بعد از فراز و نشیب های فراوان برسر تمدید و یا خروج پاتوسی از استقلال، درنهایت با جدایی این بازیکنان همه پیز به پایان رسید.

زهره فلاح زاده: آمدنش همانقدر سخت و غیرممکن بود که رفتنش برای هیچ هوادار آبی‌دلی باورکردنی نیست. آیاندا پاتوسی هافبک آفریقایی‌تبار کیپ‌تاون‌سیتی که نیم‌فصل دوم سال گذشته به طور قرضی و با کلی گیرودار به استقلال آمد و ممکن بود با قانون سازمان لیگ نتواند هیچ‌گاه برای آبی‌ها بازی کند، از همان لحظه ورودش در ترکیب مثل یک ستاره درخشید و تمام منتقدانش را به سکوت وادار کرد تا جایی که هواداران از همان روزهای ابتدایی خواستار تمدید قرارداد با این بازیکن شدند و

دل نگران بابت اینکه نکند قصه تلخ مامه تیام، ستاره فصل گذشته‌شان تکرار شود و او هم پس از اتمام قرارداد ۶ ماهه‌اش ایران را برای همیشه ترک کند. دل نگرانی‌ هواداران با هر بار درخشش این بازیکن و قحطی‌ بازیکنی که سراغ باشگاه‌شان آمده بود، بیشتر و بیشتر می‌شد تا جایی که مهلت پرداخت پول رضایتنامه پاتوسی به باشگاه کیپ‌تاون‌سیتی تمام شد و بازیکنی که می‌توانست با پرداخت بموقع به عضویت استقلال دربیاید، به بازیکن آزاد تبدیل شد. اما نکته قابل تأمل آنکه به گفته مدیرعامل باشگاه آفریقایی، مدیران استقلال از بند خرید آیاندا پاتوسی انصراف داده بودند و این یعنی ستاره فصل گذشته آبی‌ها با نظر خود استقلالی‌ها از تیم‌شان کنار گذاشته شده است. شاید هم مدیران این تیم فکر می‌کردند می‌توانند پاتوسی را با رقمی معقول‌تر که احتیاجی به پرداخت پول رضایتنامه نباشد، به ایران بکشانند اما برخلاف تصورات همگان، پاتوسی از استقلال جدا شد. کابوسی که هواداران این تیم ماه‌‌ها در خواب می‌دیدند، به حقیقتی محض مبدل شد. حالا همان اتفاقی افتاده که فصل گذشته برای مامه تیام رخ داد؛ باز هم استقلال بهترین بازیکن فصلش را از دست داد. ماندن پاتوسی می‌توانست هواداران را به روزهای درخشان استقلال امیدوار کند؛ به روزهایی که شاید دستان‌شان جامی را پس از ۶ سال ناکامی لمس کند اما با سناریویی که هر سال تکرار می‌شود، دیگر آنها دلخوش به روزهایی که هیچ‌گاه قرار نیست از راه برسد، نیستند. اینکه مدیران استقلال بازیکنی دیگر را جایگزین پاتوسی کنند، نمی‌تواند مرهمی بر دل زخمی هواداران باشد. سؤال این است که چرا استقلالی‌ها در حفظ ستاره فصل گذشته خود عاجزند و چرا هر نیم فصل به دنبال وارد کردن بازیکنی جدید به ایران هستند؟ چرا بازیکنی که در تیم امتحانش را پس داده، در تیم نماند تا بازیکن جدیدی که تا با تیم خو بگیرد زمان می‌برد، خریداری شود؟ نکته جالب اینکه استقلال در فصل هجدهم 6بازیکن خارجی خریداری کرد که هیچ‌کدام از آنها در فصل نوزدهم این تیم را همراهی نمی‌کنند؛ همام طارق، اسماعیل گونسالوس، آیاندا پاتوسی، گادوین منشا، الحاجی گرو و مارکوس نویمایر. به این لیست که نگاه می‌کنیم تنها طارق یک فصل کامل در این تیم حاضر بود که البته چندان هم برای آبی‌ها بازی نکرد و ۵ بازیکن دیگر تاریخ انقضای‌شان ۶ ماه بیشتر نبود. حالا که آبی‌ها تا به اینجا ۱۷ بازیکن را از دست داده‌اند و تنها ۷ بازیکن خریداری کرده‌اند، آیا می‌توان به مدیران این تیم نمره قبولی داد؟ تیمی که دروازه‌بان شماره یکش (رحمتی)، مدافع کهنه‌کارش (منتظری)، بازیکن جوان و آینده‌دارش (صیادمنش) و ستاره بازی‌سازش (پاتوسی) را از دست داده، می‌تواند شبیه تیمی شود که برای قهرمانی با تیم‌هایی مثل تراکتورسازی، پرسپولیس، سپاهان و پدیده که تا بن دندان مسلح‌اند رقابت برابری داشته باشد؟ استقلالی که با کلی تغییر در ترکیبش یک ماه دیگر قرار است وارد مسابقات لیگ شود، نیاز به معجزه‌ دارد تا بتواند از همان هفته‌های اول، امتیازات را دشت کند. آیا معجزه رخ می‌دهد؟

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.