قهرمانی لیگ عربستان با هت‌تریک تماشایی عمر خریبین، الهلال عربستان را به یک رقیب ترسناک برای هر تیمی تبدیل می‌کند اما نام آبی‌های عربستان در این فصل از لیگ قهرمانان آسیا، لرزه بر اندام هیچ حریفی نمی‌اندازد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

صحبت از الهلال در لیگ قهرمانان2018، صحبت از باشگاهی است که در 5دیدار گذشته تنها دومساوی عایدش شده و به‌جز همین دو امتیاز، چیز دیگری به‌دست نیاورده است. به‌جز الهلال، هر 3تیم دیگر این گروه شانس صعود به مرحله بعد را دارند اما لیگ قهرمانان برای تیم عربستانی از هفته قبل رسما به‌پایان رسیده است. در آسیا دیگر دورنمایی برای فینالیست فصل گذشته وجود ندارد و به‌همین خاطر است که آنها به چند مهره کلیدی‌شان در برابر استقلال استراحت خواهند داد. بر خلاف الهلالی‌ها که دیگر نمی‌توانند در مورد رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان رویاپردازی کنند، استقلال تهران هنوز شرایط ایده‌آلی برای نقشه‌کشیدن در ارتباط با این تورنمنت دارد. آبی‌های تهران در گروه 7امتیاز بیشتر از الهلال جمع کرده‌اند. دوبار بیشتر از این تیم حریفان‌شان را شکست داده‌اند. 5گل بیشتر از الهلال وارد دروازه رقبا کرده‌اند و یک گل کمتر از این تیم خورده‌اند. این تنها آمار نیست که برتری محسوس استقلال بر الهلال را عیان می‌کند. تیم ایرانی در مسابقه رفت نیز حریف را از پیش‌رو برداشته تا با آمادگی مطلوب‌تری نسبت به حریف عربستانی برای این بازی آماده شود. دبل‌کردن مقابل الهلال، می‌تواند پایان باشکوهی برای نمایش‌های دلچسب آسیایی استقلال باشد. اهمیت این بازی اما تنها در نام بزرگ تیم روبه‌رو خلاصه نمی‌شود. استقلال درصورت شکست نخوردن در این بازی، سرگروهی‌اش را قطعی خواهد کرد. اگر تیم شفر در زمین بی‌طرف قافیه را به الهلال واگذار کند و العین 3امتیاز بازی با الریان را به‌دست بیاورد، الدوحیل حریف بعدی استقلال در لیگ قهرمانان خواهد بود. تیمی که همه 5‌دیدار گذشته را با پیروزی سپری کرده و در اوج آمادگی به‌سر می‌برد. با هر نتیجه دیگری اما استقلالی‌ها اولین مرحله حذفی را در جدال با ذوب‌آهن و یا لوکوموتیو تاشکند خواهند گذراند. اتفاقی که مسیر این تیم را برای حضور در جمع 8تیم برتر آسیا هموارتر خواهد کرد. مرور عملکرد استقلال در چند فصل گذشته لیگ قهرمانان، ثابت می‌کند که این تیم برای ماندگارشدن در جام، باید در پایان مرحله گروهی صدرنشینی‌اش را حفظ کند.

8سال قبل، استقلال صدرنشینی در جدول نهایی گروه را با دواختلاف امتیاز به الغرافه قطر واگذار کرد. آبی‌ها در 6مسابقه 11امتیاز تصاحب کردند و الغرافه با 13امتیاز سرگروه شد. نتیجه این سهل‌انگاری، حذف استقلال در مرحله یک هشتم نهایی بود. آبی‌ها در زمین الشباب شکست خوردند اما الغرافه به‌راحتی با کنار زدن پاختاکور به یک چهارم نهایی رسید. دو‌سال بعد، سطر به سطر این ماجرا تکرار شد. این‌بار هم استقلال 11امتیازی شد و پشت‌سر الجزیره قرار گرفت. آبی‌ها که ناچار بودند در تک‌مسابقه مرحله بعدی در زمین سپاهان به میدان بروند، باز هم موفق نشدند در میان 8تیم برتر آسیا قرار بگیرند. این در حالی بود که سرگروهی می‌توانست آبی‌ها را در تنها مسابقه این مرحله، در شرایط میزبانی قرار بدهد. طلسم استقلال و مرحله یک هشتم نهایی در سال2012 شکسته شد. این اتفاق به کمک «صدرنشینی» در گروه رقم خورد. استقلال که در جدول نهایی بالاتر از الهلال قرار گرفته بود، مسابقه اول مرحله یک هشتم را در زمین الشباب برگزار کرد و در بازی برگشت میزبان تیم اماراتی شد. آنها در مجموع دو بازی الشباب را از پیش‌رو برداشتند و در مرحله بعدی با کنار زدن بوریرام، به نیمه‌نهایی راه پیدا کردند. استقلال در سال2017 اما نتوانست در این مسیر قدم بزند. این تیم دوباره صدرنشینی را از دست داد و پایین‌تر از الاهلی تیم دوم گروه شد. همین اتفاق کافی بود تا آبی‌ها به قرعه سخت العین برخورد کنند و با یک شکست وحشتناک، به خانه برگردند.

همه چیز کاملا روشن به‌نظر می‌رسد. این استقلال است که باید از بین رقابت طاقت‌فرسا با الدوحیل و یک دوئل نسبتا کم‌دردسر با تیم دوم گروه B، یک راه را برای خودش انتخاب کند. در این دوراهی شاید حرکت در مسیر درست، دشوارتر باشد اما تاریخ به آبی‌ها نشان می‌دهد که بدون سرگروهی، شانس چندانی برای موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا وجود نخواهد داشت.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.