فرشید اسماعیلی بابت از دست دادن پنالتی‌اش در فینال جام حذفی با انتقاداتی از سوی هواداران روبه‌رو شد. بعد از پنالتی چیپ دربی که او به بالای دروازه بیرانوند فرستاد، این دومین پنالتی حساسی بود که این بازیکن با پیراهن استقلال از دست داد. این بار اما ضربه اسماعیلی نمایشی نبود و او قربانی بداقبالی شد. او مثل بازی با پرسپولیس در یک چهارم نهایی جام حذفی می‌خواست ضربه‌اش را به بالای دروازه بزند که توپ ارتفاع گرفت و این اتفاق ممکن است برای هر بازیکنی رخ بدهد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

انتقاد اصلی به اسماعیلی نه به ضربه پنالتی از دست رفته مقابل فولاد که به آمار او در لیگ است. او هافبک هجومی و نزدیک‌ترین بازیکن به خط حمله استقلال محسوب می‌شود. مأموریت اول اسماعیلی تغذیه دو مهاجم خط حمله و بعد از آن اضافه شدن به محوطه جریمه برای گلزنی است. چنین بازیکنی باید آمار پاس گل و گل قابل توجهی داشته باشد، درست مثل مهاجمان که عملکردشان با گل زده سنجیده می‌شود. بدون موفقیت این مهره‌های تهاجمی استقلال بختی برای رقابت با سایر مدعیان قهرمانی ندارد.

اسماعیلی اما نتوانسته آمار قابل قبولی داشته باشد. او در 22 بازی‌اش در لیگ بیستم فقط یک گل و دو پاس گل داشت. آمار او دو دوره قبلی لیگ هم چنگی به دل نمی‌زند. 
هافبک شماره هشت استقلال در لیگ نوزدهم و هجدهم دو گل و 4 پاس گل ثبت کرد. فقط در لیگ هفدهم او توانست با 5 گل و 6 پاس گل عملکرد موفقی داشته باشد. او به طور کلی شش فصل پیراهن استقلال را به تن کرده و در 130 بازی لیگ 13 گل و 19 پاس گل داشته. او به طور متوسط در هر 4 بازی یک گل یا پاس گل داشته و در چهار سال اخیر این آمار فصل به فصل کمتر شده، به طوری که در لیگ بیستم فقط هر 7 بازی یک بار توانسته روی یک گل تأثیر مستقیم بگذارد.
فرهاد مجیدی بعد از شکست در فینال جام حذفی تأکید کرد که استقلال در پنجره نقل و انتقالات روزهای سرنوشت‌سازی در پیش دارد و باید بتواند برای بازی با الهلال و همچنین لیگ بیست و یکم تیم خوبی ببندد. باشگاه ترجیح داده لیست خروجی را منتشر نکند، ولی به نظر می‌رسد که اسماعیلی یکی از بازیکنانی است که قرار است در تیم بماند. سؤال از سرمربی استقلال این است که او برای این پست حساس چه برنامه‌ای دارد و آیا همچنان اسماعیلی گزینه اصلی 
خواهد بود؟ 
آیا او با در نظر گرفتن آمار ضعیف اسماعیلی به فکر تقویت این پست می‌افتد و هافبک طراح جدیدی به تیمش اضافه می‌کند؟ مجیدی برای تقویت نیمکت به دنبال اضافه کردن گابریل پین ایتالیایی بود که ناکام ماند و سؤال این است که کادر فنی خلوت استقلال فرصت داشته عملکرد نفر به نفر بازیکنانش را بررسی کند؟
زمانی که فرهاد مهاجم و کاپیتان استقلال بود این شانس را داشت که از سوی هافبک خوشفکری مثل مجتبی جباری تغذیه می‌شد و قطعاً اهمیت حضور چنین بازیکنی در ترکیب تیمش را خوب می‌داند. بعد از جباری هم استقلال مدتی از سرور جباروف و آیاندا پاتوسی در این پست بهره برد که هافبک‌های باهوشی بودند. اسماعیلی که مثل جباری پیراهن شماره 8 را می‌پوشد اما بر اساس آمار نتوانسته جانشین خوبی برای او باشد.
مجیدی روزهای شلوغی را می‌گذراند و شاید ذهنش بیشتر درگیر تقویت سایر پست‌ها باشد، ولی قطعاً استقلال بدون یک هافبک تهاجمی جدید بخت زیادی برای موفقیت در لیگ فصل جدید نخواهد داشت. 

کافی است آمار اسماعیلی را با بازیکن هم‌پستش در تیم رقیب مقایسه کرد. احمد نوراللهی در لیگ بیستم با ده گل و 4 پاس گل بخش زیادی از بار تهاجمی پرسپولیس را به دوش کشید و نقش پررنگی در قهرمانی داشت. استقلال در صورتی شانس رقابت با سایر مدعیان را خواهد داشت که مهره‌های تهاجمی‌اش بتوانند در طول فصل حداقل به آمار ده گل یا پاس گل برسند و اسماعیلی فاصله زیادی با این استاندارد دارد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.