تراکتور ایران در یک بازی حساب شده و حرفه ای توانست، صدرنشین گروهش را شکست داده و در رتبه دوم گروه (B) قرار بگیرد. نماینده شایسته کشورمان تنها با اختلاف یک امتیاز در رتبه دوم جدول قرار گرفت که می توانست صدرنشین هم باشد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

شاگردان رسول خطیبی مرحله‌ گروهی مسابقات را بدون شکست به پایان رساندند تا یک رکورد ویژه را به نام خودشان‌ به ثبت برسانند. گل نخوردن در پنج مسابقه متوالی نیز یکی دیگر از رکورد های قرمزپوشان ایرانی بود که در این تورنمنت پر فشار به ثبت رسید تا فوتبال آسیا به شاگردان خطیبی حساب‌ ویژه ای باز کنند.

تراکتوری ها وقتی مرحله گروهی را با یک تساوی پر گل سه بر سه مقابل پاختاکور آغاز کردند، همه فکر می کردند، این تیم دفاع با دفاع آشفته شانسی برای صعود ندارد و حذف شده زود هنگام‌ خواهد بود. گرچه در بازی با پاختاکور، تراکتوری ها، هم می توانستند برنده زمین باشند و هم بازنده، ولی در نهایت به تساوی رضایت دادند. این تیم درحالی که دو بر صفر از حریفش پیش افتاده‌ بود، تا مرز شکست‌ پیش رفت ولی تسلیم نشد تا در ثانیه های پایانی گل تساوی را به ثمر برساند و در بازی های بعدی طور دیگری به میدان برود. تاکتیک رسول خطیبی در بازی های بعدی کاملا تغییر کرد و طوری شده که اول برای گل نخوردن بازی کرد و بعد برای گل زدن که نتیجه هم داد و تیمش توانست بدون گل خورده ( بعد از اولین بازی) رتبه دوم را از آن خود کند. نظم تیمی، بخصوص در خط دفاع و دروازه یکی از عوامل مهم گل نخوردن این تیم بعد از مسابقه اول بود که این نشان‌ از هوش و ذکاوت بالای کادر فنی را دارد. هرچند این نکته‌ را هم فراموش نکنید، درخشش محمدرضا اخباری که بعد از بازی اول، متفاوت ظاهر شد و نشان داد که رفته - رفته به یک دروازبان مطمئن تبدیل می شود. مهمتر از همه، در خط حمله نیز یک مهاجم فرصت طلبی به نام محمد عباس زاده حضور داشت که نشان‌ داد؛  علیرضا منصوریان بی‌جهت به مسئولان باشگاه نگفته بود، از پول قرارداد من، این مهاجم را بخرید! مهاجمی که هم در لیگ داخلی و هم آسیایی بهترین گلزن تراکتوری ها محسوب می شود و مثل آب خوردن گل می زند. به این دو بازیکن، سایر نفرات تیم را نیز اضافه کنیم که همگی بدون اشتباه بودند و برخلاف دیگر تیم ها، این تیم خطیبی بود که هرچه جلوتر رفت بهتر شد. نمونه اش همین بازی با شارجه امارات که اگر تویپ های تراکتوری ها تبدیل به گل می شدند، نتیجه پرگلی برای نماینده شایسته کشورمان رقم می خورد.

301

با این حال تراکتوری ها با این همه شایستگی، باید منتظر بازی های دو گروه ( A و C ) بمانند و ببینند چه نتیجه ای به دست می آید تا صعودشان به مرحله بعدی مشخص شود. متاسفانه سالهاست که ای اف سی برنامه ریزی درست و حسابی ندارد و همین بی‌برنامگی ها باعث شده فوتبال باشگاهی و حتی ملی قاره کهن درجا بزند و به سایر قاره ها نزدیک نشود. نمونه اش، همین قانون‌ صعود سه تیم دوم از پنج گروه که کلی پیچیدگی بوجود آورده و هنوز هم خیلی از تیم ها درگیر آن هستند؟! بدبختی فوتبال آسیا اینجاست؛ در سالی که کرونا کل دنیا را درگیر خودش کرده و مسابقات را تحت تاثیر خود قرار داده، مسئولان ( AFC) یک گروه دیگر را به غرب و شرق آسیا اضافه کرده اند که بهتر بود بعدا این کار را می کردند، نه در سال محدودیت ها که خیلی از کشورها درگیر آن‌ هستند. بی برنامگی و آشفتگی فوتبال آسیا به همین یکی دو مشکل ختم نمی شود و اینکه بازی های هفته‌ پایانی، همزمان برگزار هم نمی شوند،  نیز از دیگر بدبختی های فوتبالی آسیا است که فقط در این قاره دیده می شود! یا اینکه میزبانی بازی های ملی را به کشوری می دهند که خودش یک پای مسابقات است و کلی حرف و حدیث بوجود می آورد. اینکه ایران چهار نماینده در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا داشته باشد و به هیچ کدام میزبانی ندهند نیز یکی دیگر از بدبختی های فوتبال آسیا است که هر سال بدتر از سال قبل می شود؟! با این تفاسیر اگر تراکتور ایران با این همه رکورد و کسب نتایج خوب به مرحله بعدی صعود نکند، فقط به برنامه ریزی ضعیف و قانون عجیب ای اف سی مربوط می شود که امیدواریم، این اتفاق رخ ندهد.

به قلم‌ علی‌ مسعودی

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.