استقلال 6 سهمیه در تیم ملی دارد. سیدحسین حسینی، آرمین سهرابیان، پژمان منتظری، روزبه چشمی، وریا غفوری و علی کریمی. از میان این 6 بازیکن به جرات می‌توان گفت هیچ یک تا امروز به طور قطع شانس بازی در ترکیب اصلی تیم ملی را نخواهند داشت مگر آنکه مصدومیت دیگر بازیکنان و یا درخشش بی حد وحصر آن ها کی‌روش را مجاب به اتخاذ تغییراتی کند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 استقلال با 6 ملی‌پوش در عین حال کاندید بیشتری خط خورده از جام ملت‌ها هم هست و این بازیکنان اگر می‌‌خواهند جام ملت‌های آسیا را تجربه کنند باید تحرک بیشتری از خود به خرج دهند. با این کیفیت امیدی به حضور بیش از 2 بازیکن ازاستقلال در لیست نهایی نیست. آن هم بازیکنانی که به احتمال زیاد فقط روی نیمکت خواهند نشست.

کارلوس کی‌روش به دنبال ساختن ترکیب اصلی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا نیست. سرمربی تیم ملی مردانش را برگزیده است. او به احتمال بسیار زیاد با همان ترکیبی که در جام جهانی 2018 به میدان رفت تیمش را در جام ملت‌های 2019 امارات چیدمان خواهد کرد. شاید تنها 10 درصد از ترکیبی که در جام جهانی به کار گرفت در جام ملت‌های آسیا تغییر کند که آن هم به سبب مصدومیت‌ها و یا محرومیت‌های احتمالی خواهد بود وگرنه سرمربی تیم ملی از همین امروز آرایش تیمش را می‌داند.

تصویرسازی غلطی است که علیرضا بیرانوند را در جام ملت‌های آسیا نیمکت‌نشین بدانیم. نه امیرعابدازده و نه مظاهری و حسینی(یکی از این دو خط خواهند خورد) شانسی برای تصاحب جایگاه بیرانوند نخواهند داشت. مگر آنکه این دروازه‌بان با مصدومیت یا محرومیتی مواجه شود تا اقبال به دیگران برسد. در خط دفاع نیز زوج مرتضی پورعلی‌گنجی و مجید حسینی قطعی است. کی‌روش برای این پست بازیکنانی همچون منتظری، سهرابیان، خانزاده و روزبه چشمی را هم در لیست کاندیدا قرار داده اما هیچ یک از این‌ها در ترکیب اصلی به میدان نخواهند رفت و به احتمال زیاد دو بازیکن خط خواهند خورد که سهم استقلال هم از حذف شده‌های احتمالی این فهرست نیز قابل توجه خواهد بود.

در پست دفاع چپ هم میلاد محمدی گزینه نهایی خواهد بود. هرچند که نام حاج‌صفی هم برای این پست در فهرست کی‌روش دیده می‌شود اما سرمربی تیم ملی به احتمال زیاد از حاج‌صفی در پست هافبک استفاده خواهد کرد و تنها روی کاغذ نام این بازیکن را در میان مدافعان قرار داده است. این وضعیت برای روزبه چشمی هم وجود دارد و بعید نیست که چشمی برای پست هافبک دفاعی هم مد نظر سرمربی تیم ملی باشد که این شانس تداوم او را در تیم ملی افزایش خواهد داد.

در دفاع راست اما می‌توانیم قدری با تردید به ماجراها بنگریم. هرچند که حضور رامین رضاییان در اردوگاه ملی در حالی که نامش در لیست مدعوین نیست، نشان می‌دهد کی‌روش علاقه وافری به این بازی دارد و شاید دوباره وریا غفوری از فهرست آتی تیم ملی نیز خط بخورد. در این پست صادق محرمی هم جزو گزینه‌ها است و هیچ بعید نیست که این بازیکن در لیست نهایی قرار بگیرد و وریا کنار گذاشته شود. سیگنال‌هایی که کی‌روش ساطع می‌کند اما بیانگر حضور دوباره رضاییان در ترکیب نهایی است.

برای پست هافبک دفاعی تیم ملی هم باید حضور توامان عزت‌الهی و ابراهیمی را قطعی بدانیم. دراین پست نورالهی و علی کریمی هم گزینه هستند و شاید استقلال این شانس را داشته باشد که در پست هافبک دفاعی یک نماینده آن هم روی نیمکت به جام ملت‌ها اعزام کند هرچند که نباید فراموش کنیم کریمی با وجود پیشرفتی که در بازی‌های اخیر داشته اما به لحاظ استمرار از نورالهی عقب‌تر است و این وضعیت احتمال حذف او را هم افزایش می‌دهد.

استقلال در پست هجومی هیچ گزینه‌ای در تیم ملی ندارد اما اگر هم داشت نباید به حضورش در جام ملت‌ها امیدی می‌بست. بازیکنانی در پست هجومی به تیم ملی دعوت شده‌اند که جز مهدی ترابی، همگی در گروه لژیونرهای پرسابقه فوتبال ایران دسته‌بندی می‌شوند و عملا شانسی را برای دیگران باقی نمی‌گذارند. ضمن اینکه دژاگه و شجاعی که نام‌شان میان هافبک‌ها گنجانده شده نیز عملا در پست‌های هجومی به کار گرفته خواهند شد. ورود به این دایره بسیار دشوار است و کی‌روش با کمترین ریسک و تغییر مردان هجومی‌اش را هم آرایش خواهد کرد. بی‌تردید او نگاه ویژه‌ای به شجاعی و دژاگه در این پست خواهد داشت ضمن اینکه نباید فراموش کنیم امیری و قدوس نیز از گزینه‌های اصلی به شمار می‌روند. در خط راس خط حمله آزمون، طارمی و انصاری‌فرد مد نظر سرمربی تیم ملی خواهند بود هرچند که گاهی از طارمی به عنوان گوش چپ هم استفاده می‌شود.

نکته: درباره اینکه ترکیب اصلی تیم ملی تغییری نخواهد کرد بحثی وجود ندارد اما عملکرد استقلال در ماه‌های آتی می‌تواند تاثیر مستقیم در تداوم حضورشان در لیست نهایی تیم ملی داشته باشد. برای مثال همین علی کریمی که به لحاظ فنی رشد کرده اگر در هفته‌های آتی هم به همین منوال پیش برود و توامان در اردوهای ملی نیز خودش را به اثبات برساند مسافر جام ملت‌های آسیا خواهد شد. یا آرمین سهرابیان که هم در دفاع میانی و هم در دفاع چپ توانایی بازی دارد. این دو بازیکن ظرفیت ماندن در لیست نهایی تیم ملی را خواهند داشت. 

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.