علاقه مدیران باشگاه استقلال به هیاهوی نقل و انتقالاتی در روزهای بسته‌بودن پنجره رقیب سنتی، این بار با استفاده از فوتبالیست‌های جوان به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

هشت بازیکن کم‌سن‌وسال با حضور در دفتر پندار توفیقی،رسما با باشگاه قرارداد امضا کرده‌اند.«امید سام‌کن» سرشناس‌ترین خرید استقلال در بین نفرات جوان و تازه‌وارد به شمار می‌رود. مدافعی که حتی در ترکیب سپیدرود رشت نیز یک بازیکن ثابت نبود.آبی‌ها برای خرید این بازیکنان، به تیم‌های ملی پایه نگاه کرده‌اند و بیشتر این مهره‌ها، تجربه چندانی در سطح اول فوتبال باشگاهی ایران ندارند. اگر با این بازیکنان قراردادهای بلندمدت بسته شود، شاید برخی از آن‌ها بتوانند در سال‌های آینده به استقلال کمک کنند اما حضور آن‌ها در کنار تیم بزرگسالان در زمان حال، چه چیزی را برای باشگاه تغییر خواهد داد؟

تابستان گذشته، رقابت عجیبی سر امضای قرارداد با جوانان ناشناخته میان استقلال و پرسپولیس وجود داشت. دو باشگاه بر این باور بودند که علی‌کریمی‌ها و عمر عبدالرحمن‌های آینده قاره آسیا را شناسایی کرده‌اند اما آن بازیکنان که اتفاقا مثل امروز با سروصدای زیادی خریداری شدند، امروز کجا هستند؟ آیا پندار توفیقی درباره سجاد آقایی، امیرحسین شیخ‌الاسلامی، علی اکبر نجفی، محمدجواد محمدی، سینا خادمپور، حسین حیدری و فردین نجفی که در پنجره نقل و انتقالات تابستان 96 به استقلال اضافه شدند، توضیحی دارد؟ آیا حتی یک نفر از این فهرست در لیگ هفدهم برای آبی‌های پایتخت به میدان رفته است؟ میعاد یزدانی که دو سال قبل به عنوان یک پدیده جوان با استقلال قرارداد بسته بود، حتی در سپیدرود رشت نتوانست در حد و اندازه‌های یک بازیکن فیکس ظاهر شود.تماشاگران استقلال از علیرضا سیار نیز خبر چندانی ندارند. بازیکنی که برای نمایشِ جوانگرایی، دو سال قبل با این تیم قرارداد امضا کرده بود. ژست قرارداد بستن مدیران استقلال با بازیکنان کم‌سن و سال در دو سال گذشته، خروجی خاصی برای باشگاه به همراه نداشته است. شاید بهتر باشد آن‌ها به جای روند تقلبی جوانگرایی، آکادمی‌شان را تقویت کنند. در خبرها، هر روز گزینه تازه‌ای برای هدایت جوانان و امیدهای استقلال مطرح می‌شود اما در یک دهه گذشته، به جز محسن کریمی و امید نورافکن کدام بازیکن مستقیما از این آکادمی به ترکیب ثابت استقلال رسیده است؟ 

در باشگاه‌های بزرگ و مطرح فوتبال اروپا، استفاده از فوتبالیست‌های جوان به واسطه یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی اتفاق می‌افتد. چرا که تنها گروه کوچکی از بازیکنان قادر هستند در سن و سال کم، با شرایط و فشارهای خاص بازی در یک تیم پرهیاهو کنار بیایند. بارسلونایی‌ها استعدادی مثل دنیس سوارز را به ویارئال و سویا قرض می‌دهند و رئالی‌ها به جای حفظ مارتین اودگارد روی سکو، او را به صورت قرضی به باشگاه‌های کوچک‌تر می‌سپارند. این روند در باشگاه‌های انگلیسی نیز به یک عادت همیشگی تبدیل شده است. برای نمونه می‌توان به چلسی اشاره کرد که در شروع هر فصل، بخشی از نفرات جوانش را برای کسب تجربه به تیم‌های دیگر قرض می‌دهد.استقلال نیز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مدعی‌ترین باشگاه‌های فوتبال در ایران، به جوانان بزرگ و آماده رقابت نیاز دارد. نفراتی که با شرایط بازی در لیگ برتر غریبه نباشند و به استقلال نه به چشم فرصتی برای تجربه‌اندوزی که به چشم موقعیتی برای درخشیدن نگاه کنند. در برنامه شلوغ و فشرده فصل گذشته استقلال، فرصتی برای پسندیدن مهره‌های جوان توسط وینفرد شفر وجود نداشته است. این نفرات با نظر باشگاه جذب شده‌اند و بعید به نظر می‌رسد به سادگی مورد توجه مرد آلمانی قرار بگیرند. اولویت اصلی او و هواداران استقلال، تقویت ترکیب اصلی تیم است. سکونشینی چند بازیکن جوان در باشگاه، نه به استقلال کمک چندانی خواهد کرد و نه برای آینده خود این فوتبالیست‌ها مفید خواهد بود.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.