به‌نظر می‌رسد حضور بازیکنان خارجی در فصل آینده مسابقات لیگ برتر آزاد شده است.

به گزارش فرتاک ورزشی،

این موضوع علاوه بر اینکه فوتبالیست‌های ایرانی را تحت فشار رقابت قرار می‌دهد، باعث خواهد شد بازیکنان خارجی هم به‌خود بیایند و خطر را احساس کنند. ابتدای فصل جاری حضور خارجی‌ها ممنوع شد و فقط به باشگاه‌ها اجازه تمدید با نفرات قبلی را دادند. به این ترتیب همه تیم‌های لیگ برتری سعی کردند خارجی‌های باقی‌مانده را با چنگ و دندان حفظ کنند، اما بسیاری از این نفرات کیفیت فصول گذشته را نداشتند. هم‌اکنون به‌طور مشخص از 3 مهاجم خارجی استقلال، سپاهان و فولاد حرف می‌زنیم که در لیگ بیستم تنها سایه‌ای از آن بازیکنان فرصت‌طلب گذشته بوده‌اند.

   شیخ نامرئی
شاید این گزاره کمی اغراق‌آمیز به‌نظر برسد، اما سطح اثرگذاری شیخ دیاباته برای استقلال در فصل جاری تفاوت چندانی با آرمان رمضانی نداشته است! مهاجم مالیایی که با کلی کشمکش و سروصدا در استقلال ماندگار شد، امسال در لیگ برتر تنها موفق به گشودن دروازه تراکتور شده است. او در تبریز دبل کرد، اما آن برتری 3 بر یک جزو بهترین مسابقات فصل آبی‌ها بود و چه بسا آنها بدون دیاباته هم با 3امتیاز به تهران برمی‌گشتند. شیخ البته در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا 5گل به ثمر رساند، اما از این تعداد 3گل از روی نقطه پنالتی بود و 2گل دیگر هم در جریان پیروزی بر الاهلی و شکست مقابل الدوحیل به ثمر رسید؛ هر دو بی‌اثر! دیاباته بعد از 10سال در بازی برگشت با الشرطه عراق پنالتی خراب کرد و چیزی نمانده بود همین اتفاق منجر به حذف استقلال شود. نه یک اثرگذاری درخشان، نه یک گل کلیدی، نه یک کار منحصربه‌فرد، امسال هیچ‌چیز از شیخ دیده نشده و دایما هم نگرانی در مورد قهر او و فسخ قراردادش وجود داشته است. شاید با این سطح کیفی، ادامه همکاری با دیاباته 33ساله به چنین هزینه و استرسی نمی‌ارزید.

   استنلی در سراشیبی
استنلی کی‌روش در 3 فصل اخیر هر سال به شکل محسوسی نسبت به فصل قبل ضعیف‌تر شده است. مهاجم برزیلی سپاهان در لیگ هجدهم با 16گل فاتح کفش طلا شد. در لیگ نوزدهم این عدد به 7گل زده تنزل پیدا کرد و فعلا که بیش از 2ثلث از مسابقات لیگ بیستم را پشت سر گذاشته‌ایم، او فقط یک گل زده است. باورکردنی نیست که سهم مهاجم برزیلی از 42گل زده این فصل سپاهان فقط یکی بوده باشد. این آمار در حالی به ثبت رسیده که پدیده جوانی مثل یاسین سلمانی طی معدود دقایق حضورش در زمین 3گل به ثمر رسانده است. استنلی در خیلی از بازی‌های سپاهان حتی به‌عنوان نفر اصلی هم به میدان نرفته است و بعید به‌نظر می‌رسد در پایان فصل بهانه موجهی برای تمدید قرارداد با این بازیکن 33ساله وجود داشته باشد.

   شیمبا منتظر پنالتی
همین شرایط برای لوسیانو پریرا یا همان شیمبای فولاد هم وجود دارد. این مهاجم برزیلی و 37ساله نیز به‌تدریج دچار نزول کیفی شده است. او در لیگ هجدهم درست مثل استنلی کی‌روش 16گل زد، در لیگ نوزدهم هم باز مثل استنلی 7گل به ثمر رساند و حالا در لیگ بیستم موفق به ثبت 4گل شده است. البته اگر بدانیم از این تعداد 3گل روی ضربات پنالتی بوده، درخواهیم یافت در فصل جاری هم تفاوت چندانی بین او و مهاجم سپاهان وجود نداشته است! شیمبا از 7گل فصل قبلش تنها یکی را از روی نقطه پنالتی زده بود، اما امسال برای شادی گل عمدتا منتظر اعلام پنالتی به سود تیم است. شاید تنها نمایش درخشان پریرا در فصل جاری، بازی پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا با العین امارات بود که او موفق شد در جریان بازی 2گل برای تیمش بزند. به هر حال با توجه به سن و سال مهاجم فولاد، این افت کیفیت چندان هم نمی‌تواند عجیب باشد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.