آنالیزور سابق تیم‌ملی می‌گوید که کی‌روش پس از جام‌جهانی روسیه باید در تیم‌ملی بماند تا با قهرمانی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ توانایی‌هایش را به همه نشان دهد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

تیم ملی فوتبال ایران در چارچوب مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه پنج‌شنبه در خانه کره جنوبی به تساوی بدون گل رسید. ایران با این نتیجه با ۲۱ امتیاز در صدر جدول رده‌بندی گروه A این رقابت‌ها باقی ماند. البته از دیدار با ازبکستان صدرنشینی ایران تثبیت شده بود. مهرداد خانبان آنالیزور سابق تیم‌ملی و مربی کنونی تیم فوتبال خونه به خونه بابل که به همراه جواد نکونام کاپیتان و مربی سابق تیم‌ملی هدایت این تیم را در لیگ دسته یک برعهده دارند، در گفت‌وگو با ایسنا درباره دیدار تیم ملی مقابل کره‌جنوبی اظهار کرد: من از زمان افشین قطبی در هفت بازی مقابل کره جنوبی حضور داشتم که در پنج بازی موفق به پیروزی یک بر صفر شدیم. تیم فعلی کره جنوبی به دلیل بازنشستگی ستاره‌های گذشته و پا به سن گذاشتن ستاره‌های فعلی کیفیت قبل را ندارد. آنها هنوز نتوانسته‌اند از مرحله تغییر نسل به سلامت عبور کنند؛ مرحله‌ای که برای تیم ایران بعد از جام جهانی برزیل به تدریج آغاز و تا الان ادامه داشته است.

او افزود: ۱۰ نفره شدن تیم ملی در این بازی من را به یاد بازی پنج سال پیش مقابل کره جنوبی در تهران انداخت که در ابتدای نیمه دوم ده نفره شدیم، ولی در نهایت با گل جواد نکونام بازی را با پیروزی پشت سر گذاشتیم. همچنین بازی ایران و عراق در جام ملت‌ها. به هر حال گل زدن به تیم‌هایی که با نظم دفاعی بازی می‌کنند مشکل است. کی‌روش استاد کارهای انگیزشی و روانی است و در آن دو بازی که من حضور داشتم بعد از ۱۰ نفره شدن بیشتر سعی در کارهای روانی داشت و بازیکنان هم واقعا با دوندگی، تمرکز و تلاش بیشتر جای خالی یک بازیکن را پر کردند.

آنالیزور سابق تیم‌ملی در پاسخ به این سوال که آیا بازی نکردن سعید عزت‌اللهی در تیم باشگاهی‌اش باعث افت اعتماد به نفس و نحوه بازی او شده است، گفت: عزت اللهی یک بازیکن با کیفیت و آینده‌دار است. به اعتقاد من بعد از بازنشستگی جواد نکونام تیم ملی در این پست هنوز نتوانسته بازیکنی با کیفیت و با تجربه مانند او داشته باشد. البته سعید در حال حاضر بهترین گزینه موجود برای این پست است ولی باید در رابطه با تیم باشگاهی‌اش تصمیم بگیرد که باعث آسیب دیدن خودش و تیم ملی نشود. بعضی از پست‌ها مثل دروازه‌بان، دفاع میانی و هافبک دفاعی به دلیل جاگیری‌ها و بازیخوانی‌ها و ... که باید صورت بگیرد فقط داشتن شرایط تکنیکی و بدنی مناسب کافی نیست بلکه بازی‌های مستمر و هفتگی است که بازیکن را آماده می‌کند.

خانبان در پاسخ به این سوال که آیا دفاع ایران برابر تیم‌های باکیفیت جهان هم استحکام کافی را خواهد داشت، تصریح کرد: تیم ایران حتی در برابر آرژانتین با این نوع بازی موفق بود پس برابر تیم‌های اروپایی هم می‌تواند موفق باشد اما اگر بنا به شرایطی مثل نیاز داشتن به نتیجه پیروزی یا دریافت گل اول بازی مجبور به باز بازی کردن و روی آوردن به بازی تهاجمی داشته باشد، قطعا به مشکل خواهد خورد. مثل بازی مقابل سوئد و بوسنی و حتی بازی با تیم‌های ضعیف‌تر. تیم ایران هنوز نتوانسته با همان کیفیتی که دفاع می‌کند در سازماندهی کارهای تهاجمی و حفظ توپ هم موفق باشد. اگر توجه کرده باشید در این شش سال و نیم که کی‌روش تیم ملی را در اختیار داشته، تیم ملی زمانی که در یک بازی، گل عقب افتاده هرگز نتوانسته آن بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد، حتی برابر لبنان، عمان و بحرین و این می‌تواند نقطه بحرانی تیم ملی در جام جهانی باشد.

او در ادامه درباره آخرین دیدار ایران در مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی مقابل سوریه که سه‌شنبه در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود، بیان کرد: امروز در  فوتبال بین المللی و در قاره‌های مختلف تیم‌هایی که به یک سطح بالاتر از مسابقات مثل مرحله نهایی انتخابی جام جهانی صعود می‌کنند، از شرایط فنی نزدیکی برخوردارند و تیمی که جزئیات تاکتیکی و حاشیه‌های بازی را کنترل کند، می‌تواند برنده باشد. شما توجه کنید در همین مرحله، بیشتر بازی‌ها با یک یا دو گل اختلاف به پایان رسیده است، بنابراین احتمال رخ دادن هر نتیجه‌ای دور از ذهن نیست. البته من امیدوارم تیم ما با پیروزی در این دیدار بتواند رکورد خود را حفظ و همین طور با بهبود شرایط خود در رنکینگ فیفا به رده تیم‌های سید دو صعود کند.

آنالیزور سابق تیم‌ملی در پاسخ به این سوال که در نهایت چه تیمی همراه ایران در روز آخر بازی‌های انتخابی از گروه A عازم روسیه می‌شود، گفت: در حال حاضر کره جنوبی در رده دوم جدول قرار دارد و می‌تواند با یک مساوی به طور مستقیم به جام جهانی صعود کند و این مساوی را همین الان و در فاصله چند روز تا شروع بازی در دست دارد. بنابراین فقط کافی است که نتیجه شروع بازی را تا آخر بازی حفظ کند و نیم نگاهی به بازی ایران و سوریه داشته باشد.

مهرداد خانبان در پایان درباره آینده تیم‌ملی پس از جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه عنوان کرد: به اعتقاد من کی‌روش فارغ از هر نتیجه‌ای که در جام‌جهانی رقم بخورد باید حداقل تا جام ملت‌های آسیا ٢٠١٩ حضور داشته باشد و با قهرمانی در این بازی‌ها توانایی‌های خود را نشان دهد.

 

انتهای پیام/