پرسپولیس با هدایت یحیی گل‌محمدی در آستانه تاریخ‌سازی در فوتبال ایران قرار دارد. آنها اگر چه یک امتیاز دیگر با قهرمانی قطعی فاصله دارند اما می‌شود گفت با ثبت رکوردهایی بی‌نظیر به چهارمین قهرمانی متوالی لیگ یا به‌اصطلاح پوکر رسیده‌اند و همه حریفان خود را شکست می‌دهند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

پرسپولیس به تیم بالغی تبدیل شده که نمونه‌اش را در تاریخ فوتبال ایران کمتر دیده‌ایم. اگر بحران و مشکلات مدیریتی باشگاه را فاکتور بگیریم،  در داخل تیم همه چیز سر جای خودش است. هر فردی شرح وظایف تعریف‌شده‌ای دارد و بر اساس آن بهترین قدم‌ها را برمی‌دارد. کادر فنی کاملا پرسپولیسی و متعصب به معنای واقعی یک تیم ساخته شده و این عامل موفقیت پرسپولیس است. وحدت و اتحاد پرسپولیسی‌ها به قدری زیاد است که رفاقت را در بین اعضا به اوج رسانده و این شرایط شگفت‌انگیز بیشتر از همه محصول همکاری ٦ نفر است؛ این نفرات بیشترین نقش را در نظم و انضباط درونی پرسپولیس داشته‌اند.

کریم باقری؛ ستون تیم

کریم باقری پرسپولیسی متعصب و از بزرگان تاریخ فوتبال ایران بوده که یکی از عوامل موفقیت این تیم در تمام‌ سال‌های گذشته بوده است. او تمام حواشی داخلی تیم را مدیریت می‌کند، جلوی تنش و درگیری را می‌گیرد و هیچ بازیکنی جرأت عرض اندام و حاشیه درست‌کردن در مقابل او را  ندارد. تمام این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که ارتباط کریم با اعضای کادر فنی و بازیکنان فوق‌العاده نزدیک است و همه عوامل تیم و هواداران احترام فوق‌العاده زیادی برای او قائل هستند. اینکه نقش کریم باقری برای جمع‌ و متحدشدن پرسپولیس تا چه حد بالا و مهم بوده را در اصرار دراگان اسکوچیچ برای حضورش در کادر فنی تیم‌ملی می‌توان فهمید. هواداران به کریم باقری لقب ستون پرسپولیس را داده‌اند و بزرگ‌ترین مشکلات و اختلافات درونی تیم هم با درایت باقری و مدیریت به‌موقع او حل شده است. خیلی‌ها معتقدند کریم باقری بیشتر نقش یک ناظم را در پرسپولیس به بهترین شکل ممکن ایفا می‌کند و حضورش باعث این نظم فوق‌العاده در داخل تیم شده است.

یحیی گل‌محمدی؛ آرامشی که تزریق کرد

بدون هیچ تردیدی بهترین مربی ایرانی سال‌های اخیر فوتبال ایران کسی نیست جز یحیی گل‌محمدی که حالا با پختگی و تجربه‌های بسیار زیاد، راه برانکو را ادامه داده و پرسپولیس را قهرمان ایران کرده است. آرامش مثال‌زدنی یحیی به تیم منتقل شده و تمام اعضای تیم زیر نظر او کارشان را به بهترین شکل انجام می‌دهند و سیستم تقسیم وظایف هیچ ایرادی ندارد. وقتی برنامه‌ریزی و عملکرد سرمربی بدون ایراد باشد، طبیعی است که تمام اعضای تیم با آن هماهنگ می‌شوند و کار با اصول بیشتری پیش می‌رود. پرسپولیس در همین هفته‌های اخیر بیش از ٧ مهره اصلی خود را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشته است؛ اما هیچ مصاحبه اعتراضی از سوی یحیی مشاهده نکرده‌اید. او به راحتی نفرات جوان و دیگر را جایگزین می‌کند و وارد درگیری‌های بی‌نتیجه و حاشیه‌های بی‌سرانجام نمی‌شود. همین حالا که هواداران نگران نقل‌وانتقالات تابستانی هستند، او در حال بازی‌دادن به سه جوان آینده‌دار پرسپولیس است و رفته رفته آنها را به ترکیب اصلی اضافه می‌کند. یحیی با نفر به نفر بازیکنان هم ارتباط خوبی دارد و هر کدام از دستیاران خود را مسئول رسیدگی به یک دسته از نفرات تیم کرده است. البته از بعد فنی هم به علت تعطیلی و کم‌بودن زمان او هنوز نتوانسته تفکرات تاکتیکی خود را به تیم تحمیل کند و قطعا فصل آینده فوتبالی که پرسپولیسِ یحیی بازی خواهد کرد فاصله بسیار زیادی با این فصل دارد.  خیلی‌ها معتقد بودند او ریسک بزرگی کرد که در میانه فصل جایگزین کالدرون شد؛ منتها به بهترین شکل پرسپولیس را مدیریت کرد.

پیروانی؛ تدارکات مناسب، جبهه‌گیری به موقع

در زمان سرپرستی محسن خلیلی یکی از انتقادات بسیار جدی هوادارانش به او سکوتش در مقابل هجمه‌ها بود. با جدایی خلیلی و روی کارآمدن افشین پیروانی اما این مشکل به صورت کامل برطرف شد. پیروانی در این مدت چالش و حاشیه‌های زیادی را برای دفاع از حقوق پرسپولیس مقابل منتقدان و معترضان تجربه کرده و با این کار اجازه نداده جو داخلی تیم به هم بریزد و جوسازی‌های موجود روی کار پرسپولیس تأثیر منفی بگذارد. او از نظر برنامه‌ریزی تمرینات،  تهیه  وسایل و تجهیزات مورد نیاز تیم،  پیگیری امور هتل، اتوبوس، پرواز و... کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد و با هماهنگی با یحیی گل‌محمدی اجازه نداده است که کمبودی در تیم دیده شود. در همین ماجراهای مربوط به کرونا، او بدون حاشیه به بهترین شکل ممکن مقدمات رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در پرسپولیس فراهم کرد و نخستین فردی بود که برای تمرینات و اردوهای تیم تونل ضد عفونی‌کننده تهیه کرد. پیروانی هم که خودش سال‌ها در پرسپولیس بازی کرده و کاپیتان تیم بوده، ارتباط بسیار نزدیکی با رسانه‌ها و بازیکنان دارد. همه می‌دانند که با حضور او از حق پرسپولیس در همه جا دفاع خواهد شد پس با آرامش کار خودشان را می‌کنند.

داوود فنایی؛ گلرهای تراز اول

داوود فنایی، مربی دروازه‌بانان پرسپولیس، هم از پیشکسوتان باشگاه است که حالا در کار مربیگری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. از زمانی که او به پرسپولیس آمده عملکرد دروازه‌بانان پیشرفت چشمگیری داشته است و در کنار کار فنی ارتباط دوستانه‌ای هم با شاگردان خود برقرار می‌کند. علیرضا بیرانوند بالاخره پس از چند ‌سال از پرسپولیس جدا شد و به بلژیک رفت. شاید اگر چند ‌سال قبل بود این اتفاق تبدیل به بحران می‌شد ولی برای این جدایی شاهد هیچ سروصدایی نبودیم و رادوشوویچ زیر نظر فنایی به یک دروازه‌بان مطمئن تبدیل شد و جالب اینجاست که از وقتی به نفر اول تبدیل شده، در چند پست اینستاگرامی عکس‌هایی از تمرینات و خوشحالی با دروازه‌بانان ذخیره پرسپولیس منتشر می‌کند. این تفکر را فنایی در بین گلرها جا انداخته و با حضور او وقتی مطالب هواداری را هم در فضای مجازی مطالعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که نگرانی‌ها برای جانشینی بیرانوند به حداقل رسیده است.

کادر فنی توانمند یحیی

در حضور کریم باقری با سرمربیگری یحیی گل‌محمدی تصمیم گرفته شد که حمید مطهری دستیار اول و نفر اول تمرینات تاکتیکی باشد. کسی که سابقه قهرمانی را در لیگ و حذفی با پرسپولیس در کارنامه دارد اما مصدومیت باعث شد که دوران فوتبالی‌اش بیشتر از آن پرفروغ نباشد و حالا به‌عنوان مربی رویاهای خود را با پرسپولیس دنبال کند. براساس خواسته‌های یحیی این حمید مطهری است که تاکتیک و برنامه‌های تمرینی تیم را طراحی می‌کند و به‌عنوان دستیار اول سر بزنگاه جلوی ایجاد بحران را هم می‌گیرد. وقتی شایعه شد که چرا در حضور باقری او دستیار اول شده در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کریم باقری بزرگ‌تر و برادرش است. همچنین تأکید کرد که همه برای پرسپولیس در قالب یک گروه کار می‌کنند و نفر اول و دومی مطرح نیست. مطهری مربی کم سروصدا و محترمی است که اهل جنگ و دعوا نیست و به کار اهمیت می‌دهد. داستان شایعه تلاش کادر فنی را برای پایان‌دادن به دوران فوتبال سیدجلال حسینی که داشت در تیم تبدیل به بحران می‌شد هم او جمع کرد و در مصاحبه‌ای ضمن چیپ خواندن این بحث‌ها تأکید کرد تمام اعضای کادر فنی مخالف خداحافظی سیدجلال هستند.

سیدجلال حسینی؛ کاپیتان دل‌ها

سیدجلال حسینی  کاپیتان پرافتخار و باسابقه پرسپولیس نیاز به هیچ تعریفی ندارد. تک به تک بازیکنان تیم با او رفیق هستند و مدام وضع فوتبالی و مشکلات آنها را پیگیری می‌کند. بارها مشکلات شخصی بازیکنان کوچک‌تر را بدون هیچ سروصدایی حل  و به آنها کمک کرده است، حقوق تیم را در صحبت و تماس با مدیران باشگاه پیگیری می‌کند و تلاش و تمرینات سخت او در این سن و ‌سال انگیزه سایر نفرات را هم برای کار بیشتر می‌کند. در بازی پرسپولیس مقابل پیکان در دقیقه ٩٣ به زمین رفت آن هم در شرایطی که تیم سه بر یک از حریف پیش بود. اما با یک استارت و بدون قهرکردن با جدیت تمام سر پست خودش رفت تا حمله پیکانی‌ها در همان ثانیه‌های آخر به گل تبدیل نشود. وارد زمین‌شدن در دقیقه ٩٣ قطعا برای هر بازیکن دیگری با اعتراض و دلخوری همراه می‌شد ولی سیدجلال به‌عنوان یک کاپیتان خودش درست رفتار و دیگران را هم مجبور به این کار می‌کند. او معمار اتحاد و همدلی درون تیمی است و هنوز هم در فوتبال ایران جزو بهترین‌هاست.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.