استراماچونی مربی بی‌دانشی نیست، اما باید زودتر با تفاوت های فنی و فرهنگی فوتبال ایران آشنا شود و به تیمش نظم دهد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

حدود دو سالی است که تمرینات پرسپولیس را از نزدیک تماشا می‌کنم و شاهد موفقیت‌های برانکو و شاگردانش بودم، اما خیلی دوست داشتم تمرینات استقلال را هم از نزدیک تماشا کنم و دلیل عدم موفقیت آبی‌پوشان تهرانی را متوجه شوم. عصر سه‌شنبه در‌های تمرین استقلال روی هواداران و خبرنگاران باز شد و برای اولین بار بعد از دوران پساشفر فرصت پیدا کردم تا تمرین را کامل زیرنظر بگیرم. زمان شفر تمرینات پشت در‌های بسته برگزار می‌شد و نهایتاً ۱۵ دقیقه اول تمرین که به گرم کردن بازیکنان اختصاص داشت را ما می‌دیدیم، اما این بار حدود یک ساعت قبل از تمرین به ورزشگاه نفت تهرانسر رفتم و تا پایان تمرین در ورزشگاه بودم و می‌خواهم در این گزارش تفاوت‌های تمرینات پرسپولیس و استقلال را بنویسم.

بوقچی‌های همه کاره

ورود و خروج هواداران در تمرین استقلال به شکل عجیبی بی‌نظم بود و مقصر اصلی تمامی بی‌نظمی‌های تمرین استقلال بوقچی‌هایی بودند که از دم در ورزشگاه تا لب خط زمین مسئولیت داشتند و به سبک خودشان با داد و بیداد سعی در ایجاد نظم داشتند. در صورتی که باشگاه پرسپولیس حراست دارد و مسیر رفت و آمد هواداران، خبرنگاران و بازیکنان مشخص است، از این دست بی‌نظمی‌ها در پرسپولیس دیده نمی شود.

روابط عمومی بانمک

روابط عمومی استقلال بدون درک از کار خبری و رسانه‌ها شرایط نامتعارفی را برای مصاحبه فراهم کرد و با نظر خودش دو بازیکن را برای مصاحبه انتخاب کرد و بعد از مصاحبه هم با شوخی‌هایی که فکر می‌کرد بانمک است از خبرنگاران و فیلمبرداران خواست وسایل خود را جمع و جور کنند. اما در پرسپولیس حتی مکان مصاحبه مشخص است و مربی همیشه پاسخگوی خبرنگاران بود. ما که جرأت نکردیم به استراماچونی نزدیک شویم و مترجمش حتی زحمت ترجمه حرف‌های ما را به خودش نداد، اما یادم نمی‌رود، برانکو برای مصاحبه اختصاصی مرا به دفترش دعوت کرد و نیک‌سیرت که برای رفتن عجله داشت، دقایقی صبر کرد تا صحبت‌های برانکو را ترجمه کند.

بازیکنان بی‌نظم

قرار بود تمرین استقلال ساعت ۱۷:۳۰ آغاز شود. روح‌ا... باقری و مهدی قائدی ساعت ۱۷:۲۵ به ورزشگاه نفت تهرانسر آمدند و سیدحسین حسینی که احتمالاً کاپیتان دوم استقلال در فصل جاری خواهد بود ساعت ۱۷:۳۰ به ورزشگاه آمد. به طور معمول بازیکنان باید حدود یک ساعت زودتر سر تمرین حاضر شوند و لباس عوض کرده منتظر مربی باشند، اما در استقلال سرمربی لباس عوض کرده منتظر بازیکنانش بود! اما در پرسپولیس من یاد ندارم آمدن سیدجلال حسینی را دیده باشم. او همیشه خیلی زودتر از بقیه به عنوان کاپیتان تیم در تمرینات حاضر می‌شود و همه بازیکنان ۲۰ دقیقه قبل از تمرین لباس عوض کرده منتظر مربی در رختکن هستند و اگر تمرینات صبح و عصر باشد بازیکنان در ورزشگاه شهید کاظمی می‌مانند و همان جا استراحت می‌کنند.

تمرین بی‌نظم و کوتاه

تمرین استقلال با ۲۵ دقیقه تأخیر آغاز شد و این در حالی است که بیشترین تأخیر در تمرین پرسپولیس می‌توانست نهایتاً ۱۰ دقیقه باشد و آن هم به خاطر صحبت‌های مدیرعامل تیم یا برانکو اتفاق می‌افتاد. علاوه بر این استقلال تنها ۶۰ دقیقه تمرین کرد، ولی تیم برانکو که ۳ سال قهرمان متوالی ایران بود تمرین کمتر از ۹۰ دقیقه نداشت. مگر ریکاوری بعد از بازی که آن هم برای بازیکنان اصلی بود و بازیکنان ذخیره حدود ۲ ساعت تمرین می‌کردند.

۴ تماشاچی و یک سوت

استراماچونی و ۳ دستیارش عصر سه‌شنبه دقایقی بازیکنان را گرم کردند و بخش اصلی تمرین به فوتبال درون تیمی اختصاص داشت. در جریان فوتبال استراماچونی نقش داور را داشت و در طول ۶۰ دقیقه فقط یک بار سوت زد و باقی دستیارانش تنها تماشاچی تمرین بودند و حتی در طول تمرین یک نکته فنی را هم به بازیکنان تذکر ندادند، اما در پرسپولیس برانکو هر اشتباهی را تذکر می‌داد و علاوه بر او کریم باقری که پای ثابت حضور در فوتبال درون تیمی بود، تیم خودش را رهبری می‌کرد. بعد از فوتبال هم برانکو و دستیار اولش چند بازیکن را کنار می‌کشیدند و به آن نحوه جاگیری صحیح در زمین را توضیح می‌دادند.

پنالتی بازی، فیزیوتراپ و مصدومان

پرسپولیس یک نیم‌فصل با ۱۳ بازیکن به فینال آسیا رفت و با وجود مصدومیت‌های زیاد قهرمان لیگ ایران شد که نقش مارکو مربی بدنساز پرسپولیس در این موفقیت‌ها پررنگ بود و او علاوه بر بدنسازی‌های فشرده برای تیم لحظه به لحظه روند درمانی بازیکنان مصدوم و تمرینات‌شان را زیرنظر داشت، اما عصر سه‌شنبه در تمرین استقلال مربی بدنساز در حال تماشای فوتبال بود و فیزیوتراپ تیم بعد از یک تمرین سبک با دشتی و قائدی شروع به پنالتی بازی کرد.

استراماچونی مربی بی‌دانشی نیست، اما باید زودتر با تفکر فوتبال ایران آشنا شود و به تیمش نظم دهد. استقلال انگیزه، نظم و البته دو ستاره در خط میانی و خط حمله می‌خواهد وگرنه خیلی زود استراماچونی هم به سرنوشت رولند کخ دچار می‌شود.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.