عبدی: از هیئت فوتبال نمی‌شود زیادی ایراد گرفت:

مسعود عبدی در گفت وگو با فرتاک ورزشی گفت: متاسفانه فوتبال تهران را به چشم چاه نفت و اسکناس نگاه‌ می کنند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

فوتبال پایه تهران کماکان درگیر مشکلات بزرگی است که مدت هاست به آن رسیدگی نمی کنند. اگر از بحث فساد در فوتبال پایتخت بگذریم، کمبود امکانات و نبود زمین مناسب برای مسابقات مهمترین مشکلات باشگاه هاست که متاسفانه هیچ حمایتی نیز از بخش خصوصی نمی شود. در این راستا به سراغ مهندس مسعود عبدی یکی از باشگاه داران فوتبال تهران رفتیم تا در رابطه با مشکلات فوتبال پایه و عدم حمایت از بخش خصوصی گفت و گویی با او انجام دهیم.

فرتاک ورزشی: هدف شما برای ورود به فوتبال پایه چه بوده؟

حقیقت این است که هدف ما بلند مدت خواهد بود و ما می خواهیم محصولات خودمان را به بزرگسالان برسانیم. ما فصل گذشته‌ روی متولدین ۸۵، ۸۶ و ۸۷ زوم کردیم که خوشبختانه موفق هم بودیم. البته‌ متولدین ۸۵ یکدست تر بودند که نایب قهرمان هم شدند آن هم با اختلاف یک امتیاز. امسال نیز نوجوانان ما در دسته یک حضور دارند که الان نتایج خوبی گرفته اند. فکر میکنم اینها نقطه آغاز دستاوردهای باشگاه پارسیان باشد.  با این حال ما روی اینها خیلی زوم کرده ایم که هدف بلند مدت‌ را از این رده و بعد متولدین ۸۵ انجام بدهیم و کم کم به بزگسالان برسانیم.

فرتاک ورزشی: مشکلات فوتبال پایه را کجا می بینید؟

مشکلات فوتبال پایه یکی- دو تا نیست و اگر بخواهیم در باره آن صحبت کنیم، می توانیم از آن یک کتاب بنویسیم. فوتبال پایه از ریشه مشکلات داشته که هیچ کجا نمی بینید، فوتبال پایه آموزش باشد و شما هیچ وقت ندیده اید رسانه‌ ها سر زده به باشگاه های بزرگ ایران سر بزند و بروند بپرسند شما یک کاغذ از این بازیکن دارید که مثلا قدش چقدر بوده؟ وزنش چقدر بوده یا چقدر پرش داشته‌ یا بافت های ماهیچه اش چقدر بوده‌؟ نسبت به پارسال چقدر پیشرفت داشته‌؟ یک مشکل دیگری وجود دارد که یک بازیکن امسال در یک تیم حضور  دارد و سال بعد به تیم دیگری می رود و یک سیستم واحدی وجود ندارد که باشگاه دیگری بتواند از این استفاده کند.

فرتاک ورزشی: نظارت در خصوص فوتبال پایه چطور است؟

نظارت با این شکل و شمایلی که پیش می رود، شدنی نیست چون ما می خواهیم یک دفعه پنچ رده از مسابقات همزمان برگزار کنیم آن هم به نحو احسن باشد. البته نه اینکه نخواهند نظارت داشته‌ باشند، بلکه مشکل اینجاست نفرات نیست که بتوانند بطور کامل همه چیز را زیر نظر بگیرند. مسابقات آنقدر فشرده است و بخصوص کرونا هم مزید بر علت شده تا نتوانند همه چیز را به نحو احسن برگزار کنند.

فرتاک ورزشی: چرا این  همه تیم در فوتبال پایه وجود دارد؟

  در این رابطه ماشاالله داستان و بحث های زیادی وجود دارد که همه آن را می دانند و تازگی هم ندارد. وقتی در فوتبال پایه برای یک تیم حدود، یک و نیم میلیارد قیمت می گذارند، طبیعتا در آن فسادی است و کارهایی صورت می گیرد که قیمت تیم ها به این مبلغ می رسد. این قیمت چند برابر قیمت واقعی یک تیم است که خیلی ها به آن به عنوان‌ منبع درآمد نگاه‌ می کنند. به نظر من قیمت تیم ها تا ۷۰ و ۸۰ برابر قیمت گذاشته می شوند که جای بحث زیادی وجود دارد. فوتبال تهران و کل کشور با کشورهای دیگر هیچ شباهتی ندارد و بیشتر دوره‌همی است تا آکادمی.

با این توضیح؛ وقتی  تمرین فوتبال پایه در اوج گرما آن هم در ساعت ۱۲ ظهر گذاشته‌ می شود، فکر می کنید چه خروجی خواهد داشت؟ آیا بچه زیر ۱۳ سال می تواند در گرمای طاقت فرسای تیر ماه خوب تمرین کند و بازی خوبی هم انجام دهد؟

مسعود عبدی

فرتاک ورزشی: نبود چمن مناسب و امکانات کافی برای بازیکنان مشکل دیگری است که خیلی ها از آن انتقاد می کنند.

زمین چمن هم از آن بحث هایی است که می شود ساعت ها در موردش بحث کرد. البته در همه کشورها برای آموزش از چمن مصنوعی استفاده می کنند ولی چمن مناسب. البته این کار برای تمرینات عصب و عضله مناسب است که فقط برای آموزش استفاده می شود نه برای انجام‌ مسابقه.  در فوتبال تهران‌ هم باشگاه پارسیان، ایرانمهر و ورزشگاه فکوری که المپیک اندیشه در آن بازی می کنند چمن طبیعی دارند. زمین چمن طبیعی، زمین استاندارد دنیاست که در کشور ما کمتر به چشم می خورد. باید این را اضافه کنم در فوتبال ایران چمن مصنوعی را شهرداری درست می‌کند که تا حالا هیچ کسی از شهرداری نپرسیده آیا طبق استاندار دنیا درست می کنید یا همینطوری؟

 متاسفانه اکثر زمین چمن های تهران غیره استاندار ساخته شده و فاصله نرده ها به زمین آنقدر نزدیک است که  هر لحظه احتمال برخورد بازیکنان به آن وجود دارد. حتی نورافکن ها نیز، نزدیک زمین قرار گرفته که باز هم هر لحظه می تواند برای بازیکنان خطرناک باشد. مشکل رختکن نیز از دیگر مشکلاتی است که واقعا برای بازیکنان مناسب نیستند.

فرتاک ورزشی: آیامسابقات درزمان مناسبی برگزار می شود؟

زمان مسابقات هم بیشتر وقت ها در ساعت خوبی برگزار نمی شود و بعضی از بازی ها در اوج گرما آن هم تیر ماه و مرداد ماه برگزار می شود. خیلی وقت ها ساعت ۱۲ ظهر انجام می شود که در این ساعت آب به جوش می آید! حتی گاهی وقت ها نیز ساعت مسابقات نونهالان همزمان با امتحان نهایی آنها تداخل پیدا می کند که اصلا درست نیست.

فرتاک ورزشی: آیا به بازیکنان آموزش درست و حسابی داده می شود؟

 نه متاسفانه، هیچ کسی به خودش زحمت نمی دهد که آموزش خوبی بدهد. حلقه مفقوده همین آموزش است که همه دنبال این هستند از بچه یک نبوغ و استعداد کشف کنند و همان راه را ادامه‌ دهند، بدون اینکه مثلا آموزش خاصی  باشد. بیشتر آموزش ها تجربی است تا علمی و آکادمیک؛ هرچند آنهایی هم‌ که می خواهند آموزش درست بدهند، مدیران صبر و حوصله اش را ندارند پای این آموزش ها بنشینند.

آیا روی این چمن مصنوعی آسیب دیدگی ها زیاد نمی شود؟

بله؛ خب چمن مصنوعی تبعات و عواقبی دارد که جبران ناپذیری است و متاسفانه فوتبال تهران بیشتری آسیب دیدگی را دارد و همانطور که می‌دانید خیلی از بازیکنان دچار پارگی رباط صلیبی می شوند، چون در زمین هایی تمرین می کنند که زیر چمن مصنوعی بتن بکار برده شده و مشکلات خودش را دارد. متاسفانه این روزها یک چیزی هم که  باب شده  هر کسی که دچار زانو درد و پا درد می شود به او می گویند این درد طبیعی است و تو در سن رشد هستی! در حالی که اینچنین نیست و مصدومیت ها حاصل زمین های بی کیفیت و از تمرینات اشتباه بوجود می آید.

با این حال امیدارم این دیوار کج تا ثریا کج نرود و فوتبال پایه کشور به شکل اصولی پیش برود. در کل باید عرض کنم؛ فوتبال پایه اول نیاز به حمایت دارد و بعد نظارت‌ و البته آموزش درست.

گفتگو :علی مسعودی

 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.