بازیکن سابق تیم ملی و استقلال در خصوص تاکتیک تیم ملی در جام جهانی گفت: درس اول کی‌روش گل نخوردن است.

به گزارش فرتاک ورزشی،
امیرحسین صادقی ۴ سال پیش در چنین روز‌هایی همراه کی‌روش و دیگر ملی‌پوشان در برزیل بود تا برای دیدار با مسی و یارانش در جام جهانی آماده شود. او که یکی از بهترین مدافعان تیم ملی در آن دور از مسابقات جام جهانی (۲۰۱۴ برزیل) بود درباره این تیم ملی و جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با خبرورزشی حرف زد. صادقی درباره چشمی و تنها نقطه ضعف تیم ملی در این دور از جام جهانی نظرش را گفت و معتقد بود بهترین بازی ما روبه‌روی پرتغال برگزار می‌شود. 
* الان در اردوی تیم ملی چه خبر است؟ شما ۴ سال پیش این روز‌ها را تجربه کرده‌اید؟
من چهار سال با کی‌روش کار کردم و می‌دانم او بیش از هر چیز روی مسائل روحی روانی کار می‌کند. عکس‌هایی که از اردوی تیم بیرون می‌آید را می‌بینید... 
*... بله! همه نشان‌دهنده روحیه خوب تیم ملی است؟
دقیقاً! کی‌روش بیش از هر چیز روی مسائل روحی روانی کار می‌کند. کلاً او روی دو بحث زوم می‌شود. اول روحیه تیمی و بعد مسائل تاکتیکی و فنی که البته بیشترین تأکیدش روی بحث تدافعی است. او این روز‌ها در حال آموزش بهتر دفاع کردن مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال است، چون معتقد است اگر می‌خواهید ضریب برد و مساوی تان بالا برود، اول باید گل نخورید. گل نخوردن یعنی گام اول برای نتیجه گرفتن. 
* مهره‌های مؤثر تیم ملی کدام هستند؟
قطعاً کار اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، سردار آزمون و سامان قدوس در این دوره از مسابقات به تیم ما خیلی کمک خواهد کرد. این نفرات آن‌هایی هستند که می‌توانند روی گل زدن به مراکش و البته گل نخوردن از رقبا تأثیر داشته باشند. ما روبه‌روی آرژانتین در جام قبل روی یک ثانیه اشتباه گل خوردیم. می‌توانستیم کار را تمام کنیم و اگر این اتفاق رخ می‌داد، روی همه چیز تأثیر داشت. می‌توانست آینده من، کنار دستی‌ام و همه نفرات تیم را تغییر بدهد ولی آن اشتباه رخ داد... 
*...، اما خلاقیت مسی را هم نباید دست‌کم گرفت. شما زحمت‌تان را کشیدید......
نه! این را قبول ندارم. مادامی که اشتباهی رخ ندهد، هیچ چیز نمی‌تواند به شما ضربه بزند؛ حتی خلاقیت مسی و رونالدو. 
* پیش‌بینی تان از بازی‌های این دور برای تیم ملی چیست؟
ما یا با ۳ امتیاز حذف می‌شویم یا با ۴ امتیاز! مراکش لقمه خوبی برای تیم ماست. البته اگر بخواهیم کمی خوشبینانه به این سه بازی نگاه کنیم باید بگویم که ما یک امتیاز هم از پرتغال می‌گیریم... 
* چطور؟
سخت‌ترین بازی پرتغال مقابل اسپانیا نیست، مقابل ایران است. کی‌روش، پرتغال را مثل کف دستش می‌شناسد و این برای آن‌ها سم و برای ما برگ برنده است. ما اگر اشتباهات الکی نداشته باشیم، حتماً پرتغال را متوقف می‌کنیم و با بردی که در بازی اول می‌گیریم، صعود می‌کنیم. 
* نقطه ضعف تیم ملی ایران کجاست؟
شاید بتوان گفت: تنها نقطه ضعف ما در این دوره کمبود بازیکن باتجربه است. کسی یا کسانی که بتوانند تیم را جمع و جور کنند. ممکن است ما زود گل بخوریم و در این صورت وجود یک سیدجلال حسینی در قلب دفاع می‌توانست خیلی به تیم کمک کند. نمی‌دانم چرا کی‌روش سیدجلال را خط زد. حسینی مدافع باصلابتی است که می‌تواند به خوبی دفاع و دروازه‌بان را جمع و جور کند. به نظر کی‌روش احترام می‌گذارم، چون مربی خیلی بزرگی است ولی فکر می‌کنم تنها نقطه ضعف ما این باشد که بازیکن با تجربه بالا کم داریم. 
* او دفاع جانانه‌ای هم مقابل کارشناسانی که از چشمی انتقاد می‌کنند داشت و روزبه را مدافعی مدرن دانست. نظر شما چیست؟
اول باید دید این کارشناس‌ها چه کسانی بودند. کسی که دوتا فوتبال دیده، نباید درباره مدافع تیم ملی نظر بدهد. این را باید از جواد زرینچه سؤال کرد. از پاشازاده، مهدی هاشمی‌نسب، محمد پنجعلی، یحیی گل‌محمدی، سهراب بختیاری‌زاده، محمد نصرتی، رحمان رضایی و افرادی که دفاع وسط تیم ملی بازی کرده باشند و یا در جام جهانی به میدان رفته باشند. به نظرم هر ۴ مدافعی که برای دفاع میانی انتخاب شده‌اند خوب هستند فقط آوراژ سنی‌شان کمی پایین است. قطعاً اگر شرایط به سمت بازی احساسی نرود، همگی می‌توانند از پس کار بربیایند. به ویژه پورعلی‌گنجی ولی چشمی، خانزاده و حسینی (مجید) ممکن است تحت تأثیر جو بازی یا گل خورده، کمی احساسی بازی کنند (!) وگرنه همگی خوب بودند که کی‌روش انتخاب‌شان کرده است. فقط می‌توانم بگویم که خدا کند زود گل نخوریم، چون ممکن است در آن صورت اوضاع به هم بریزد. اینجاست که اگر سیدجلال با تیم بود، می‌توانست کار را دربیاورد. 
* مراکش را چقدر می‌شناسی؟
شناخت چندانی از این تیم ندارم ولی حتماً تیم خوبی است، اما یک موضوع خیلی مهم در این میان وجود دارد و آن هم بحث انگیزشی بین ایرانی‌هاست. اینکه ما با تیم‌های قلدر آفریقا و اروپا همگروه شدیم به نفع‌مان شده است. ایرانی جماعت هرگز دوست ندارد به حریف بزرگ ببازد برای همین هم مسائل انگیزشی برای ایرانی‌ها به مراتب در رویارویی با رقبای گردن‌کلفت بهتر اثر می‌کند. ضمن اینکه جام جهانی جایگاهی برای ارائه داشته‌های تیم‌هاست و بچه‌های تیم ایران هم قطعاً پر از انگیزه هستند و می‌خواهند بهترین بازی‌شان را نشان بدهند. دیدید که ۴ سال قبل آرژانتین روبه‌روی ما به چه روزی افتاده بود. شک ندارم که اسپانیا و پرتغال هم با ایرانِ سرسختی روبه‌رو می‌شوند. ختم کلام اینکه هرچه حریف سرسخت‌تر، شانس برد و نتیجه گرفتن ما بیشتر.
برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.