انتخاب سرمربی ایرانی برای تیم ملی یادآور روزهای نه چندان خوب فوتبال ایران در راه صعود به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

تیم ملی در ادامه‌ی راه خود برای صعود به جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های آسیای 2023 چین با کنار گذاشتن مارک ویلموتس بلژیکی با یک مربی ایرانی به راه خود ادامه خواهد داد. علی دایی، امیر قلعه‌نویی و یحیی گل‌محمدی 3 گزینه‌ای‌اند که شانس زیادی برای حضور روی نیمکت تیم ملی دارند.

حضور سرمربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی در 25 سال گذشته خاطرات خوبی در مقدماتی جام جهانی به همراه نداشته است. ایران بعد از حضور در جام جهانی 1978 آرژانتین با سرمربی ایرانی، 20 سال طول کشید تا دومین حضورش در جام جهانی را تجربه کند. حضوری که در بازی‌های آخر با مربی خارجی محقق شد. ایران در راه صعود به جام جهانی 1998 فرانسه کارش را با محمد مایلی کهن آغاز کرد. بعد از اینکه تیم ملی نتوانست در پایان مرحله گروهی همراه با مایلی کهن به جام جهانی صعود کند، والدیر ویرا برزیلی جانشین او شد تا تیم ملی همراه با او شانس خود را برای صعود به جام جهانی در پلی‌آف امتحان کند. ایران در پلی‌آف آسیا مقابل ژاپن تن به شکست 3 بر 2 داد تا آخرین راه برای صعود به جام جهانی برتری مقابل استرالیا در مجموع دو بازی رفت و برگشت باشد. تیم ملی همراه با ویرا موفق شد از استرالیا عبور کند و بعد از 20 سال به جام جهانی برسد.

با پایان جام جهانی 1998 فرانسه بعد از یک دوره حضور و یک دوره عدم حضور تیم ملی در جام جهانی همراه با سرمربیان خارجی، حضور سرمربی ایران برای صعود به جام جهانی 2010 دوباره در دستور کار مسوولان ورزش قرار گرفت. با حذف شدن ایران از جام ملت‌های آسیای 2007 همراه با امیر قلعه‌نویی، او از سرمربیگری ایران برکنار شد و علی دایی هدایت تیم ملی را در راه صعود به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی بر عهده گرفت. تیم ملی با دایی نتوانست نتایج قابل قبولی بگیرد و با شکست خانگی مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی، علی دایی هم از سمت خود برکنار شد. با برکناری دایی فدراسیون ابتدا محمد مایلی کهن را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد. انتخاب مایلی کهن به عنوان سرمربی اما تا زمان برگزاری 3 بازی باقی مانده‌ی ایران در راه صعود به جام جهانی طول نکشید و او هم از سمت خود برکنار شد. با برکناری مایلی کهن، افشین قطبی که سابقه‌ی قهرمانی با پرسپولیس در لیگ ایران را داشت به عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب شد. ایران با قطبی چند دقیقه تا صعود به جام جهانی فاصله داشت اما تساوی در دقایق پایانی مقابل کره جنوبی منجر به ناکامی مربیان ایرانی در صعود به جام جهانی شد. حاصل کار علی دایی و افشین قطبی در تیم ملی چهارم شدن در گروه پنج تیمی مقدماتی جام جهانی بود. گروهی که از آن کره جنوبی و کره شمالی به جام جهانی صعود کردند و عربستان هم راهی پلی‌آف شد.

حالا دوباره با تصمیم گیری مسوولان فدراسیون فوتبال در مورد حضور سرمربی ایرانی در تیم ملی، فوتبال‌دوستان ایرانی بعد از دو حضور پیاپی ایران در جام جهانی همراه با کارلوس کی‌روش نگرانند که وضعیت تیم ملی مانند دورانی که نتواستیم با سرمربیان ایرانی به جام جهانی صعود کنیم، شود. با وجود تمام مشکلات مالی‌ای که این روزها در کشور وجود دارد، رسیدن از کارلوس کی‌روش به هر سرمربی ایرانی‌ای سقوط محض فوتبال ایران است. آیا قرار است دوران افول پس از جام‌جهانی 2006 دوباره تکرار شود؟  

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.