نگاهی به ادوار پیشین مسابقات جام حذفی فوتبال نشان می‌دهد سرخابی‌های پایتخت بیشترین قهرمانی این رقابت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور در فصل 98-99 با قهرمانی تراکتور تبریز به پایان رسید. سرخپوشان تبریزی که برای این قهرمانی از سد پاس همدان، نود ارومیه، مس کرمان و نفت مسجدسلیمان گذشتند، نام خود را به جمع تیم‌هایی با بیش از یک قهرمانی جام حذفی اضافه کردند و در رتبه ششم پُرافتخارترین تیم‌های این جام ایستادند. تراکتور در سال 93 با شکست مس کرمان در فینال به قهرمانی جام حذفی رسید و در سال‌های 96 و 73 با وجود صعود به فینال، از قهرمانی بازماند.

استقلال اما با وجود شکست در فینال، با هفت قهرمانی همچنان پُرافتخارترین تیم جام حذفی به شمار می‌رود. آبی‌پوشان پیش‌تر در سال‌های 57، 75، 79، 81، 87، 90 (فصل 90-91) و 97 جام قهرمانی جام حذفی را بالای سر برده بودند و در سال‌های 69، 78، 83 و 95 با وجود صعود به فینال، دست‌شان به جام نرسید.

پس از استقلال، رقیب سنتی آبی‌ها یعنی پرسپولیس با شش قهرمانی، بیشترین عناوین را دارد. دو تیم اصفهانی سپاهان و ذوب‌آهن نیز با چهار بار فتح جام حذفی، در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند.

دیگر تیم ریشه‌دار فوتبال کشورمان یعنی ملوان بندرانزلی هم از تیم‌های پُرافتخار جام حذفی محسوب می‌شود. ملوانان که در دو فصل اخیر در اواخر جدول لیگ دسته اول دست و پا می‌زدند، در شش دوره از هفت دوره نخست رقابت‌ها به فینال رسیدند و عملکرد قابل توجهی از خود به جای گذاشتند. قوی سپید انزلی تاکنون سه بار قهرمان جام حذفی لقب گرفته است، اما آخرین صعود سپیدپوشان به فینال رقابت‌ها به سال 90 و شکست مقابل پرسپولیسِ علی دایی بازمی‌گردد.

نفت تهران، صباباتری، فجر سپاسی شیراز، برق شیراز، بهمن کرج، سایپا و شاهین اهواز، سایر قهرمانان ادوار مختلف جام حذفی هستند. نکته جالب در میان این تیم‌ها این است که چهار تیم منحل شده‌اند. سایپا در لیگ برتر، فجر سپاسی در لیگ یک و شاهین اهواز هم در لیگ استانی حضور دارند.

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.