سرمربی سابق ملوان مدعی است که فوتبالی که امروز خیلی از تیم ها اجرا می کنند را او 20 سال پیش انجام داده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

اکبر میثاقیان که معمولا دیدارهایی که تیم‌های او در برابر استقلال و پرسپولیس انجام می دادند، حاشیه‌ای از آب در می‌آمد، پس از موفقیت در بقای ملوان، این روزها در سکوت خبری به سر می برد.

سرمربی‌ای که قول داده بود اگر تیمش به دسته پایین تر سقوط کند، خودش را از بالای برج میلاد به پایین بیندازد، اعلام کرده است که زمانی به دلیل تدافعی بازی کردن تیم‌هایش، او را به ضد فوتبال متهم می کردند و اکنون ساختار بسیاری از تیم‌ها دفاعی شده است.

میثاقیان که توانست در لیگ گذشته، ملوان را در دسته یک حفظ کند، از اتفاقاتی که در سالها قبل افتاده ناراضی است، چرا که به او "اکبر ضد فوتبال" می گفتند. او می گوید: یک زمانی می گفتند که تیم من ضد فوتبال بازی می کند. ولی الآن بازی‌ها را نگاه کنید. دفاع یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های بازی تیم ها شده است.

میثاقیان که با آن چهره خاص و لهجه و بیان شیرینش به یکی از جاذبه‌های فوتبال ایران تبدیل شده بود، این روزها مثل سابق نامی از او شنیده نمی‌شود. اکبر فوتبال ایران می گوید: ما را به ضد فوتبال محکوم می کردند و لقب‌هایی مثل دفاع اتوبوسی برایمان انتخاب کردند. ولی امروز تیم‌ها اولین هدفشان گل نخوردن است. تازه بعد از آن به دنبال ضد حمله یا موقعیت‌های دیگر هستند تا گل بزنند.

سرمربی سابق ابومسلم می گوید او همان کاری را کرد که برانکو قبلا انجام می داد و اکنون گل محمدی آن را ادامه می دهد. شاید هدف میثاقیان از گفتن این جملات این است که اگر او سرمربی تیم بزرگتری بود، اکنون افتخارات بیشتری در فوتبال ایران کسب کرده بود.

او با مقایسه تیم‌های خودش با پرسپولیس برانکو و گل محمدی که هر دو به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده اند، می گوید: شما اگر نگاهی به تیم های یحیی یا برانکو بیندازید، آنها همان کاری را می‌کنند که من انجام می دادم و موفق می شوند. من که 20 سال پیش این کار را انجام می دادم، به ضد فوتبال متهم می شدم.

میثاقیان یادی هم می کند از دوران اوجش در فوتبال ایران. مربی ای که دارای فتوژنیک ترین چهره در میان مربیان لیگ برتر بود و با نماینده مشهد به فینال جام حذفی رسید، از آن زمان می گوید. نماینده مشهدی که دیگر حتی اسمی از آن هم باقی نمانده است. او می گوید: آن زمانی که در ابومسلم بودم، با همین شیوه بازی به فینال جام حذفی راه پیدا کردیم، هم خیلی خوب دفاع می‌کردیم و هم به خوبی در حمله عمل می کردیم.

میثاقیان که پا را فراتر گذاشت و سبک بازی تیمش در 20 سال پیش را با سبک بازی تیم های فعلی گواردیولا و مورینیو مقایسه می کند، از دست فشار هواداران سرخابی و رسانه های آن زمان شاکی است. اکبر می گوید: شما ببینید که مربیانی مثل گواردیولا و مورینیو هم در رأس مربیگریشان اول گل نخوردن را قرار داده اند. به هر حال روی ضربات ایستگاهی، پنالتی و چنین موقعیت‌هایی می‌توان گل زد و آخر بازی نتیجه است که مهم است. کسی نمی پرسد فلان تیم چند تا ضربه به تیر زده یا چیز دیگری.

اکبر میثاقیان

میثاقیان که آن شیرینی صحبت‌هایش در کنفرانس‌های خبری را هنوز در خاطرمان داریم، مثال جالبی می زند. او می گوید حتی اگر خودش کنار زمین بایستد و توپ به کله اش بخورد و وارد دروازه شود، مهم تر از این است که تیمش چندین و چند موقعیت خطرناک را خراب کند یا توپ‌هایش را به تیر بزند.

میثاقیان مثال منحصر بفردش را اینگونه بیان می کند: من یک مثال دارم که می گویم گل زدن به نوعی است که ممکن است توپ به منی که کنار خط ایستاده ام برخورد کند و به صورت ناگهانی وارد دروازه شود. مهم این است که تیم برنده شود. ملاک چیز های دیگر نیست. امروزه آمار فوتبال دیگر کاملا مشخص شده است. پاسکاری و دویدن را جزوی از آمار به حساب می آورند.

اکبری که یک زمانی به ضد فوتبال متهم بود و اکنون اعتقاد دارد تیم های فوتبال در سرتاسر جهان سبک بازی 20 سال پیش او را انجام می دهند، گریزی هم به بررسی مدافعان تیم ملی زد. مدافعانی که بسیار آماده اند و شاید خوراک آن سبک و سیستم آن زمان اکبر بودند و شاید می‌توانست با داشتن آنها، چندین قهرمانی لیگ برتر کسب کند!

میثاقیان در مورد مدافعین تیم ملی می گوید: جوان‌های ما خیلی خوب هستند. اسکوچیچ تغییر و تحولاتی خوبی را در تیم ایجاد کرد که امیدوارم شاهد بازی‌های خوبی باشیم. مدافعانی مثل خلیل زاده، پورعلی گنجی، کنعانی و حسینی واقعا خوب هستند و با بازی‌هایی که در قطر دیدیم نشان دادیم که بسیار جلوتر از این حرفها هستیم و با بازیکنانی که امکانات بالاتری دارند و پر از مهره و مربیان خارجی هستند، می توانیم تقابل کنیم. آنها حالا حالاها به ما نمی رسند و ما خیلی قوی‌تر هستیم.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.