صداوسیما تبعیض بسیاری بین دیگر تیم های ایرانی جام باشگاه های آسیا و استقلال و پرسپولیس قائل می شود.

به گزارش فرتاک ورزشی،

در حالی که تیم های استقلال و پرسپولیس با فاصله ۲۴ ساعت از رقابت‌های جام حذفی کنار رفتند، تیم های سپاهان و فولاد درگیر رقابت‌های آسیایی هستند. رقابت‌های که به میزبانی کشور عربستان برگزار می شود و پخش زنده‌ آن در تلویزیون ایران کاملا عجیب و غریب است!

 

حذف تیم‌ های استقلال و پرسپولیس هرچند برای هواداران دو تیم دردناک بود، ولی خیلی از مسوولان از غیبت تیم های پرهوادار خوشحال شدند و عین خیالشان هم نشد که چه اتفاق ناگواری در فوتبال باشگاهی ما افتاد!

با این حال حذف دو تیم پرطرفدار از رقابت‌های آسیایی خیلی چیزها را روشن کرد؛ روشن کرد که باید بپذیریم مسابقات باشگاهی هیچ وقت جزو بازی های ملی محسوب نمی شوند و این ساخته یک سری رسانه ها از جمله رسانه ( ملی - تلویزیون) است که مردم را وادار می کنند، بازی های باشگاهی خارج از لیگ های داخلی را ملی تصور کنند. البته شاید هم در کشور ما اینگونه باشد، چون در هیچ کشوری بازی باشگاهی ملی محسوب نمی شود و رسانه ها، مسوولان و باشگاه ها نیز فشار نمی آورند از این تیم ها باید حمایت ملی شود.

با این توضیح؛ می‌رویم سر اصل مطلب! اصل مطلبی که در این چند روز شاهد آن بودیم ولی متاسفانه کمتر دیدیم به آن پرداخته شود! همانطور که مطلع هستید در گذشته هر وقت تیم های استقلال و پرسپولیس در آسیا حضور داشتند و بازی های آنها برگزار می شد، اولویت پخش تلویزیونی پخش مسابقات این دو تیم بود.

در هر شرایطی هر برنامه ای که رسانه ملی داشت، آن را حذف یا جا به جا می کرد تا بازی های سرخابی ها را روی آنتن ببرد. حتی برنامه ریزی لیگ نیز طبق بازی های استقلال و پرسپولیس پیش می رفت و بارها نیز شاهد بودیم، مسابقات را به خاطر یک بازی استقلال یا پرسپولیس کلی جا به جا کردند و نظم لیگ را به هم زدند!

حال حدف این دو تیم و حضور تیم‌های سپاهان و فولاد مشخص کرد، نگاه ملی فقط به تماشگران است که هر تیمی تماشگر زیاد داشته باشد، ملی به شمار می آید. وقتی تلویزیونی ملی، پخش مستقیم فولاد و سپاهان را از شبکه سه و حتی ورزش جدا می کند و به شبکه های غیره ورزشی و حتی استانی انتقال می دهد، آیا این نشان از رنگی بودن و اهمیت ندادن به نماینده های شهرستانی نیست؟ آیا نباید از صدا و سیما پرسید؛ چطور می شود، مسابقات استقلال و پرسپولیس در هر شرایطی از شبکه سوم و گاهی وقت ها شبکه‌ ورزش پخش می شود، ولی بازی های سپاهان - فولاد و دیگر تیم ها از شبکه تماشا، شما، امید، مستند، استانی و دیگر شبکه ها سر در می آورد؟! اگر قرار است بازی های برون مرزی تیم ها، بازی ملی محسوب شوند و به آنها نگاه ملی داشته‌  باشیم، باید به همه تیم ها به یک چشم نگاه کنیم نه اینکه هر وقت دلمان خواست بازی ها را روی آنتن ببریم! حال اگر کم تماشگر بودن مهمم است، چرا بحث ملی را به میان می آوریم؟!

آیا نباید بپذیریم اگر به ملی بودن باشد؛ نگاه ملی به داشتن هوادار و مخاطب نیست و هر تیمی که در مسابقات اسیایی حضور پیدا می کند، نماینده ایران محسوب می شود؛ حال پرسپولیس و استقلال باشند یا سپاهان و یا فولاد؟

اینکه اولویت بازی جام حذفی استقلال و پرسپولیس، بالاتر از بازی های آسیایی سپاهان و فولاد قرار می گیرد، این نشان‌ می دهد بحث مخاطب برای تلویزیون مهم است تا بازی های آسیایی تیم های شهرستانی! آیا نباید قبول کنیم؛ نگاه‌ ملی برای رسانه ها، خارج و داخل ندارد و این فقط طرفداران هستند که بازی های ملی و باشگاهی را تفکیک‌ می کنند، نه تلویزیون که همه کارهایش، وارونه و عجیب و غریب به نظر می‌رسد. رسانه ای که گاهی وقت ها برای سخنرانی رئیس جمهور وقت کافی نمی دهد، ولی یک سریال به درد نخور را بارها پخش مجدد نشان‌ می دهد!

علی مسعودی

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.