فرانسه ، ولز ، آلمان و پرتغال ٤ تیم مرحله نیمه نهایی جام ملت های اکراین-لهستان بودند .

(١)

پرتغال

در  دوره گذشته جام ملت های اروپا،  کریستیانو رونالدو و یارانش کار بسیار دشواری برای صعود از سخترین گروه آن دوره ی یورو یا به تعبیری گروه مرگ داشتند .

-آنها در بازی اول به مصاف تیم ملی آلمان رفتند و با دریافت ١ گل بازی را به تیم سوم جام جهانی ٢٠١٠ واگذار کردند .

-پرتغالی ها در دومین دیدار  دور گروهی موفق شدند طی یک مسابقه ی پر گل با نتیجه ی ٣ بر ٢ مقابل دانمارک به برتری برسند .

پرتغال

 

-پرتغال برای صعود از گروه مرگ در بازی سوم باید به مصاف تیم ملی هلند میرفت ، ابتدا رونالدو گل اول بازی را به ثمر رساند ولی با شوت پشت محوطه ی فن در فارت بازی به تساوی کشیده شد تا اینکه پرتغالی ها طی یک ضدحمله ی برق آسا توپ را به کاپیتان رونالدو رساندند تا او با یک سرتوپ زیبا پس از محو کردن مدافع مستقیم خود برای بار دوم دروازه ی استکلمبرگ را باز کند و تیمش را با ٦ امتیاز به مرحله ی ١/٤ نهایی برساند .

-حریف پرتغال در دور اول حذفی یورو ٢٠١٢ تیم ملی جمهوری چک بود . در آن بازی کم موقعیت کریستیانو با یک ضربه ی سر شیرجه ای موفق شد تک گل بازی را به ثمر برساند و تیمش را راهی نیمه نهایی کند .

پرتغال برای رسیدن به فینال سخت ترین حریف ممکن را در مقابل خود میدید .

اسپانیا ، قهرمان یورو ٢٠٠٨ و جام جهانی ٢٠١٠ .

این دیدار برای پرتغال غیر از جنگیدن برای صعود به فینال ، یک بازی بزرگ برای جبران و انتقام شکست در جام جهانی ٢ ساله قبل بود .

-بازی کم موقعیت دو تیم بعد از اتمام ٩٠ دقیقه به وقتهای اضافه کشیده شد و در ٣٠ دقیقه ی وقت های اضافه هم گلی در بر نداشت تا ضربات پنالتی تعیین کننده ی تیم برنده باشد .

اسپانیا در ضیافت پنالتی ها با درخشش ایکر کاسیاس ٤ بر ٢ به پیروزی رسید تا برای دومین سال پیاپی پرتغال را در یک تورنمنت مهم کنار بزند .

 

نویسنده: مهدی ایلخانی پور