استقلال خوزستان که 2 فصل پیش توانست در حضور تیم های قدرتمند لیگ برتری عنوان قهرمانی رقابت ها را از آن خود کند در این فصل به خاطر مشکلات فنی، مدیریتی و مالی در جایگاه دوازدهم جدول قرار گرفت.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 وقتی که جدول نهایی رقابت های لیگ هفدهم مورد بررسی قرار می گیرد، نکات جالبی در آن دیده می شود. یکی از شگفتی های این لیگ، جایگاه تیم ها و چینش آنها براساس نتیجه گیری در 30 هفته رقابت می باشد. در منتهی الیه جدول سپاهان، پرافتخارترین تیم لیگ برتر قرار گرفته و در همسایگی نزدیک این تیم، استقلال خوزستان قهرمان و شگفتی ساز دو فصل پیش جا خوش کرده است.

تیمی که با خرید امتیاز استقلال جنوب و قهرمانی های پیاپی در لیگ دسته دوم و آزادگان در سال 92 مجوز حضور در لیگ برتر را گرفت و پس از 2 سال فعالیت در لیگ برتر، با «عبدالله ویسی»، عنوان قهرمانی این رقابت ها را از آن خود کرد؛ عنوانی که در حضور تیم های بزرگی همچون استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و سپاهان اصفهان به دست آمد.

استقلال خوزستان که قهرمانی غیر قابل پیش بینی خود را با آبی های انگلیس (لسترسیتی) در آن سال مقایسه می کرد، در کارزار آسیایی نیز موفق بود و به عنوان تیم دوم به مرحله یک هشتم نهایی این بازی ها صعود کرد.

هر چند که استقلال خوزستان با تجربه کم خود توانست در آسیا نیز شگفتی ساز شود اما قرعه الهلال عربستان سدی بر تحقق رویاهای این تیم بود. آنها در مرحله یک هشتم نهایی در مجموع 4 بر 2 به الهلال عربستان باختند و این تیم عربستانی پس از شکست 6 بر 2 پرسپولیس در نیمه نهایی، عنوان نایب قهرمانی آسیا را از آن خود کرد.

هر چند که آبی پوشان خوزستانی در لیگ شانزدهم نتایج متوسطی کسب کردند و در جایگاه هفتم ماندند اما لیگ هفدهم برای این تیم اهوازی خوب پیش نرفت و این تیم با قبول 13 باخت و 10 مساوی تا هفته های پایانی یکی از کاندیدای سقوط بود.

کارشناسان فوتبال پاشنه آشیل این تیم را خط دفاعی می دانستند، این در حالی است که آبی های خوزستان در فصل قهرمانی (لیگ پانزدهم) تنها 14 گل دریافت کرده بودند و عنوان بهترین دفاع تاریخ لیگ برتر را در آن رقابتها به نام خود ثبت کرد.

اما بهترین خط دفاعی تاریخ لیگ برتر ایران در فصل هفدهم رقابت ها شرایط خوبی نداشت و 42 گل دریافت کرد که پس از تیم مشکی پوشان مشهد بدترین آمار را به خود اختصاص داد. آنچه در فصل گذشته در مسیر تیم استقلال خوزستان قرار گرفت بحث های مدیریتی و اقتصادی بود که توانست نتایج این تیم را تحت تاثیر قرار دهد. نتایجی که شایسته تیم استقلال خوزستان نبوده و موجب پریشانی و نگرانی هواداران و مسوولان تلاشگر ورزشی خوزستان شد.

فصل ناموفق آبی های خوزستان در حالی با ماندگاری این تیم در لیگ برتر به پایان رسید که فوتبال خوزستان با توجه به استعداد ذاتی که در این رشته ورزشی دارند، می تواند به محلی برای درخشش جوانان و نوجوانان تبدیل شود. در صورت بکارگیری درست این استعداد و کمک های مالی به تیم های این استان بدون شک قطب فوتبال کشور همانند گذشته، قهرمانی های فراوانی خواهد داشت.

اگر مشکلات تیمی و اقتصادی این باشگاه در لیگ هیجدهم همچنان پابرجا باشد سرنوشت قهرمان لیگ پانزدهم فوتبال ایران بهتر از دیگر هم نام اهوازی خود نیست. تیمی که توانسته بود تا یک قدمی قهرمانی در ایران پیش رود در کمتر از چند سال به لیگ های پایین تر سقوط کرد و امروز کسی از استقلال محبوب اهوازی ها خبری در دست ندارد.

استقلال خوزستان که به همراه فولاد و صنعت نفت در لیگ هفدهم سه نماینده این استان به شمار می رفتند، بدترین عملکرد را در میان این سه تیم در زمینه های مختلف داشت زیرا فولاد با 44 و صنعت نفت با 40 امتیاز در مکان های هفتم و هشتم جدول قرار گرفتند.

استان خوزستان که از آن به عنوان قلب اقتصاد ایران و قطب فوتبالی کشور یاد می شود در لیگ هیجدهم به همراه استان تهران با چهار نماینده «فولاد»، «صنعت نفت»، «نفت مسجد سلیمان» و «استقلال خوزستان» در لیگ برتر حاضر است. تجربه تلخ رفت و برگشت صنعت نفت آبادان، نفت مسجد سلیمان، استقلال اهواز و فولاد خوزستان در 17 دوره گذشته نشان می دهد فوتبال کنونی ایران اگرچه خاستگاهی از خوزستان دارد اما مشکلات فراوانی هم پیش روی فوتبال این خطه به چشم می خورد.

عمده مشکلاتی که در فصل های گذشته بیشتر تیم های این خطه با آن مواجه بوده اند مشکلات اقتصادی و تحصن بازیکنان و کادر فنی به خاطر دریافتی ها است. اگر این چهار تیم بتواند در جذب اسپانسرهای های قوی موفق باشند به طور حتم نتایج آنان در لیگ هیجدهم بسیار متفاوت تر خواهد بود، در غیر این صورت باید سایه سقوط به لیگ دسته پایین تر را همچنان بر سر این تیم ها دید.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.