فوتبال ایران در آستانه تعلیق قرار گرفته است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

باشگاه راهیان کرمانشاه که سال ۱۳۹۸ از دادگاهی در کرمانشاه علیه فدراسیون فوتبال حکم گرفته بود، تایید این حکم را از دیوان عالی کشور هم گرفت تا فوتبال ایران در خطر تعلیق قرار بگیرد.

ماجرای شکایت راهیان کرمانشاه از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، ماجرای امروز و دیروز نیست. سال ها پیش وقتی فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت لیگ برتر ۱۸ تیمی را ۱۶ تیمی کند و بازی های لیگ آزادگان را هم از حالت دو گروهی به تک گروهی برگرداند، مقرر شد تعداد تیم های سقوط کننده به دسته پایین تر در تمام لیگ ها افزایش داشته باشد.

 راهیان کرمانشاه یکی از تیم هایی بود که بر اساس این تصمیم، به دسته پایین تر سقوط کرد. آنها همان زمان در دادگاهی در استان خود، علیه فدراسیون و سازمان لیگ طرح دعوی کردند و با این شکایت که بر اثر این سقوط ارزش مالی تیم آنها کمتر شده و باید به دسته اول برگردند، از دادگاهی در کرمانشاه رای گرفتند که این باشگاه باید مجددا در دسته اول لیگ آزادگان بازی کند.

فدراسیون فوتبال همان زمان اعلام کرد پذیرش این حکم در توانش نیست چرا که فیفا دخالت نهادهای بیرونی در فوتبال را منع کرده و اگر فدراسیون تیم کرمانشاهی را به دسته اول برگرداند، فوتبال ایران تعلیق می شود.

فدراسیون در نهایت زیربار اجرای این حکم نرفت و پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد و گویا دیوان عالی هم حکم دادگاه کرمانشاه را تایید کرده است.

حالا نماینده مردم کرمانشاه می گوید فدراسیون فوتبال اگر این حکم را نپذیرد، تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت اما فدراسیون می گوید اگر این حکم را بپذیرد، از سوی فیفا با جریمه سنگین و تعلیق مواجه خواهد شد.

فیفا به هیچ وجه نمی پذیرد تیمی خارج از قواعد فوتبالی وارد رقابتهای فوتبال شود. پذیرش حکم دادگاه، خلاف اساسنامه فدراسیون فوتبال است و این اقدام بی شک باعث تعلیق فوتبال ایران می شود.

اما از این موضوع مهم تر، مد شدن این قبیل شکایت هاست. اگر قرار باشد هر تیمی در استان خودش به دادگاه برود و از فدراسیون فوتبال شکایت کند و علیه اش حکم بگیرد، بدون تردید با رسیدن اولین گزارش به فیفا، فوتبال ایران با محرومیت های سنگین بین المللی مواجه خواهد شد. طبق اساسنامه، باشگاه ها اگر شکایتی دارند باید به ارکان قضایی فدراسیون فوتبال شکایت کنند و اگر از مراجعه به کمیته انضباطی و کمیته اخلاق یا کمیته تعیین وضعیت به نتیجه نرسیدند، پرونده را به کنفدراسیون فوتبال آسیا، فیفا و حتی دادگاه عالی ورزش و دادگاه حکمیت ورزش ارجاع بدهند، نه این که پرونده فوتبال را در دادگاه کیفری و در دادگستری باز کنند!

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.