سرپرست جدید کمیته داوران فدراسیون فوتبال اعلام کرد که در اولین اقدام قصد دارد دستمزد داوران را بالا ببرد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

خداداد افشاریان که به تازگی به سمت سرپرستی کمیته داوران فدراسیون فوتبال نائل آمده در گفت و گو با رادیو تهران بیان کرد: در روز برگزاری جلسه هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال یکی از مسائلی که به آن پرداختیم دستمزد داوران بود. عزیزی خادم فردی اقتصادی است و نسبت به این موارد اشراف زیادی دارد. در همان جلسه گفت می‌خواهیم دستمزد داوران را سه برابر کنیم.البته در آن جلسه به نتیجه نهایی نرسیدیم و عزیزی خادم از من درخواست کرد در این هفته پیشنهاد خود را نسبت به دستمزد داوران در تمام رده‌های سنی اعلام کنم و ان‌شاءالله تا پایان هفته اتفاق‌های خوبی می‌افتد.

وی ادامه داد: شاید بیشتر از آن هم پیشنهاد بدهم اما باید مبلغی را تصمیم بگیریم که فدراسیون فوتبال بتواند پرداخت کند. حداقل اتفاقی که می‌افتد همین سه برابر شدن دستمزد است. با این وجود می‌خواهیم چنین اتفاقی برای تمام رده‌ها به شکل کارشناسی‌تری رخ دهد.

سرپرست کمیته داوران با اشاره به نقش داوران در جامعه تاکید کرد:آنچه در نظر دارم شاید با واقعیت و وضعیت اقتصادی فدراسیون فاصله داشته باشد اما خیلی دوست دارم به داوران اهمیت داده شود. خیلی نمی‌خواهم ریز شوم تا حساسیت ایجاد نشود اما با در نظر گرفتن واقعیت حق داوران خیلی بالاتر از این حرف‌‌ها است. در فوتبالی که یک مربی‌اش در طول فصل با نگاهی خیلی بدبینانه 2 میلیارد تومان دستمزد می‌گیرد، یک داور بین‌المللی‌اش با 10 قضاوت در طول فصل بیشتر از 20 میلیون تومان نمی‌گیرد. با هم در یک کشتی نیستیم و این موضوع خیلی بد است. باید به شکلی مدیریت کنیم که اتفاقات خوبی بیفتد.

افشاریان همچنین گفت: تاوانی که داوران پس می‌دهند اصلا با حقوق آنها سنخیتی ندارد زیرا واقعا تحت فشار هستند. اکنون در پایان فصل حضور داریم و ان‌شاءالله همه کمک کنند تا اتفاقات خوبی بیفتد. با توجه به رفتار حرفه‌ای که از عزیزی خادم می‌بینم احساس می‌کنم این فدراسیون می‌تواند شرایط خیلی بهتری را برای داوران به وجود بیاورد. هر چند شاید همین وضعیت هم در شأن آنها نباشد.

وی اضافه کرد: باور می‌کنید دستمزد داوران به حدی اندک است که برخی مواقع کفاف کرایه رفت و آمدهای آنها را هم نمی‌دهد. یک داور لیگ دویی تنها 120 تا 160 هزار تومان دستمزد می‌گیرد. 4، 5 سال است این بحث بازسازی نشده و حتی نرخ کرایه هم برای داوران محاسبه نشده است. این امر خیلی بد است. تنها قشری که در مجموعه فدراسیون فوتبال واقعا از لحاظ روانی، اخلاقی و مالی ضرر می‌کنند داوران هستند.

افشاریان درباره چند شغله بودن داوران فوتبال هم عنوان کرد: اغراق نیست اگر بگویم تمام داوران شغل دیگری دارند اما دست کم 75 تا 80 درصد آنها به شغل‌های دیگر مثل معلمی، کارمندی، پزشکی، بازاری و ... مشغول هستند اگر قرار بود کسی به داوری به عنوان شغل نگاه کند و دستمزد این شغل تنها حقوق یک روز در ماه خود را دریافت می‌کرد. شغل حرفه‌ای که از داوری نیست و تمام بچه‌ها درگیر مشاغل دیگری هم هستند.

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.