حدود ساعت 23 روز جمعه هشتم مرداد تکلیف تیم قهرمان، تیم‌هایی که سهمیه آسیایی کسب کردند و البته دومین تیم سقوط کننده از لیگ بیستم مشخص خواهد شد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

در این مطلب شرایط سه تیم انتهای جدول (غیر از ماشین‌سازی) را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. در حال حاضر سایپا و ذوب‌آهن 26 امتیازی هستند و نفت مسجدسلیمان هم 28 امتیازی. البته تفاضل گل منفی آنها به ترتیب 11، 10 و 9 است.

نفت مسجدسلیمان؛ ببر تا بمانی

تیم محمود فکری با قبول شکست در خانه مقابل گل‌گهر سیرجان همچنان خطر سقوط را احساس می‌کند. او حالا باید برای ماندن در زمین آلومینیوم اراک و تیم علیرضا منصوریان سه امتیاز بگیرد. نفتی‌ها برای اینکه کارشان به اما و اگر کشیده نشود باید برنده شوند چون در این صورت 31 امتیازی شده و هر نتیجه‌ای هم که دو تیم سایپا و ذوب‌آهن به دست آورند تأثیری در سرنوشت آنها نخواهد داشت اما اگر این تیم به آلومینیوم ببازد و دو تیم دیگر انتهای جدول در تقابل با رقبای‌شان برنده شوند آن وقت این نفتی‌ها هستند که لیگ یکی می‌شوند اما اگر بازی تیم‌های دو کاپیتان سابق استقلال برنده نداشته باشد در آن صورت تیم نفت مسجدسلیمان باید به انتظار نتایج دیگر رقبایش در انتهای جدول بنشیند.
سایپا و ذوب‌آهن؛ شرایطی مشابه هم
هم امتیاز بودن این دو تیم و فاصله یک گل آنها در تفاضل گل شرایط برای این دو تیم در آخرین هفته لیگ را فوق‌العاده حساس کرده است. نارنجی‌پوشان تهرانی باید در تبریز به مصاف تراکتور بروند و ذوب‌آهن در خانه پذیرای مس رفسنجان است.
سایپا با پیروزی مقابل آلومینیوم اراک و به لطف شکست ذوب‌آهن در دربی اصفهان مقابل سپاهان امیدهایش برای بقا زنده ماند و حالا شاگردان سعید اخباری هر چه در چنته دارند باید برای پیروز شدن به کار گیرند. البته آنها خوش‌شانس هم بودند که تراکتور مقابل پرسپولیس شکست خورد و به همین دلیل امیدهایش برای کسب سهمیه خیلی کم شد. تیم تبریزی فقط در صورتی به این مهم می‌رسد که آنها سایپا را شکست دهند و آن وقت فولاد و گل‌گهر هم به حریفان‌شان ببازند. برای شرایط این دو تیم می‌توان چند حالت را در نظر گرفت. اول اینکه اگر سایپا و ذوب‌آهن در هفته آخر مقابل حریفان‌شان به تساوی برسند این سایپا خواهد بود که به لیگ یک سقوط می‌کند. حالت دوم اینکه اگر این دو تیم در روز پایانی به پیروزی برسند آن وقت اگر نفت مسجدسلیمان هم مقابل آلومینیوم اراک به تساوی دست پیدا کند تفاضل گل، تکلیف تیم سقوط کننده را مشخص خواهد کرد. اما اگر این دو تیم ببازند در وهله اول خیال نفت مسجدسلیمان از ماندن راحت می‌شود اما باز هم تکلیف تیم دوم سقوط‌ کننده با تفاضل گل مشخص می‌شود. پس به نظر می‌رسد برای هر سه تیم انتهای جدول و بخصوص سایپا و ذوب‌آهن قبل از هر چیز در بازی آخر گل نخوردن اهمیت دارد چرا که تفاضل‌شان بسیار به هم نزدیک است. ذوب‌آهن اگر با یک گل مس رفسنجان را شکست دهد آن وقت سایپا باید با سه گل تراکتور را در تبریز شکست دهد. مگر اینکه نفت مسجدسلیمان هم به آلومینیوم ببازد و سایپا با پیروزی یک بر صفر هم می‌تواند لیگ برتری باقی به ماند.

نتایج نیم فصل اول

تیم نفت مسجدسلیمان که در نیم فصل اول هدایتش بر عهده مجتبی حسینی سرمربی فعلی ذوب‌آهن بود در خانه با نتیجه ۲ بر یک مغلوب آلومینیوم اراکی شد که رسول خطیبی را روی سکو داشت. نفتی‌ها ابتدا با دو گل از میهمان‌شان عقب افتادند اما با گل دقیقه 72 ساسان حسینی اختلاف را به یک گل رساندند. سایپا هم با هدایت ابراهیم صادقی در خانه با نتیجه ۲ بر یک به تراکتور باخت. تیمی که مسعود شجاعی را به عنوان مربی-بازیکن روی نیمکت داشت. مهرداد حیدری گل اول را برای سایپا در دقیقه 17 زد اما محمدرضا خانزاده در ثانیه‌های پایانی نیمه اول کار را به تساوی کشاند و دو دقیقه بعد و قبل از سوت پایان بازی در نیمه اول گل دوم را زد تا میهمان با همین پیروزی و سه امتیاز تهران را ترک کند.
اما ذوب‌آهن با هدایت میلیچ چرچیچ شکست ۳ بر یک را مقابل مس در رفسنجان تجربه کرد. شاگردان محمد ربیعی ابتدا گل اول را زدند تا برنده به رختکن بروند. در نیمه دوم وحید محمدزاده کار را به تساوی کشاند اما در فاصله دقایق 89 تا 1+90 دو مرتبه دیگر توسط اسلامی‌خواه و علیرضا نقی‌زاده دروازه شهاب گردان را باز کردند تا تیم اصفهانی با قبول شکست رفسنجان را ترک کند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.