فوتبال (بدون رئیس ) ناگهان  با حرکت رونالدینویی! دراگان  اسکوچیچ  را به عنوان سرمربی  جدید تیم ملی معرفی کرد تا همه اهالی فوتبال را غافلگیر کند! غافلگیر  از این جهت که کمتر کسی فکرش را می کرد، با توجه به گزینه هایی که مد نظر فدراسیون بود، این مربی سر از تیم ملی در بیاورد! همانطور که مطلع هستید، مسوولان فدراسیون فوتبال بارها اعلام کرده بودند، گزینه نهایی هدایت تیم ملی ایرانی است و از بین امیر قلعه نویی و علی دایی، یکی سکان هدایت تیم ملی را بر عهده خواهد گرفت. حال اینکه چرا اسکوچیچ سر از تیم ملی درآورد کاملا غیره منتظره به نظر می رسد!

این انتخاب غیره منتظره فدراسیون فوتبال انتقادهای زیادی را به همراه داشته که خیلی از آنها بجا بوده و هنوز هم کسی نمی داند چرا غیره محتمل ترین گزینه، ناگهان محتمل ترین گزینه شد و جای ویلمتوس را گرفت. اسکوچیچ که تا همین چند وقت پیش به بهانه های مختلف می خواست نفت آبادان را ترک کند و راهی کشورش شود، همه مشکلات را به فرموش سپرد و هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت تا نشان دهد او هم در این چند سال راه مربیان داخلی را یاد گرفته و خوب بلد شده با بهانه گرفتن و ترفندهای مختلف از این تیم راهی تیم دیگری شود.کاری که سالهاست شگرد مربیان و حتی بازیکنان داخلی شده و از این راه تغییر تیم می دهند. اما بحث اصلی اهالی فوتبال بر این است که آیا اسکوچیچ پتانسیل مربیگری تیم ملی ایران را دارد یا برای هدایت تیم اول سطح اول آسیا کوچک به نظر می رسد؟ سوالی که خیلی ها را درگیر خود کرده و اکثرا انتخاب این مربی را غیره  کارشناسی و حتی رابطه ای می دانند. رابطه ای که چندان هم گنگ به نظر نمی رسد و رد و پای آقای  (د) و دلال معروف فوتبال ایران در آن به چشم می خورد! هر چند که چند خبرنگار نیز نقش بسزایی در انتخاب این مربی داشتند و از کنار دلال معروف استفاده نهایی را می برند و بازیکنان خودشان را به دوستان تحمیل می کنند.  البته این طبیعی نیز است به این دلیل که در فدراسیونی که رئیس ندارد، انتخاب سرمربی تیم ملی هم با کلی حرف و حدیث انتخاب شود و چنین واکنش های منفی داشته باشد. انتخابی که قطعا در ادامه بحث های زیادی درمورد آن مطرح خواهد شد و حواشی را به همراه خواهد داشت.

اما چرا انتخاب اسکوچیچ این همه مورد انتقاد قرار گرفته، دلایل زیادی را دارد که یکی آنها  کارنامه معمولی او در دوران مربیگری است که فقط در تیم های باشگاهی  سابقه دارد و تنها یک سال هدایت تیم ارتش های جهان را بر عهده داشته که این هم نمی تواند کارنامه ملی برای مربی کروات باشد. اسکوچیچ در تیم های باشگاهی نیز کارنامه فوق العاده ای نداشته و در چند تیم از جمله ملوان، خونه به خونه بابل و نفت آبادان توانسته بود نتایج معمولی بگیرد. نتایجی که نه جامی به دست آورده و نه تیمی را توانسته از لیگ پایین تر به سطح بالاتر برساند. اگر بخواهیم نتایج کسب شده در چند تیم را کارنامه موفق برای اسکوچیچ بدانیم، مربیان خیلی بهتری از او در همین فوتبال ایران داریم که الان بیکار هستند و کارنامه شان خیلی بهتر از سرمربی تیم ملی است. موضوع دیگر بحث قرارداد این مربی  است که هنوز هم کسی نمی داند چرا قرارد اسکوچیچ که در نفت آبادان 140 هزار دلار بود، در تیم ملی به 200 هزار دلار افزایش پیدا کرده؛ آن هم بدون مالیات؟! در این رابطه خیلی ها اعتقاد دارند مربیانی امثال اسکوچیچ باید یه چیزی هم دستی بدهند تا سرمربی تیم ملی شوند، چه برسد از سطح باشگاهی نیز بیشتر پول بگیرند. تیم ملی ایران ویترین بزرگ آسیا است که هر مربی در آن ویترین قرار بگیرد، قطعا ارزشش چند برابر می شود و در آینده به اعتبارش خواهد افزود، حتی اگر نتایج  خوبی هم نگیرد.

نکته پایانی این است که، وقتی مربی مثل کی روش از ایران رفت همه دنبال مربی بودند تا حداقل اگر بالاتر از او نباشد، پایین تر هم نباشد. حال روی کار آمدن اسکوچیچ همه ذهن ها را به سمتی می برد که سرمربی تیم ملی ایران شدن چندان هم کار سختی نیست و نیاز به یک رابطه نه چندان قوی دارد که "لابی" کند و او را به سمت فدراسیون بفرستد تا همه چیز درست شود! فدراسیونی که فعلا رئیس ندارد و هر کسی الان میخش را بکوبد، برد کرده است. ناگفته نباشد، وزارت ورزش هم در این چند سال اخیر نشان داده چندان سر رشته ای از فوتبال ندارد و همه دیدند در حفظ استراماچونی و کالدرون شاهکار کرد و نتوانست دو مربی موفق را حفظ کند. در هر حال فوتبال ایران بعد از رفتن کی روش وارد بحران اساسی  شده که قطعا این رشته پرطرفدار را به عقب خواهد راند. امیدواریم که حداقل این عقب راندگی باعث از دست دادن اعتبار فوتبال ایران، در آسیا نشود و کماکان تیم ها از اسم تیم ملی کشورمان وحشت داشته باشند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.