یک هفته مانده به پایان رقابت‌های لیگ برتر جدال سه تیم در بالای جدول برای نایب قهرمانی داغ‌تر از همیشه است. در پایین جدول اما ممکن است نفت با سقوطش خیال سایرین را راحت کند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

هفته بیست و نهم رقابت های لیگ برتر با برگزاری همزمان همه دیدارها از ساعت ۱۸ امروز یکشنبه آغاز می شود و در این هفته شاهد دیدارهای حساسی هستیم. لیگ در حالی به ایستگاه ماقبل پایانی رسیده است که تکلیف سر و ته جدول هفته هاست مشخص است. پرسپولیس مدتهاست قهرمانی اش را در این مسابقات مسجل کرده و سیاه جامگان هم مدتهاست غزل خداحافظی را خوانده است.

در هفته بیست و نهم شاهد رقابتی داغ در بالای جدول بین سه تیم سایپا، ذوب آهن و استقلال برای نایب قهرمانی هستیم. در این میان البته پیکان هم با مجید جلالی نیم نگاهی به کسب سهمیه آسیا دارد. در پایین جدول هم به جز سیاه جامگان که سقوطش مسجل شده است، نفت به شدت خطر سقوط به دسته پایین تر را احساس می کند و چه بسا این تیم امروز سقوطش به لیگ یک قطعی شود. به جز نفت که با ۲۴ امتیاز در رده پانزدهم قرار دارد، استقلال خوزستان ۲۷ امتیازی بیشترین خطر را احساس می کند. ضمن این که بقای سپیدرود، سپاهان و پدیده هم هنوز روی کاغذ قطعی نشده است.

* پدیده - سیاه جامگان

این آخرین دربی مشهد در لیگ برتر حداقل تا ۲ سال آینده است. سقوط سیاه جامگان به لیگ یک هفته هاست مشخص شده و پدیده هم هنوز حاشیه امنیت برای بقا در لیگ برتر ندارد. قطعی شدن بقای پدیده در گروی تنها یک امتیاز از دو هفته باقی مانده است و این به نظر کار سختی نمی آید. چه بسا مهاجری این یک امتیاز و یا بیشتر را به راحتی از همشهری سقوط کرده اش در این دربی سرد بگیرد تا خیال عوامل این تیم بابت بقا در لیگ برتر هم راحت شود.

* ذوب آهن - پرسپولیس

این دیدار شاید برای پرسپولیس جنبه تشریفاتی داشته باشد، اما برای قلعه نویی و تیمش نوعی بازی مرگ و زندگی به حساب می آید. ذوب آهن هفته گذشته رده دوم جدول را به سایپا واگذار کرد و حالا برای باز پس گیری این مکان نه تنها باید قهرمان زودهنگام لیگ برتر را مغلوب کند، بلکه در انتظار امتیاز از دست دادن سایپا هم بنشیند. ضمن این که قلعه نویی در آستانه دیدار حساس آسیایی اش با استقلال در لیگ برتر هم نفس های وینفرد شفر را پشت گردنش احساس می کند و دوست ندارد در لیگ هم این رقابت را به همتای آلمانی اش واگذار کند.

ذوب آهن همچنان بهترین تیم در نیم فصل دوم لیگ برتر به حساب می آید. آنها سنگین ترین شکست این فصل خود را در نیم فصل نخست مقابل همین پرسپولیس تحمل کردند و حالا یک انگیزه دیگر هم دارند. پاک کردن خاطره شکست ۴ بر صفر در ورزشگاه آزادی.

امیر قلعه نویی می تواند یک انگیزه شخصی هم برای این بازی داشته باشد. وی تاکنون با هیچ تیمی موفق به شکست دادن برانکو نشده و چنانچه در این بازی به پیروزی برسد، نخستین پیروزی اش مقابل پرسپولیس با برانکو خواهد بود.

مرتضی تبریزی مهاجم ۱۳ گله تیم ذوب آهن نزدیک ترین بازیکن به علی علیپور آقای گل این فصل لیگ برتر است. البته بعید است تبریزی بتواند در دو هفته فاصله ۵ گل تا رسیدن به تعداد گل های علیپور را جبران کند. اما بهرحال تبریزی هم برای حفظ موقعیتش در جدول گلزنان از انگیزه های زیادی در این بازی برخوردار است. این ها همه فاکتورهایی هستند که می توانند به جذابیت این بازی اضافه کنند.

* استقلال خوزستان - سپاهان

هر دو تیم خطر سقوط به دسته پایین تر را احساس می کنند. به خصوص استقلال خوزستان که دو امتیاز هم از سپاهان کمتر دارد. شاید حتی یک امتیاز هم در این بازی کار سپاهان را راه انداخته و خیال آنها را برای بقا در لیگ برتر راحت کند. اما کسب همین یک امتیاز برابر استقلال خوزستان زخم خورده ای که خود برای بقا باید هر سه امتیاز این بازی خانگی را بگیرد کاری سخت و دشوار است. به خصوص که روی نیمکت این تیم عبدالله ویسی با یک دنیا انگیزه شخصی برای بازی مقابل سپاهان نشسته است.

خوزستانی‌ها برای حفظ سهمیه لیگ برتری دست به هر ترفندی زدند و حتی تماشای این بازی را رایگان اعلام کردند. شاگردان ویسی تنها در حالی در پایان این بازی خیالشان به طور کامل برای بقا راحت می شود که خود از این بازی امتیاز بگیرند و نفت تهران در دیدار همزمان مقابل پارس جنوبی جم برنده از میدان خارج نشود.

* سپیدرود رشت - فولاد

شاگردان علی کریمی هم همچنان با خطر سقوط مواجه هستند. اما آنها نیز برای قطعی شدن بقا در لیگ برتر از دو بازی پیش رو مقابل فولاد و پرسپولیس تنها یک امتیاز نیاز دارند. شاید سپیدرودی ها امروز این یک امتیاز را مقابل فولاد بگیرند  خیال خود و هواداران‌شان را راحت کنند.

خطرناک ترین بازیکنان سپیدرود محمد نزهتی و حسین ابراهیمی با ۶ و ۵ گل زده هستند که قطعا بیشترین امیدهای علی کریمی به ساق های این دو بازیکن دوخته شده است.

فولادی ها حالا دیگر آن تیم بالای جدولی و مدعی کسب سهمیه نیستند و با امتیازات زیادی که از دست دادند به کمرکش جدول سقوط کردند و امتیازات این بازی هم در جدول تاثیر زیادی برای این تیم ندارد. شاید بی انگیزگی فولادی ها و خستگی ناشی از سفر طولانی از اهواز به رشت عواملی باشند که سپیدرود به خواسته اش از این بازی که کسب امتیاز لازم برای تثبیت بقا در لیگ برتر است برسد.

* تراکتورسازی - صنعت نفت

شاید این بازی به لحاظ جدولی اصلا حساسیت نداشته باشد، اما یکسری حاشیه های مربوط به دو تیم و به خصوص سرمربیانش باعث جذابیت آن می شود. در تراکتور اخیر سونامی اتفاق افتاد و مدیرعامل این باشگاه را با خود برد تا ساغلام مربی ناکام این تیم بیشتر از گذشته حاشیه امنیت خود را برای ادامه کار در آن از دست بدهد. ساغلام حالا می داند احتمال ادامه کارش در تراکتورسازی برای فصل بعد چیزی در حد صفر است و تنها انگیزه های او ثبت خاطراتی نسبتا خوش در آخرین روزهای حضورش در این تیم تبریزی برای هواداران آن است.

صنعت نفت در حالی میهمان این تیم تبریزی است که حالا جدی تر از گذشته زمزمه های بازگشت فراز کمالوند به تراکتورسازی سر زبان ها افتاده. کمالوند همان مربی‌ای است که تراکتورسازی را بعد از ۸ سال دوری از لیگ برتر به سطح اول مسابقات بازگرداند و از این تیم در لیگ برتر چهره یک مدعی ساخت و نزد هواداران این تیم هم محبوبیت قابل قبولی دارد. کمالوند برای همین در این بازی قطعا انگیزه های مضاعفی دارد و دوست دارد اگر قرار باشد به تراکتورسازی بازگردد در همین بازی میخ آخرش را محکم بکوبد. همانقدر که امتیازات این بازی برای دو تیم کم اهمیت است، برای مربیان دو تیم بسیار حائز اهمیت می باشد.

* سایپا - گسترش فولاد

علی دایی بعد از آن که یکبار سایپا را قهرمان لیگ برتر کرد، حالا در آستانه کسب یک نایب قهرمانی در لیگ برتر با این تیم قرار دارد. دایی فصل گذشته هم با نفت تهران قهرمان جام حذفی شد و سهمیه آسیایی به دست آورد که البته این سهمیه سوخت و به تیم ذوب آهن رسید. اما بعید است اگر دایی در این فصل هم سهمیه آسیا با سایپا به دست آورد، نه این تیم را برای فصل بعد ترک کند و نه این سهمیه بسوزد.

آنچه مسلم است در رقابت سفت و سختی که بین سه تیم سایپا، ذوب آهن و استقلال برای کسب عنوان نایب قهرمانی پیش آمده، سایپا حداقل روی کاغذ کاری ساده تر نسبت به دو رقیب دیگر داشته باشد. نارنجی پوشان هم امتیازات بیشتری از دو رقیب خود دارند و هم حریفانی به نسبت ساده تر و کم انگیزه تر.

علی دایی بیشترین امید را برای رسیدن به این هدف بزرگش به بازیکنان نخبه ای مثل مهدی ترابی، علی قلی زاده و حتی آرمان رمضانی بسته است. این سه بازیکن که اکثر گلهای هفته های اخیر این تیم را زده اند، از اصلی ترین عوامل نتیجه گیری نارنجی پوشان در نیم فصل دوم هستند. در این تیم مهدی ترابی با ۹ گل بهترین گلزن نارنجی پوشان است و علی قلی زاده با ۶ و آرمان رمضانی با ۵ گل زده در رده بعدی قرار دارند.

* استقلال - پیکان

این بازی به لحاظ جدولی یکی از بازی های حساس این هفته است و از معدود بازی هایی است که هر دو تیم انگیزه های جدولی زیادی دارند. شفر که خود را در آستانه ایستادن در سکوی دومی و کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ می دید تا از تیم فصل قبل علیرضا منصوریان عقب نماند، در هفته گذشته اسیر یکسری فعل و انفعال شد که حالا این اتفاق را دور از دسترس می بیند. حداقل این که سرنوشت این تیم در دست خودش نیست و باید به امتیاز از دست دادن تیم های بالا دستی اش هم دل ببندد.

پیکان هم از سوی دیگر نیم نگاهی به کسب سهمیه آسیا دارد. آنها اگر بتوانند حتی به رده سوم جدول هم برسند، در صورت قهرمانی استقلال در جام حذفی که خیلی هم دور از ذهن نیست، می توانند یک سهمیه مشروط برای آسیا گرفته و به دیدارهای پلی آف آسیایی برسند. تنها شانس باقی مانده آنها برای این منظور شکست دادن استقلال در هفته بیست و نهم است.

اتفاق بد برای استقلال در آستانه این بازی مصدومیت روزبه چشمی است. مدافع ملی پوش آبی پوشان درست در روزهایی که در اوج دوران فوتبالش قرار داشت بار دیگر آسیب دید تا شفر نگران غیبت این بازیکن تاثیر گذار در دو هفته پایانی رقابتهای لیگ برتر و فینال جام حذفی باشد.

البته چشمی تنها بازیکن غایب استقلال در این بازی نیست و آنها مصدومان دیگری هم دارند. از جمله مجید حسینی و فرشید باقری که احتمال بازی کردن آنها مقابل پیکان هم بسیار ضعیف است.

پیکانی ها هم مثل استقلال با مشکل مصدومیت بازیکنان کلیدی مواجه هستند. جلالی قطعا در این بازی از حضور ابوالفضل ابراهیمی و شاهین ثاقبی دو هافبک میانی اش محروم است تا پیکان خلاء یک هافبک بازیساز را در این بازی احساس کند. در تیم پیکان مرتضی آقاخان با ۶ گل بهترین گلزن این تیم است و در استقلال علی قربانی با ۷ گل در صدر جدول گلزنان این تیم قرار دارد.

* پارس جنوبی جم - نفت تهران

نگاه بسیاری از تیم های حاضر در لیگ و به خصوص نگاه تیم هایی که خطر سقوط آنها را تهدید می کند به این میدان دوخته شده است. در این بازی پارس جنوبی می تواند در جم خیال تیم هایی مثل استقلال خوزستان، سپیدرود، سپاهان و پدیده را بابت بقا آسوده کند. کافی است پارس جنوبی از این میدان برنده خارج شود تا سقوط نفت به لیگ یک قطعی شده و دیگر تیم ها نفسی به راحتی بکشند. البته این شرایط برای استقلال خوزستان در صورتی صدق می کند که در صورت شکست نفت بتواند از سپاهان امتیاز بگیرد.

پارس جنوبی در اولین سال حضورش در لیگ برتر عملکرد قابل قبولی داشت. البته این تیم در نیم فصل دوم افت فاحشی داشت اما به لطف امتیازات فوق العاده ای که در نیم فصل اول گرفته بود هرگز سقوط به رده های پایین جدول را تجربه نکرد. این تیم در رده هفتم جدول قرار دارد و در بدترین حالت ممکن لیگ را در رده هشتم به اتمام می رساند. حضور در نیمه بالای جدول برای تیمی که اولین سال حضورش در لیگ برتر را تجربه می کند یعنی عملکردی قابل قبول.

مهدی تارتار با ثبت ۱۴ نتیجه مساوی دارای بیشترین مساوی در بین مربیان لیگ برتری است و سیروس پورموسوی سرمربی فولاد با ۱۳ مساوی بعد از تارتار در رده بعدی قرار دارد.

برنامه بازی های هفته بیست و نهم لیگ برتر به شرح زیر است:

یکشنبه دوم اردیبهشت ۹۷

* استقلال تهران - پیکان تهران، ورزشگاه آزادی تهران - ساعت ۱۸

داور: اشکان خورشیدی کمک ها: سعید قاسمی و قهرمان نجفی داور چهارم: علی بای  ناظر: ایرج نظری

* سپیدرود رشت - فولاد خوزستان ، ورزشگاه سردار جنگل،  ساعت ۱۸

داور: حسن اکرمی کمک ها: رحیم شاهین و فرزاد بهرام داور چهارم: علی اصغر مومنی ناظر: فریدون اصفهانیان

* استقلال خوزستان- فولاد مبارکه سپاهان، ورزشگاه غدیر اهواز، ساعت ۱۸

داور: محمدحسین زاهدی فرد کمک ها: جلیل شعرانی و علی دودانگه داور چهارم: علیرضا حیدرپناه ناظر: یدالله جهانبازی

* سایپا تهران - گسترش فولاد تبریز، ورزشگاه پاس قوامین تهران، ساعت ۱۸

داور: رضا عادل کمک ها: حسن ظهیری و محمدجواد مداح داور چهارم: امیر عرب براقی ناظر: مسعود مرادی

* پدیده خراسان - سیاه جامگان مشهد، ورزشگاه ثامن مشهد، ساعت ۱۸

داور: رضا کرمانشاهی کمک ها: علی اکبر نوری و امید افخمی داور چهارم: احمد موسوی ناظر: ابراهیم میرزابیگی

* پارس جنوبی جم - نفت تهران، ورزشگاه تختی جم بوشهر، ساعت ۱۸

داور: وحید کاظمی کمک ها: بابک داوری و محسن سلطانی داور چهارم: وحید صالحی ناظر: ابوطالب طاهریان

* تراکتورسازی تبریز - صنعت نفت آبادان، ورزشگاه یادگار امام تبریز، ساعت ۱۸

داور: علی میرغفاری کمک ها: تورج عیوض محمدی و جواد قنبریان داور چهارم: علی احمدی ناظر: محمدرضا فلاح

* ذوب آهن اصفهان - پرسپولیس، ورزشگاه فولادشهر اصفهان، ساعت ۱۸

داور: حسین زرگر کمک ها: آرمان اسعدی وحسن انتظاری داور چهارم: روح اله شریفی ناظر: محمدجواد تقی پور

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.