انتقادات بیش از حد، از محمود فکری به دلیل نوع بازی های تیمش باعث شد او به برنامه فوتبال برتر برود و از خودش دفاع کند. دفاعی که تا حدود زیادی پذیرفتنی بود و باید به این سرمربی حق می دادیم که نگران هجمه ها باشد و مجبور شود، جواب منتقدین را بدهد!

به گزارش فرتاک ورزشی،

 از همان هفته اول، هواداران استقلال، کارشناسان، رسانه ها و حتی عده ای از پیشکسوتان با اینکه استقلال صدرنشین جدول بود و فعلا نیز هست، از تیم محمود فکری ایراد گرفته اند و اعتقاد دارند که این تیم خوب فوتبال بازی نمی کند و با این روش در آیند به مشکل برخورد خواهد کرد. این انتقادها آنقدر زیاد شد تا محمود فکری را عصبانی کند و او نیز مجبور شود، جواب منتقدین را بدهد. جالب اینجاست در روزهایی از تیم فکری انتقاد می شود که سایر تیم ها نیز فوتبال  چندان خوبی را انجام نمی دهند و هر از چند گاهی تیمی مثل نفت آبادان به دلخواه هوادارانش بازی می‌کند که این تیم نیز فعلا دچار افت شده است. پرسپولیس رقیب جدی استقلال هم، مدتی درگیری فینال آسیا بود که خیلی ها منتظر بودند این تیم برگردد و بازی‌های معوقه اش را انجام دهد تا ببینند، تیم گل محمدی چه فوتبالی را به نمایش می گذارد. نایب قهرمان آسیا برگشت و بازی هایش را انجام داد که نمایش نه‌ چندان دلچسب تیم گل محمدی باعث شد نقدی منصفانه بر انتقادات فکری کنیم. البته خود محمود فکری و حتی عده ای از هواداران به این عقیده هستند؛ پرسپولیس هرچقدر هم بد بازی کند و امتیاز هم نگیرد، از این تیم انتقاد نمی کنند و از گل محمدی حمایت می کنند! حال اینکه چرا الان از تیم گل محمدی که با ضربات ایستگاهی به گل می رسد و فوتبال جذابی را به نمایش نمی گذارد، انتقاد نمی کنند، باید به  همان حرف های فکری بسنده کرد!

 با این اوصاف تا حدودی باید این حق را به محمود فکری و موافقانش بدهیم که با توجه به نمایش اخیر تیم گل محمدی، باید به تیم فکری هم احترام گذاشت! احترام از این جهت که پرسپولیس با فوتبال کاملا  ِکسل کننده، امتیاز  می گیرد و فوتبال چشم نوازی را به نمایش نمی گذارد. برد هایی با اختلاف میلیمتری که همین نتایج حتی بهتر از آن را استقلال کسب کرده، ولی از فکری انتقاد شدید شده، اما از رقیبش تعریف و تمجید! حال اینکه چرا از تیم گل محمدی، هیچ انتقادی نمی شود؛ یا عده‌ای از رسانه ها "رنگی" هستند یا اینکه با "محمود" مشکل دارند و می خواهند تیم او را تخریب کنند تا تیم دیگری به هدفش برسد! انصافا، باید بپذیریم، بازی هایی که پرسپولیس انجام داده و نتایجی که به دست آورده هیچ سرآمدی نسبت به استقلال نداشته و باید این حق را بدهیم که خون سرمربی آبی ها، نسبت به انتقادات به جوش بیاید و بگوید؛ همه فوتبال می فهمند، به جز کادر فنی استقلال!

بررسی نتایج دو تیم نیز گواهی می دهد، هیچ تیمی حتی پرسپولیس بهتر از استقلال نبوده و تا الان نیز مدعی جدی در لیگ برتر به چشم نمی خورد. بطور مثال پرسپولیس مقابل تراکتورسازی به سختی با یک گل به برتری رسید ولی استقلال همین تیم را با سه گل شکست داد! پرسپولیس برابر ماشین سازی با اختلاف یک گل پیروز شد که در ثانیه های پایانی اتفاق افتاد و استقلال نیز همین تیم را با یک گل شکست داد. سرخپوشان مقابل نفت مسجد سلیمان به تساوی بدون گل رضایت دادند و استقلال نیز همین نتیجه را (البته یک بر یک) به دست آورد، هرچند که می توانست با گل های بیشتری به برتری برسد. تیم گل محمدی به سختی، تیم نصف و نیمه مس رفسنجان را یک بر صفر شکست داد، ولی استقلال با اختلاف دو گل به پیروزی رسید. در شهرآورد نیز اشتباهات فردی بازیکنان استقلال باعث شد، پرسپولیس چند موقعیت خطرناک‌ به دست بیاورد، ولی استفاده نکند. ناگفته‌ نماند این مسابقه نیز علی رغم تمام حواشی با تساوی به پایان رسید و برنده ای نداشت که از قرمزها این همه تعریف و تمجید کردند! در سایر مسابقات نیز شرایط همین‌طور بوده و پرسپولیسی ها در هیچ مسابقه ای برتری کامل، نداشته اند که بخواهند بر سر استقلال بکوبند و از کادر فنی آبی ها انتقاد بی رحمانه ای کنند! نوع بازی های پرسپولیس نیز آنچنان تماشگر پسند نیست و اگر قرار باشد، از تیم فکری انتقاد شود، باید از تیم گل محمدی نیز انتقاد کنند که با ضربات ایستگاهی و شروع مجدد پیش می رود و به دنبال صدرنشینی است. سوال دیگری نیز پیش می آید که اگر کارشناسان اعتقاد دارند، قایدی برای استقلال بازی در می آورد و امتیاز می گیرد، در سوی مقابل هم فعلا ضربات سر سید جلال کارساز شده و اگر او نبود، الان پرسپولیس نیز شرایط مناسبی در جدول نداشت. شاید برای مخالفان فکری، همان مثال "مرغ همسایه غاز است" صدق کند، در غیره این صورت اگر به انتقاد باشد، باید از نحوه بازی و نوع امتیاز گرفتن دیگر تیم هم ایراد گرفت، چون تخریب کردن یک تیم آن هم (صدرنشین) داستان دار می شود.

به قلم *علی مسعودی*

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.