سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت: کرونای اعضای کادرفنی طبق گفته پزشک رو به بهبود است و نگرانی وجود ندارد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

حسن کامرانی فر با حضور در برنامه ورزشگاه شبکه پنج سیما گفت: به هر حال یک کار بزرگی از طرف فدراسیون فوتبال تحت مدیریت عزیزی خادم در بحث میزبانی رقم خورد که کار سختی بود. حتی تیم سوریه که به ایران می‌آید در کشور دیگری که قرار بود بازی در آن برگزار شود، هتل را هم رزرو کرده بود، اما در نهایت میزبانی که حق کشور ما است را با شرایط سخت بدست آوردیم و امیدواریم این رویه را پیش ببریم و برای همه تیم‌ها در مسابقات دیگر نیز میزبانی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته هنوز تضمینی برای سایر مسابقات نیست. باید قدم به قدم پیش برویم تا همه میزبانی‌ها را کسب کنیم. تیم ملی پنج بازی داخل کشور داریم و در مراحل پایانی ختی تفاضل گل تأثیر گذار است پس میزبانی مهم است. در ابتدا بحث زیادی برای برگزاری به صورت متمرکز انجام شد، اما به دلایل خاص دیگری برگزاری بازی در خارج از کشور عنوان شد اما در نهایت با تلاش تیم قوی فدراسیون میزبانی به ایران بازگشت. به هر حال یکسری کشور در اخذ یا عدم میزبانی تأثیرگذار بودند اما الان میزبانی کسب شده است. مجموعه صدا و سیما نیز به این اتفاق بسیار کمک کردند و کاری کردند که میزبانی تقریباً قطعی شد. همینطور گمرک برای ورود یکسری از وسایل کمک کرد.

کامرانی‎‌فر درباره سیستم کمک داور ویدئوی گفت: در بازی اول VAR وجود نخواهد داشت. بحث درباره کمک داور ویدئویی زیاد است که باید صحبت کنیم. کار در این حیطه زیاد است. تحریم نیز بسیار تأثیرگذار بود. تورنمنت‌های AFC توسط یک شرکت از این سیستم استفاده می‌شود. ابلاغی که برای داوران صادر می‌شود تفاوت دارد که بازی با کمک داور ویدئویی برگزار می‌شود یا خیر، اما برای این مرحله استفاده از VAR الزامی نیست.

وی افزود: پروسه طولانی دارد که باید مرحله به مرحله پیش برویم و هر مرحله شامل چند بخش است. اینطور نیست که بگوییم درخواست استفاده داریم و سریع انجام شود. قسمتی از قوانین فیفا است و در کتاب داوری آمده است. باید با شرکت‌های مورد تأیید فیفا اقدام کنیم یا افرادی که نمایندگی دارند. برگزاری دوره داوران و اخذ مدارک تکمیل دوره نیز بخشی از برنامه است.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون اظهار داشت: حدود ۱۵ شرکت از سوی فیفا معرفی شده است که به دلیل تحریم‌ها ما صرفاً امکان همکاری با سه یا ۴ شرکت را داریم. فدراسیون به عنوان متولی باید با شرکت‌ها مذاکره کند و بعد از آن باشگاه‌ها باید با شرکت به تفاهم برسند. ما نیز هزینه‌های زیادی داریم که آموزش‌ها بخشی از آن است. VAR یک رفتار حرفه‌ای نیز از سوی عوامل تیم‌ها می‌طلبد و مقامات رسمی تیم از زمان حضور کمک داور ویدئویی باید بیار هوشیار باشند و کوچک‌ترین علامت با دست یا اعتراض گروهی از دید داوران دور نخواهد ماند. البته قطعاً استفاده از کمک داور ویدئوی از ابتدای فصل نخواهد بود.

وی ادامه داد: در خصوص حضور تماشاگران باید به نکته‌ای اشاره کنم. قبلاً تماشاگران امکان به همراه داشتن برخی وسایل مانند اغذیه را نداشتند. چرا که پرتاب بطری و غیره شرایط بدی ایجاد می‌کرد. که الان با شرایط فعلی شاید انجام این کار منطقی نباشد. حضور تماشاگران نعمت است و همه ما در این مدت متوجه شدیم که روح فوتبال یک چیزی کم دارد. به همراه گروهی بررسی کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در هفته اول مسابقات لیگ امکان حضور تماشاگران را نداریم و به ای اف سی هم اعلام کردیم. به هر حال سلامت تماشاگران و عوامل برگزاری مسابقه برای ما اولویت دارد. در بازی با سوریه نیز برخی افراد با شرایط خاص مانند واکسینه شده‌ها یا افراد دارای تست منفی صرفاً حضور خواهند داشت. البته برای جام حذفی هم چنین برنامه‌ای داشتیم تا از کادر پزشکی زحمتکش نیز حضور داشته باشند تا به نوعی تقدیر کنیم، اما متأسفانه شرایط مانع از انجام این کار شد.

کامرانی‌فر در خصوص ابتلای اسکوچیچ و هاشمیان به کرونا گفت: این موضوع با توجه به حساسیت بحث میزبانی و انرژی منفی که ایجاد می‌کرد، سعی بر کنترل داشتیم اما چیزی را پنهان نکردیم. پزشک معالج اعلام کرده بود که خفیف است. ما البته سعی داشتیم روی روحیه بازیکنان تأثیر نگذارد و اردو با تیم قوی تیم ملی مدیریت شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تیم ملی در مقایسه با سایر تیم‌ها اقدام به انجام بازی تدارکاتی نمی‌کند، گفت: تیم‌های دیگر چند لژیونر دارند و تیم ملی ما چند لژیونر. این باعث شد بازیکنان داخلی را در یک اردوی سه روزه به اردو دعوت کنیم و پس از آن لژیونرها به اردو بپیوندند. همین موضوع در زمینه برگزاری بازی دوستانه در فیفا دی صادق است. تیم امروز وارد اردو شد و سرمربی و مربیان کارها را با ارائه برنامه پیش می‌برند و دو مربی خارجی و کریم باقری نیز حضور کارها را به اجرا می‌گذارند. فدراسیون دو پزشک قوی را برای بررسی شرایط پزشکی اسکوچیچ و هاشمیان به خدمت گرفته است. بازیکنان تیم ملی و کادر فنی همه واکسینه شده بودند. اما خوشبختانه حال اسکوچیچ و هاشمیان مساعد است.

وی درباره انتخاب دو دستیار جدید تیم ملی گفت: این انتخاب‌ها بر اساس تجربه کار قبلی اسکوچیچ با این دو نفر در کار باشگاهی بود. خانبان نیز تجربه کار قبلی در تیم ملی را داشت.

کامرانی‌فر در پاسخ به این سوال که طبق دستورالعمل جذب بازیکنان خارجی، باشگاه‌هایی که پرونده فعال و در جریان دارند امکان جذب را ندارد، گفت: نمی‌خواهم درباره آمار پرونده‌های باشگاه‌های کشورمان در فیفا و CAS صحبت کنم اما آمار اصلاً خوب نیست. هیچ باشگاهی با توجه به تصمیم گرفته شده امکان گرفتن بازیکن خارجی را ندارند. طبق نظر عزیزی خادم در تلاش هستیم تا نگاه فیفا را به فوتبال ایران و پرونده‌های موجود تغییر بدهد که با بررسی سازمان لیگ و هیأت رئیسه فدراسیون این طرح تصویب شد. زمانی بازیکنانی بودند که با کمترین سطح اثرگذاری به فوتبال ایران آمدند و اجرای این تصمیم به ارتقای سطح فوتبال کمک می‌کند. باشگاه‌ها باید در قراردادها بسیار دقت کنند. هدف فدراسیون این است که همه مشکلات فوتبال کم شود و هیچ پنجره نقل و انتقالاتی تا زمان تسویه باز نشده است و نخواهد شد. البته ترجیح می‌دهم درباره مسائل حقوقی کمتر صحبت کنم تا بار حقوقی ایجاد نکنم.

وی درباره شرایط تیم امید گفت: مهدوی کیا هفته آینده وارد ایران می‌شود و قطعاً سرمربی تیم امید است و پس از آن خبرهای مربوطه منتشر خواهد شد.

سرپرست دبیرکلی در پاسخ به سوالی درباره رأی استیناف آکادمی کیا و همینطور لیگ دسته دوم فوتبال کشور اظهار داشت: آزمایش‌های مجدد و استعلام گرفته شد و طبق اعلام بیمارستان رأی صادر شده است و به هیچ عنوان موضوع دیگری صحت ندارد و ما بر اساس رویه پیش می‌رویم. در واقع رأی استیناف بر اساس گزارش جدید پزشکی بود.

او ادامه داد: به زودی رأی استیناف لیگ دسته دوم قطعی می‌شود و بازی پلی آف نیز برگزار می‌شود. همین که این اتفاقات و تعلیق مسابقات برای اولین بار از سوی فدراسیون انجام و لیگ‌های دسته پایین به صورت جدی رصد شد، نشان از توجه فدراسیون به همه لیگ‌ها است. در موضوع قطع برق در بازی حساس هفته آخر لیگ دسته اول هم دیدیم که شرایط به خوبی مدیریت شد و سایر بازی‌های همزمان نیز متوقف شد، چرا که بازی‌ها باید سلامت پیش برود. فوتبال زیبایی‌های زیادی دارد که در فوتبال ما کمتر به نمایش گذاشته می‌شود. طبق رأی کمیته انضباطی سه تیم به لیگ پایین‌تر سقوط کرد و تیم پنجم جایگزین تیم دوم شد و به زودی رأی استیناف اعلام می‌شود.

وی در پایان گفت: استعدادیابی بسیار خوبی از سوی فدراسیون انجام شده است و در این راه مبالغ خوبی به هیأت فوتبال استان‌ها پرداخت کردیم تا بحث استعدادیابی پیش برود. از طرفی برای داوران و افزایش حقوق آنها نیز اقدام خوبی انجام شده است.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.