گران‌ترین خرید تاریخ بارسلونا هرگز نتوانست حتی به اندازه یک بازیکن معمولی مفید باشد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

فیلیپ کوتینیو روزی در سال 2018 با عنوان جانشین آندرس اینیستا و در قامت گران‌ترین بازیکن تاریخ بارسلونا پا به نوکمپ گذاشت و هفته گذشته با لقب یکی از بدترین خریدهای تاریخ باشگاه، با آبی‌واناری‌ها خداحافظی کرد. داستان کوتینیو و بارسلونا از تلاش باشگاه برای خرید او تا قیمت پرداختی و آمار به جا گذاشته شده و وضعیت او در پایان همکاری‌اش، برای همیشه به عنوان یک نقطه سیاه در تاریخ بارسلونا ثبت خواهد بود.

پولی که بر باد رفت

بارسلونا پولی که از فروش نیمار به پاری‌سن‌ژرمن به دست آورده را خیلی زود و به راحتی به باد داد. 222 میلیون یورو رقم سرسام‌آوری بود که از فروش فوق‌ستاره برزیلی به شیوخ قطری به جیب بارسلونا رفت. خرید عثمان دمبله با قیمت نجومی 105 میلیون یورو خیلی زود بخشی از بودجه بزرگ را هدر داد اما پنجره زمستانی بعد جایی بود که بارسا به طور کامل خیال خود را از آتش زدن آن پول راحت کرد. خرید پر سر و صدای کوتینیو برزیلی از لیورپول با پرداخت 120 میلیون یورو پول نقد و 40 میلیون یورو پرداخت‌های جانبی، گران‌ترین خرید تاریخ بارسلونا را رقم زد؛ خریدی که البته هرگز با پیراهن آبی و اناری‌ها نتوانست مفید باشد.

افول زودرس

کوتینیو در نیم فصل زمستانی راهی نوکمپ شد اما به دلیل حضور در لیگ قهرمانان آن فصل با پیراهن لیورپول نمی‌توانست برای بارسلونا در آن رقابت‌ها به میدان برود. به ثمر رساندن 9 گل و ارسال 7 پاس گل در 22 بازی لالیگا در سال 2018 آمار بدی برای او به حساب نمی‌آمد اما یک مشکل بزرگ وجود داشت؛ سبک بازی کوتینیو و بارسلونا هماهنگی با یکدیگر نداشت! هواداران بارسا در نوکمپ خیلی زود نوع بازی ستاره برزیلی که عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ تیم‌شان را یدک می‌کشید، مورد پسند ندیدند و انتظارات از این بازیکن روز‌به‌روز افزایش پیدا کرد.

آغاز سال 2019، ورود کوتینیو به سراریزی و آغاز سقوط آزاد این بازیکن در ترکیب بارسلونا بود. آمار یک گل و یک پاس گل با گذشت بخش مهمی از بازی‌ها کاسه صبر هواداران را لبریز کرد. انتقاد از کوتینیو عادی شده بود و حتی صدا هو شدن او از برخی نقاط ورزشگاه به گوش می‌رسید.

خراب شدن پل‌های پشت سر

مسئولان بارسلونا که تعیین تکلیف وضعیت کوتینیو را یک دردسر بزرگ روبروی خود می‌دیدند، این برزیلی را به بایرن مونیخ قرض دادند. فصل 2020-2019 و حضور در جمع باواریایی ها یک نسخه جدید از کوتینیو به دنیای فوتبال معرفی کرد. آمار 11 گل و 9 پاس گل در 38 بازی به همراه ثاتیرگذاری بالا و تغییر محسوس در شرایط روحی و جسمی، هواداران بارسا را متعجب کرد.

جدال مرحله یک‌چهارم‌نهایی لیگ قهرمانان بین بایرن مونیخ و بارسلونا، نقطه پایان رابطه کوتینیو و هواداران بارسلونا بود. بازیکنی که نوکمپ عاجزانه برای دیدن درخشش او انتظار کشیده بود در 15 دقیقه پایانی با پیراهن بایرن مونیخ وارد زمین شد؛ یک پاس گل به لواندوفسکی داد و 2 بار پیاپی دروازه بارسا را گشود تا آن  برتری 8 بر 2 تاریخی به عنوان سنگین‌ترین شکست تاریخ بارسلونا در لیگ قهرمانان برای همیشه در یادها بماند.

بازگشت بی فایده به نوکمپ و پایان داستان

با اتمام قرارداد قرضی، کوتینیو از بایرن به بارسا بازگشت اما حضور زیر نظر والورده و سپس رونالد کومان هرگز کوتینیو را به بازیکن مهم و تعیین‌کننده برای آبی‌واناری‌ها تبدیل نکرد. تابستان سال جاری بارسا بار دیگر ستاره برزیلی خود را قرض داد؛ این بار به استون‌ویلا. حضور زیر نظر هم تیمی سابق در لیورپول (استیون جرارد)، بار دیگر کوتینیو را متحول کرد. این تحول، مسئولان بارسا را به این نتیجه نهایی رساند که دیگر روی ستاره برزیلی خود هیچ حسابی برای بازی در نوکمپ باز نکنند.

هفته گذشته و در اقدامی غم‌انگیز برای آبی و اناری‌ها و در اوج مشکلات اقتصادی، فیلیپ کوتینیو که سال 2018 با رقم 160 میلیون یورو به عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ بارسلونا به این باشگاه پیوسته بود، با تنها 20 میلیون یورو در قالب یک قرارداد دائمی به استون‌ویلا رفت تا برای همیشه به عنوان یکی از سیاه‌ترین نقاط نقل‌وانتقالات تاریخ فوتبال در یاد هواداران بارسلونا باقی بماند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.