واکنش ها به انتخاب فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی استقلال ادامه دارد. فیروز کریمی معتقد است فرهاد مجیدی با استقلال می تواند موفق شود. پیشکسوت آبی پوشان مدعی شده است استقلال فخر فوتبال ایران در آسیا محسوب می شود و از همین ابتدا باید از فرهاد مجیدی و کادر فنی استقلال حمایت ویژه ای شود.

به گزارش فرتاک ورزشی،

فیروز کریمی می گوید هرکسی منتظر شکست فرهاد باشد تا جایش را بگیرد، به استقلال خیانت کرده است.

فیروز کریمی سرمربی سابق استقلال، به بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال واکنش نشان داد و از او حمایت کرد.

از انتخابات فدراسیون فوتبال و ریاست شهاب ‌الدین عزیزی ‎خادم آغاز کنیم. نظرتان چیست؟

در هر صورت جا دارد ابتدای کار انتخاب عزیزی ‎خادم به ‎عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال را تبریک گفته و باید این انتخاب را به فال نیک بگیریم. به هرحال عزیزی ‌خادم یک چهره شناخته ‎شده ورزشی به شمار می‌ رود و سالیان سال است که در فوتبال چه در هیات‎رئیسه فدراسیون فوتبال و چه در هیات‎مدیره باشگاه‌ها ازجمله سایپا فعالیت کرده و شناخت خوبی از او دارم. او یک انسان سرشناس و شناخته‌شده در عالم ورزش به شمار می ‌رود و به ‎شخصه از او شناخت خوبی دارم که این صحبت ‌ها را مطرح می‌ کنم‌. عزیزی‎خادم یک انسان بسیار متواضع و وارسته به شمار می‌رود که اتفاقا هم‎قوم ما هم محسوب می‌شود. فردی اهل تعامل است و با اینکه خودش از افراد بسیار خوش‎‌فکر است اما از تعامل با دیگران چشم‎ پوشی و قصور نکرده و اتفاقا از مشورت کردن استقبال می‌ کند. او همیشه آدم متعاملی بوده و از اوضاع و احوال فوتبال این روزهای ما شناخت کاملی دارد. با همه این تفاسیر به نظر من کار مشکلی را در آینده پیش‎رو دارد و با دقت و تدبیری که خودش دارد و تحولاتی که می ‌تواند ایجاد کند باید فوتبال را ابتدا از این حالت خارج کرده و سپس آن را از هر لحاظ دگرگون کند.

تا پیش از این احساس می‌ شد عزیزی ‌خادم با تیم قبلی فدراسیون فوتبال کار خواهد کرد اما به نظر نمی ‌رسد در آینده این اتفاق بیفتد! نظر شما چیست؟

به نظر من با اینکه همه کمیته ‌های فدراسیون زحمت کشیده و تا امروز همه ارکان زیر مجموعه فدراسیون و مدیران فدراسیون و همچنین بهاروند به ‎عنوان سرپرست در یک سال اخیر به‎ همراه عوامل خود زحمات زیادی را متحمل شدند اما معتقدم باید یک پوست‎ اندازی در فدراسیون فوتبال صورت بگیرد و درحال‎ حاضر طلب می ‌کند که یک تغییرات اساسی و بنیادی را فدراسیون تجربه کرده و باید این اتفاق هرچه سریع‎تر برای پیشرفت و تحول فوتبال ایران رقم بخورد. در هر صورت رییس فدراسیون نمی ‌تواند به ‎تنهایی بر همه ‎چیز ناظر و حاکم باشد و عوامل ذی‎ نفوذ و عواملی که به کار می ‌بندد، باید جور کارهای ریاست را بکشند و آنها باید بدانند در نهایت کسی که پاسخگوی اقدامات است رییس فدراسیون خواهد بود، آن هم در این مقطع که اعتماد مردم به فدراسیون فوتبال از بین رفته و متاسفانه با از بین رفتن اعتماد و اعتبار فدراسیون فوتبال که گذشتگان در این امر تاثیرگذار بوده‌اند، الان عزیزی ‌خادم باید خیلی تلاش کند تا این آب ریخته ‎شده را برگرداند. ما هم این موضوع را درک می ‌کنیم و همه مردم هم می‌ فهمند که فدراسیون الان به ‎خاطر مسائلی که در گذشته پیش آمده اصلا مورد وثوق نیست که البته این مسائل مربوط به روسای قبلی فدراسیون فوتبال بوده، هرچند بهاروند هم تلاشش را کرد اما به هر حال تا همان حدی که می ‌توانست موثر بود. بنابراین عزیزی ‌خادم باید خیلی تلاش کند تا اتفاقات گذشته از ذهن مردم پاک شده و دوباره به فدراسیون فوتبال اطمینان و اعتماد شود. من اطمینان دارم با مدیریتی که عزیزی‎ خادم دارد می ‌تواند به ‎خوبی بر کارها حاکم شود. اما باز هم تاکید ما این است که یک تغییر و تحول اساسی باید در تمامی زمینه ‌ها در فدراسیون فوتبال انجام شود و تمامی کمیته‌ ها نیاز به تغییرات و بازنگری و پوست‎اندازی دارند، درغیر این‎صورت این فدراسیون همان فدراسیون است و تغییر نمی ‌کند، چراکه یک فرد رفته و یک فرد دیگر آمده. به هر حال بهاروند هم یک چهره فوتبالی بود با مدیریت و تحصیلات بالا و اتفاقا انسان فرهیخته ‌ای به شمار می ‌رفت اما دیدید آنقدر کار خراب بود که او هم نتوانست آن‎طور که باب میل اهالی فوتبال است تغییر و تحول ایجاد کند، لذا عزیزی‎ خادم باید یک نگاه ویژه به همه قضایا داشته باشد، به ‎خصوص عوامل زیر دستش که بیانگر و موید افکار و رفتار و مدیریت ایشان است‌‌. درنهایت برای او آرزوی موفقیت می‌ کنم.

شب قبل از انتخابات داریوش مصطفوی اعتقاد داشت به جز ۲۰۰ میلیارد بدهی و آدم ‌های وابسته به سیاست از بعد از صفایی ‎فراهانی طی سال‌های اخیر چیز دیگری برای فوتبال باقی نمانده است. قبول دارید؟

البته من با حضور صفایی ‎فراهانی هم خیلی موافق نبودم اما او به هرحال در موارد خارج از مسائل فنی و در حوزه زیرساخت‌ ها و سخت ‎افزاری به فوتبال کمک کرد، با این‎ حال در زمان صفایی ‎فراهانی به‎ دلیل عدم اشراف به قضایا خیلی از لحاظ فنی بهره ‎مند نشدیم. در ادامه و در زمان کفاشیان که در هیچ زمینه‌ ای توفیق نداشتیم به جز رکوردهایی که جا به ‎جا شد و آن هم رکورد میزان بدهی ‌ها بود. در این دوران بسیار ضعیف عمل شده، بااین‎حال من عزیزی‎ خادم را فوتبالی می ‌دانم و مطمئنم به ‎مراتب از گذشتگان کارش بهتر خواهد بود.

به نظر می ‌رسد حضور ویلموتس در تیم ملی و قطع همکاری با او و در نهایت بدهی ‌ای که سر این اتفاق بالا آمد، نقطه عطف ماجرا در این چند سال آخر بود. درست است؟

درواقع ویلموتس تیر خلاص بود، آن هم تیر خلاص به پیکر نیمه ‎جان فوتبال ما که الان جنازه‌ اش به دست عزیزی‌ خادم رسیده است.

با این وضعیت آینده تیم ملی را چطور می‌ بینید؟ حالا هم به گوش می ‌رسد که احتمالا بحرین میزبان رقابت ‌ها شده و به این ترتیب شانس ‌های مان کاهش پیدا خواهد کرد!

در این دوره به نظر می ‌رسد مردم خیلی از فدراسیون فوتبال تیم ملی و تیم جدید مدیریتی توقعی ندارند، البته تیم جدید هر چقدر که بتواند باید تاثیرات مثبت و اثرگذار خود را داشته باشد. این تیم و در راس آنها رئیس جدید فدراسیون شخصیت تاثیرگذاری دارند اما با توجه به زمان انجام مسابقات و شرایط فعلی هر عقل سلیم و منصفی الان خیلی نباید از تیم ملی و آینده این تیم توقع داشته باشد. اگر مساله‌ای هم باشد متوجه ایشان نیست مگر اینکه با مدیریت و درایت‎ شان بتوانند تغییراتی را به وجود بیاورند که مفید به فایده باشد و اوضاع را بهبود ببخشد.

فرهاد مجیدی شاگرد اسبق ‌تان هم دوباره سرمربی استقلال شد و به نوعی در بازگشت به استقلال هت‎ تریک کرد. چه نظری دارید؟

حالا که فرهاد سرمربی استقلال شده، اجازه بدهند این‎ بار کار کند. دفعه قبل هم گفتم فرهاد یک فرد فوق‎ العاده باهوش است و در سالیان متمادی در فوتبال ایران و آسیا کار کرده است و قضایا را می ‌شناسد و مسائل را می ‌داند و فقط باید اجازه بدهند که کار خودش را انجام دهد. همه نیز باید او را حمایت کنند و کسی با این دیدگاه که ان ‌شاء الله شکست بخورد به جایگاه فرهاد نگاه نکند، چون هرکس با این دیدگاه که فرهاد شکست بخورد و ما به جایش برویم به امور نگاه کند، دارد به استقلال خیانت می‌ کند. همه استقلالی ‌ها باید در حد توان، امکانات، بضاعت و تفکر خود کمک کنند تا فرهاد این‎ بار تا ته خط موفق عمل کند. در واقع باید کمک کنند تا فضا برای حفظ و حضور فرهاد مهیا شود.

سری قبل هم به جز دو هفته آخر همه ‎چیز خوب پیش می‌رفت و استقلال با مجیدی موفق بود اما ناگهان سفر سعادتمند به ایتالیا و قهر فرهاد کار را خراب کرد. به نظرتان مشکل از کجا بود؟

من به نتایج سری قبل کاری ندارم اما زمان می ‌برد تا یک مربی بخواهد تفکراتش را بین تیم و بازیکنان جا بیندازد اما کلا باید این اجازه را به او بدهند و حمایت کنند تا بماند و بتواند تفکراتش را در زمین فوتبال به نمایش بگذارد. من معتقدم مجیدی این شایستگی را دارد و از سوی دیگر استقلال نیز استحقاق خیلی بالاتر از این جایگاه‌ ها را دارد. به هرحال در قاره آسیا استقلال فخر فوتبال ایران است و هر کس بخواهد راجع‎ به فوتبال آسیا صحبت کند باید نسبت به استقلال حساس باشد و به آن احترام بگذارد و بداند که استقلال پرچم‎دار فوتبال بین‎ المللی ماست. تمام مسائلی که می‌ خواهیم نسبت به آن در آسیا به خودمان ببالیم جز از کانال استقلال میسر نیست.

فکر نمی ‌کنید روحیه ظریف و احساسی بودن فرهاد مجیدی دوباره کار دست او بدهد؟

فرهاد هم نباید دیگر احساسی باشد و احساسی برخورد کند و باید بداند هر کاری و هر چیزی جایی دارد. الان هم که دارد می ‌آید در یک شرایط خاص می ‌آید و باید با این تفکر وارد قضیه شود که وارد یک میدان سخت شده، چون شرایط الان در استقلال شبیه یک میدان سخت و دشوار است پس باید خودش بداند چطور با قضایا مواجه شده و مشکلات را مدیریت کند، هرچند معتقدم محمود فکری هم توانایی زیادی داشت اما نتوانست در استقلال آنچه استحقاقش را داشت برحسب توانمندی‌ هایش برسد و نتوانست استقلال را به آنچه که میلش را داشت، برساند، در غیر این‎ صورت او هم مربی توانمندی بود اما الان این استقلال پاشیده را باید فرهاد مدیریت کرده و یک استقلال نو درست کند.

درست است که از لحاظ فنی این اواخر کار استقلال در زمان فکری گره خورد اما می‌شد حدس زد که از لحاظ مدیریتی فکری حرفی برای گفتن نداشت که این اتفاقات برایش رخ داد. موافقید؟

چون من در جریان امور از نزدیک نبودم نمی ‌توانم در این خصوص اظهار نظر کنم، با این‎ حال در انتهای کار با فکری آن‎طور که باید می‎ شد، نشد اما فکر می‌ کنم فرهاد اگر حمایت شود استقلال پتانسیل خوبی خواهد داشت.

قبل از اینکه انتخاب مجیدی قطعی شود صحبت از حضور ساکت الهامی در استقلال بود و هواداران در فضای مجازی به‎ شدت در مقابل این سرمربی موضع‌ گیری کردند. به نظر شما الهامی به درد نیمکت استقلال می‌خورد؟

در این خصوص باید مدیران استقلال نظر بدهند، ساکت شایستگی خود را ثابت کرده است، آن هم نه در حرف بلکه در عمل یعنی باید یک عملی باشد که موید ادعای فرد باشد. ساکت اگر گزینه شد بدون پشتوانه این اتفاق نیفتاد، بالاخره او پشتوانه قهرمانی داشت، آن هم نه ۱۵ سال پیش بلکه همین پارسال تراکتور را در جام‎ حذفی قهرمان کرد. حالا در نهایت تشخیص دادند فرهاد بیاید و ما هم به ‎جد از او حمایت می ‌کنیم.

در این سال ‌ها استقلالی ‌ها متخصص اسطوره ‎سوزی شده ‌اند؛ از منصوریان گرفته تا فکری و حتی همین مجیدی که چندین‎ بار رفت و برگشت. چرا این اتفاقات برای استقلال مدام می ‌افتد؟

اگر بخواهم به‎ صورت کلی بگویم یک ویژگی پرسپولیسی ‌ها این است که پیشکسوتان این باشگاه نسبت به سرمربیان سال‌ های اخیر پرسپولیس همیشه تفکر حمایتی داشته و خیلی کمتر واکنش منفی داشته ‌اند، این یعنی انسجام و اتحاد و هر کسی بیاید هم حمایت می‌ کنند، بنابراین در استقلال هم باید همین سبک و سیاق حاکم شود. البته استقلالی‌ ها هم چنین خصلتی دارند اما بعضا بین آنها کسانی پیدا می‌ شوند که مثل اکثریت نیستند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.