سردار آزمون چند وقتی است درگیر پرونده جنجالی در حوزه سوارکاری شده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

سردار آزمون مدت هاست با اسب هایش حضوری فعال در رقابت های حرفه ای کشور دارد و اخیرا آزمایش دوپینگ اسب های او مثبت اعلام شده بود مسئله ای که به شدت از سوی آزمون مورد اعتراض قرار گرفته است.

سردار آزمون مدعی شده نمونه آزمایش اسب های او در آزمایشگاهی در دبی منفی اعلام شده و به این ترتیب وارد دعوایی بزرگ با فدارسیون سوارکاری شده است.

آزمون امروز در مصاحبه با یک برنامه رادیویی صحبت های جنجالی را درباره سوارکاری ایران مطرح کرده است در شرایطی که مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری  نیز در این گفت و گوی تلفنی حضور داشت و این دو به شدت مقابل هم قرار گرفتند.

خلیلی در ابتدای صحبت هایش با اشاره به مثبت اعلام شدن دوپینگ اسب های آزمون گفت: ما طبق پروتکل فدراسیون جهانی عمل کردیم، تست های لازم طبق استانداردهای بین المللی بوده است. افراد بسیار مشهوری مالکان اسب های شرکت کننده در مسابقات کشوری هستند و ما نمی توانیم به خاطر اسم آنها، تخلف کرده و جواب مثبت دوپینگ را منفی اعلام کنیم. مشکلی که برای اسب آقای آزمون به وجود آمده است بارها توسط آزمایشگاه های مورد تأیید فدراسیون جهانی بررسی شده است. دوبار اسب ایشان تست دوپینگ داده است که در هر دو نوبت تست مثبت اعلام شده است. موضوعات مرتبط با مثبت بودن دوپینگ اسبها ربطی به مالکان ندارد بلکه تخلفی است که معمولاً توسط مربیان انجام می شود.

در ادامه آزمون وارد این گفت و گو شد و صبحت های جنجالی را مطرح کرد: وقتی قانون وجود دارد باید طبق آن عمل کنند. در همین قانون آمده است که مربیانی که مشکل اعتیاد دارند نباید کارت مربیگری داشته باشند اما می توانید با یک جستجوی ساده به این نتیجه برسید که ۹۰ درصد مربیانی که در اسب دوانی کار می کنند مشکل اعتیاد شدید دارند و نباید برای آنها کارت مربیگری صادر می شد. رفتارهایی می کنند که تمام تلاش مالکان و مربیان زحمت کش را زیر سوال می برند.

پس از این اظهارات آزمون، خلیلی در موضع مخالف با مهاجم تیم ملی پاسخ داد: حرف سردار آزمون را کاملا رد می کنم. متأسفانه ایشان به جامعه مربیان توهین کرده است. به هیچ وجه چنین موضوعی صحت ندارد. آقای آزمون اسبش را در اختیار مربی ای قرار داده است که برایش کارت مربیگری صادر نکرده بودیم. موضوع دوم این است که فرض بگیریم حرف ایشان صحت دارد. چرا سردار سراغ همان ۱۰ درصد از مربیان سالم نرفته است؟ آزمایشگاه مورد تأیید فدراسیون جهانی است و ما نمی توانیم دخل و تصرفی در آن داشته باشیم. ۶ واحد درسی فارماکولوژی خوانده ام و فکر می کنم سردار آزمون کمتر از من از این موضوعات سر در بیاورد. ایشان اقدامی کرده است که مورد تأیید فدراسیون نیست.

در ادامه این گفت و گو سردار آزمون نسبت به فعالیت کمیته ضد دوپینگ زیرنظر فدراسیون انتقاد کرد و گفت: رفتار آقایان را درک نمی کنم. این کار، احمقانه و پچگانه است. کمیته ضد دوپینگ باید نهاد کاملاً مستقلی باشد. شرایط به گونه ای شده است که اکثر مالکین به آن اعتراض دارند.

پس از آن خلیلی در پاسخ به صحبت های معترضانه سردار آزمون گفت: متأسفم که ایشان الفاظی را به کار می برند که چندان جالب نیست. مگر می شود کمیته ضد دوپینگ مستقل نباشد. در تمامی فدراسیون های جهانی کمیته های ضد دوپینگ مستقل است. آنها گزارشات خود را به فدراسیون های جهانی می فرستند و ما از طریق فدراسیون جهانی متوجه دوپینگ اسب هایمان می شویم. رئیس کمیته ضد دوپینگ را فدراسیون جهانی تأیید می کند. حتی هزینه دوپینگ را نیز فدراسیون جهانی می دهد. خیلی عجیب است که چنین حرف هایی را می شنویم. برای اولین بار دوپینگ اسب ایشان مثبت اعلام شد، آقای آزمون هیچ اعتراضی نداشت اما حالا که برای سومین بار تست دوپینگ اسبی که مالکیت آن را برعهده دارد مثبت اعلام شده، این همه سر و صدا به راه انداخته است. مربی خطا کرده است و ربطی به مالک ندارد.

همچنین وجود ماده متادون در خون اسب سردار آزمون و اعلام این موضوع بعد از یک ماه و ۲۰ روز، دیگر موضوع مورد اعتراض آزمون بود که مهاجم تیم ملی با اشاره به آن گفت: ابتدا اعلام کردند ماده متادون بیشتر از دو هفته در بدن اسب نمی ماند. این را قبول می کنیم ولی چرا بعد از یک ماه و ۲۰ روز جواب آمد؟ این مشکوک است. چطور می شود متادون ظرف دو هفته در بدن از بین برود ولی بعد از یک ماه و نیم بگویند این ماده در بدن اسب بوده است! 

خلیلی نیز درپاسخ به ادعای آزمون گفت: خلیلی هم در پاسخ گفت: ابتدا باید بگویم این موضوع توسط دکتر هاشمی اعلام شده است نه من. ثانیا نمونه خون در روز مسابقه از خون و ادرار اسب گرفته می شود و پروسه بررسی این نمونه بیش از یک ماه طول می کشد. نمونه گرفتن چه ربطی به این موضوع دارد؟

انتهای پیام/