دیدار برگشت تیم های استقلال و ذوب آهن در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا فردا برگزار می گردد و بد ندیدیم به برخی از مباحث بازی گذشته این دو تیم بپردازیم.

به گزارش فرتاک ورزشی،

امین یزدانی؛ دیدار حساس دو تیم استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان در حالی فردا در استادیوم آزادی و در برابر هواداران پر شور آبی پوش برگزار می گردد که در بازی رفت این دو تیم نتیجه با حساب یک بر صفر بسود شاگردان امیر قلعه نویی به پایان رسیده و اشتقلال نیاز مبرم به پیروزی در این بازی دارد.

بد ندیدیم تا قبل از بازی برگشت، نگاهی داشته باشیم به دیدار رفت یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا که بین دو تیم ایرانی استقلال تهران و ذوب آهن در ورزشگاه فولاد شهر اصفهان برگزار و منجر به پیروزی شاگردان قلعه نوعی گردید، دیداری که با فراز ونشیب هایی فراوانی همراه بود.

دراین بازی، شفر بدون مهاجم هدف پای به زمین گذاشت و از مدل ۰-۶-۴ در ابتدای بازی ،استفاده کرد وهمانگونه که ازقبل پیش بینی می شد،جنگ اصلی مربیان دو تیم درخط میانی بود، زیرا تسلط بر میانه زمین به منزله کنترل بازی بود، جایی که نقطه قوت هر دو تیم ،به ویژه استقلال بود.

دراین بازی هرچند استقلالی ها نیمه اول نسبتا خوبی درمقابل میزبان داشتند، اما نتوانستند در همان نیمه از برتری خود استفاده کنند، زیرا واکنش های عالی ودیدنی مظاهری،تعویض به موقع قلعه نوعی در همان نیمه و ورود حدادی فر ،استقلالی ها را درگلزنی ناکام گذاشت.

قلعه نوعی که به خوبی می دانست شاگردان شفر درنیمه دوم ازنظر بدنی کم خواهند آورد،(زیرا آنها چند روز پیش از این بازی در خرمشهر بازی فینال را مقابل خونه به خونه انجام داده بودند ) برنامه های تاکتیکی خود را درنیمه مربیان پیاده واجرایی کرد، زیرا خستگی رابه خوبی می شد درساق های بازیکنان استقلال از نیمه دوم، مشاهده کرد.

هرچه تعویض های قلعه نوعی عالی و کلیدی بودند، شفر مطلقا نتوانست مانند بازی های گذشته بازیخوانی خوبی از بازی داشته باشد،زیرا به جز تعویض اجباری، شجاعیان و ورود قربانی که خنثی عکل نمود، شفر نتوانست علیرغم داشتن نیمکتی قوی، میانه زمین تیمش را با دو تعویض مناسب تقویت کند. گویی شفر به تساوی راضی بود تا کار را درورزشگاه آزادی تمام کند.غافل ازاینکه امروزه بازی جذاب فوتبال،روی ثانیه ها می چرخد. حتی اگر حریف ده نفره نیز باشد، می توانی بازنده بازی شوی.

قلعه نوعی درنیمه مربیان با وارد کردن عباسی و ربیع عطایا، توانست فضاهای کلیدی را ازخط میانی و سمت راست استقلال بگیرد. بهترین مربی تاریخ لیگ برتر، با استفاده از بازی مستقیم و خارج کردن خط استرانژیک میانی استقلال و استفاده از ضربات سر کیروش استنلی و توپ های سوم، توانست در ۲۰دقیقه آخر، نظم وانسجام خط دفاعی استقلال را بهم بزند. از طرفی شفر با گماشتن سهرابیان ایستا، به جای نورافکن رونده، فقط درصدد از کار انداختن سمت راست تمام تهاجمی و خطرناک ذوب آهن بود، منطقه ای که فخرالدینی و سید محمد حسینی درآنجا بازی می کردند، زیرا تمامی حملات ذوب آهن در بازی های گذشته از این سمت طراحی وسازماندهی می شد، بنابراین همین عامل باعث شد که بازی استقلال قابل پیش بینی شود، زیرا سهرابیان به دلیل بکارگیری درپست غیر تخصصی و همچنین، ایستا بازی کردن، نتوانست همانند امید نورافکن وحتی زکی پور ،سمت چپ استقلال را درفاز هجومی مانند جناح راست شان،فعال کند تا سمت راست هجومی ذوب آهن را مجبور به عقب نشینی کند.

با توجه به این موضوع قلعه نوعی بخوبی در هنگام کار دفاعی، تیمش را به سمت چپ خودی،شیفت می کرد، زیرا دو سمت کناری استقلال ازبالانس خوبی درحمله برخوردار نبودند و بدین شکل اسماعیلی نیز از بازی خارج شده بود، زیرا این وینگر سمت چپ که وظیفه زدن به عمق را داشت، تک وتنها بین مدافعین ذوب آهن گرفتار بود، چون سهرابیان نمی توانست با این بازیکن انرژیک کارهای ترکیبی انجام دهد تا سمت راست ذوب آهن را مشغول کنند و منتظری غفوری و جپاروف بتوانند از فضاهایی که ممکن بود درسمت راست وحتی بین مدافعین میانی ذوب آهن ایجاد شود،استفاده کنند،

ازطرفی بکارگیری پژمان منتظری بعنوان‌ مدافع کناری سمت راست نیز یکی از کارهای عجیب شفر دراین بازی بود، زیرا این مربی آلمانی کاربلد با دراختیار داشتن خسرو حیدری، بکارگیری منتظری درسمت راست خط دفاعی استقلال جای تعجب داشت.

قلعه نوعی همانند اکثر مواقع از یک ضربه شروع مجدد به یک ضربه پنالتی رسید و دقیقا همانند دیدار برگشت در لیگ برتر که استقلال را در همین ورزشگاه با گل دقیقه نود سید محمد حسینی،مغلوب کرده بود،این بار هم‌  درآخرین دقیقه بازی، ولیسیانی توانست با خونسردی هرچه تمام تر از روی نقطه پنالتی، رحمتی را مغلوب کند تا قلعه نوعی با یک گل و بدون دریافت گلی در زمین خودی، همانگونه که استراتژی او دراین بازی بود، با توشه ای نه چندان مطمئن، برای بازی حساس ونفس گیر برگشت،راهی تهران شود.

نکته قابل ذکر این بازی متوسط، درخشش رحمتی و مظاهری، دروازبان های دوتیم بود که هرکدام چند سیو عالی داشتند و‌ تماشاگران را به وجد آوردند.

آیا استقلال می تواند با ریکاوری مناسب و جمع کردن تمام توان وقوای خود و استفاده از حیدری و نورافکن دو مدافع کناری تخصصی اش و بازگشت تیام و درغیاب شجاعیان مصدوم،با شکست دادن ذوب آهن به مرحله یک چهارم نهایی برسد؟ یا این قلعه نوعی و شاگردانش هستند که با یک بازی منطقی، بابرنامه و تاکتیکی که با ازکار انداختن خط میانی آبی ها و همچنین شناخت خوبی که قلعه نوعی از تیم سابقش دارد، گام به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا،خواهندگذاشت؟ در دیدار  فردا مشخص می شود که کدام مربی توانسته است آنالیز خوبی از حریف و تیم خود داشته تا برای این دیدار نفس گیر آماده و به مرحله بعدی صعود نماید.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.