فردا در نقش جهان و بازی حساس و شش امتیازی تیم های رده های اول و دوم جدول (سپاهان و تراکتور) یک چهره ویژه دارد؛ احسان حاج صفی.

به گزارش فرتاک ورزشی،

در زندگی بسیاری از چهره های مطرح عرصه های مختلف ، اشتباهات بزرگ نقش اساسی داشته اند. رائول گونزالس اسطوره باشگاه رئال مادرید در تیم جوانان اتلتیکو مادرید بازی می کرد اما خسوس جیل مدیرعامل آن زمان اتلتیکو باعث شد تا رائول در آن سال به رئال مادرید بپیوندد و اسطوره بزرگترین باشگاه فوتبال جهان شود.

رائول گونزالس بازیکن محبوب احسان حاج صفی و الگوی او در دوران جوانی بوده و جالب است که احسان نیز سرنوشتی شبیه اسطوره شماره 7 رئال مادرید داشته است. احسان بچه محله درب یلان در کاشان است و فوتبال را از آکادمی فوتبال ذوب آهن در سال 1379 آغاز کرد. ذوبی ها اما یک اشتباه بزرگ کردند. مربی وقت تیم های پایه ذوب آهن معتقد بود که حاج صفی از نظر فیزیکی ضعیف است و او را نخواست ولی  سپاهانی ها اجازه ندادند تا این استعداد شانزده ساله از نصف جهان خارج شود. او در سال 1385 به سپاهان پیوست و در همین تیم تبدیل به ستاره فوتبال ایران شد.

حاج صفی در لیگ ششم و توسط لوکابوناچیچ به عنوان یک جوان آینده دار در 6 بازی برای سپاهان به میدان رفت ولی در لیگ هفتم یکی از مهره های اصلی این تیم شد. در این لیگ سپاهان با لوکا شروع کرد و در نیمه های راه ژوروان ویه را برزیلی جای او را روی نیمکت این تیم گرفت نام حاج صفی به عنوان ستاره آینده فوتبال ایران مطرح شد. در آن سال بازی آخر بین پرسپولیس و سپاهان فینال مسابقات بود که در ورزشگاه آزادی برگزار می شد. همان مسابقه خاطره انگیز که سپهر حیدری در دقیقه 97 بازی گل قهرمانی پرسپولیس را زد اما قبل از آن بازی دو گل دیگر هم داشت. محسن خلیلی مهاجم پرسپولیس در دقیقه 16 گل زد اما سیزده دقیقه بعد حاج صفی تصویری از تولد یک ستاره را می سازد. در دقیقه 29 احسان از سمت چپ و باسرعت خیره کننده وارد محوطه جریمه پرسپولیس شده و با زرنگی قبل از دروازه بان رسید و دروازه را باز می کند. بعد هم در حالی که انگشت شستش را در دهانش گذاشته بود در ورزشگاه مملو از هواداران پرسپولیس خوشحالی کرد. این تصویری بود که روی جلد روزنامه ها و مجلات رفت و با وجود آنکه آن فصل همه چیز تحت تاثیر قهرمانی دراماتیک پرسپولیس بود اما افشین قطبی سرمربی وقت پرسپولیس اعلام کرد که حاج صفی ، پائولومالدینی فوتبال آسیا است.

 احسان که انتخاب اول تمام مربیان ایرانی و خارجی در رده های ملی و باشگاهی بوده ، در سال 87 و توسط علی دایی به تیم ملی دعوت شد و در اولین بازی اش برابر زامبیا در ورزشگاه آزادی دو پاس گل داد.

حاج صفی که قبل از این همراه سپاهان به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده بود، در لیگ ها نهم و دهم با امیرقلعه نویی و دیگر ستاره های این تیم دو قهرمانی متوالی به دست آورد. او از آن زمان که دروازه پرسپولیس را مقابل چشم نودهزار طرفدارش باز کرد تبدیل به مهره ای غیرقابل جانشین برای تیمش شد. در تیم پرستاره سپاهان که مجموعه ای از ستاره های مطرح فوتبال ایران را به خدمت داشت احسان درخشان تر از همه بود و در اوج جوانی محبوبیتی غیرقابل دسترسی را بین هواداران پیدا کرد.

 همراه با حاج صفی و دیگر ستاره هایش دو فصل متوالی در لیگ های نهم و دهم را با جام به پایان رسید. 5 فصل خاطره انگیز حاج صفی در سپاهان با خداحافظی اجباری او برای پوشیدن لباس خدمت سربازی همراه بود. او در حالی که تنها بیست و یک سال داشت به عنوان یک ستاره بدون جانشین راهی تبریز شد و لباس تراکتور را پوشید. او یکی از ستاره های تیم امیرقلعه نویی بود که آن زمان هدایت تراکتور را به عهده داشت. بازی جنجالی و خاطره انگیز حاج صفی در این فصل دیدار هفته بیست و سوم لیگ یازدهم بود که در دقیقه 41 محسن ترکی روی یک صحنه مشکوک او را از زمین اخراج کرد. در این لحظه توپ بازیکن استقلال در هجده قدم به حاج صفی خورد و ترکی این صحنه را هند پنالتی تشخیص داد و حاج صفی را از زمین اخراج کرد. موضوعی که تبدیل به یکی از بحث های مهم داوری در زمان خودش بود.

بازگشت احسان به اصفهان بازهم با قهرمانی همراه بود و در لیگ چهاردهم او همراه با بازیکنان سپاهان جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر برد. قهرمانی که سپاهان را تبدیل به پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران بدل کرد.

وقت لژیونرشدن بود اما حضور در اف اس وی فرانکفورت با وجود زدن زیباترین گل فصل این تیم با 27 بازی ، 2 گل و 1 پاس گل به پایان رسید و او بازهم به سپاهان بازگشت اما در پایان فصلی که مثل کابوس برای طلایی ها گذشت از این تیم جدا شد. یک فصل حضورش در یونان و عبور از مرز صد بازی ملی این ذهنیت را به وجود آورد که احسان حاج صفی چشم به بازی در لیگ های بزرگتر دارد اما پروژه کهکشانی شدن تراکتور او را همراه همبازی و دوستش مسعود شجاعی به تبریز کشاند.

احسان امسال ماموریت بزرگش رساندن تراکتور به اولین قهرمانی اش در لیگ برتر است. او در روزهایی که ستاره های باتجربه تری مثل شجاعی و دژاگه فرصت بازی پیدا نمی کنند بازوبند کاپیتانی تی تی ها را به بازو می بندد.

 هرچند هفته گذشته و بازی برابر استقلال در تبریز او با بازوبند کاپیتانی شکست تلخی را تجربه کرد اما شرایط به گونه ای رقم خورده است که حاج صفی باید برای رساندن تراکتور به صدرجدول در نقش جهان ، ورزشگاهی که اولین بازی هایش درخشانش را انجام داد برای شکست سپاهان تمام تلاشش را بکند. این می تواند تلخ ترین بازگشت پسرنیک به نقش جهان باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.