صحبت‌های نیکبخت واحدی درباره خط خوردن از تیم ملی پیش از جام جهانی ۲۰۰۶ حاشیه‌هایی ایجاد کرده اما صحبت‌های نزدیک‌ترین فرد به برانکو ابهامات را از بین می‌برد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 صحبت‌های علیرضا نیکبخت واحدی در روزهای اخیر که در مصاحبه‌ با برنامه دورهمی جنجال آفرین شده، موجی از اخبار و تحلیل‌های جدید را به وجود آورده است. بازیکن سابق تیم‌های استقلال و پرسپولیس در این برنامه گفت که به دلیل ترس از پرواز خودش را به مصدومیت زد تا تیم ملی را در جام جهانی 2006 همراهی نکند.

با این حال واکنش‌های زیادی به صحبت‌های نیکبخت مطرح شده، از جمله اینکه او در سفرهای مشابه یا به نسبت طولانی‌تر مانند ژاپن با تیم ملی حضور داشته و ترس از پرواز و مصدومیت مصلحتی برای عدم همراهی تیم ملی در جام جهانی، نمی‌تواند درست باشد. ضمن اینکه او گفته بود که بزرگترین اشتباهش نرفتن به اتلتیکومادرید بود. در واقع نیکبخت دوست داشت فوتبالش را در اسپانیا ادامه دهد اما آن زمان این پیشنهاد را نپذیرفت. حال این سؤال به وجود می‌آید که اگر او از هواپیما می‌ترسید پس چگونه قصد داشت به اسپانیا برود و البته در سفرهای دیگر هم، پرسپولیس، استقلال و تیم ملی را همراهی کرد.

پس از صحبت‌های جنجالی نیکبخت واکنش‌های متعدد نسبت به این موضوع آنقدر زیاد بود که سراغ رضا چلنگر، مترجم برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم ملی در جام جهانی 2006 رفتیم. چلنگر در این خصوص به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: اینطور که گفته شد، نیست. اول اینکه نیکبخت مدت‌ها قبل از جام جهانی و در اردوهای متعددی به تیم ملی دعوت نمی‌شد، چرا که بین سال‌های 84 تا 85 دچار افت شد و حتی در تیم باشگاهی خودش هم گاهی کمتر به او بازی می‌رسید. کادرفنی معتقد بود او باید بازی کند و به چشم بیاید تا به تیم ملی دعوت شود.

وی افزود: با این حال در آخرین اردوی پیش از اعزام تیم ملی به آلمان، برانکو مجدداً از او دعوت کرد تا بار دیگر وضعیتش را ارزیابی کند. وضعیت فنی نیکبخت بهتر از قبل شده بود، اما باید در اردو با ستار زارع و مهرزاد معدنچی رقابت می‌کرد که آنها نیز در اوج خود بودند. نیکبخت یکی دو نوبت در اردو تمرین کرد و بعد با اعلام درد از ناحیه زانو، نزد کادر پزشکی رفت. حتی به کادر فنی این موضوع را اعلام نمی‌کرد و در این خصوص با کادر پزشکی صحبت می‌کرد. آن زمان دکتر خانلری به عنوان پزشک تیم و آقایان علیرضا شهاب و مجید ساعدی‌فر به عنوان فیزیوتراپ جزو کادر پزشکی تیم ملی بودند که طبق معمول هر روز گزارش پزشکی از وضعیت بازیکنان می‌آمد. در خصوص نیکبخت هم درد از ناحیه زانو گزارش شد.

مترجم برانکو در تیم ملی فوتبال خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه علائمی مانند کبودی، تورم یا خون ریزی وجود نداشت که درد را ثابت کند، راه بهتر گرفتن MRI بود. پس از گرفتن عکس سه نفر پزشک و متخصص MRI اعلام کردند مشکل حادی وجود ندارد و کمی ساییدگی پشت استخوان کشکک زانو وجود دارد که این ساییدگی مختص تمام ورزشکاران از جمله فوتبالیست‌هاست. این دردها نیز معمولاً با کمی گرم کردن و تمرین کردن از بین می‌رود و درد حادی نیست.

چلنگر یادآور شد: سه روز مانده به اعزام تیم به آلمان، برانکو از تمام نفرات کادرپزشکی خواست گزارش وضعیت بازیکنان را بدهند و وضعیت نیکبخت را هم جویا شد. کادرپزشکی اعلام کرد نیکبخت مدام از دردی که دارد شکایت می‌کند، اما مشکلی نیست که بخواهد او را اذیت کند و می‌تواند بازی کند. با این حال برانکو نخواست نیکبخت تیم ملی را همراهی کند و اعلام کرد در این خصوص ریسک نمی‌کند و نمی‌تواند بازیکنی را با خود ببرد که در جام جهانی هم بگوید درد دارم و بازی نمی‌کنم. لیست نهایی را فقط با مصدومیت شدید و مدارک پزشکی می‌شد تغییر داد که همین اتفاق در خصوص جایگزینی محرم نویدکیا به جای ستار زارع رخ داد. نیکبخت در آن زمان با تشخیص برانکو خط خورد و دو بازیکن اعزامی برای سمت چپ مهرزاد معدنچی و ستار زارع بودند. ستار هم در اوج آمادگی بود، اما در آلمان بدون اینکه با کسی برخورد داشته باشد، یک دفعه زانویش قفل کرد و همان روز مشخص شد رباط پاره کرده تا چند روز بعد محرم نویدکیا جایگزین او شود.

نزدیک‌ترین فرد به سرمربی تیم ملی در جام جهانی 2006 تأکید کرد: در خصوص نیکبخت، مجید ساعدی‌فر که خودش زمانی فوتبالیست بوده و متخصص فیزیوتراپی از آمریکاست، اعلام کرد برای از بین بردن درد او حتی می‌تواند از دوستانش بخواهد آمپول‌هایی را از آمریکا برای او بفرستند که تزریق کند، اما برانکو قبول نکرد. نظر برانکو این بود که همه بازیکنان باید برای قرار گرفتن در لیست نهایی باید رقابت کنند و فرقی بین بازیکنان گمنام با آنهایی که در رسانه‌ها مطرح هستند، وجود ندارد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.