پرسپولیس در اولین بازی با سیستم سه دفاعه، از شیری و آقایی به عنوان وینگ بک استفاده کرد و نتوانست نتیجه خوبی بگیرد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

پرسپولیس در بازی با گل‌گهر، برای اولین بار در سال‌های اخیر با سیستم سه دفاعه به میدان رفت. نتیجه ضعیف پرسپولیس در نیمه اول بازی، باعث شد یحیی گل‌محمدی خیلی زود تصمیم به تغییر سیستم بازی تیمش بگیرد. پرسپولیس نیمه دوم به بازی برگشت و از شکست فرار کرد. با توجه به نمایش ضعیف پرسپولیس در نیمه اول، به نظر می‌رسید بحث سه دفاعه شدن پرسپولیس به پایان رسیده باشد اما در روزهای اخیر، معلوم شده گل‌محمدی حساب ویژه‌ای روی این سیستم باز کرده است. مدلی از بازی که چندان، با داشته‌های پرسپولیس جور در نمی‌آید.

مدافعان کناری

وینگ بک راست و چپ، دو پست کلیدی در سیستم سه دفاعه هستند. دو بازیکنی که علاوه بر دفاع، محور اصلی حملات تیم از جناحین محسوب می‌شوند. پرسپولیس در حال حاضر، دو مدافع راست و چپ تخصصی دارد (بدون احتساب بازیکنان تاجیکستانی که هنوز مجوز بازی آن‌ها صادر نشده.) مهدی شیری و سعید آقایی که آمار یکی از آن‌ها در گل‌سازی ناامید کننده است. شیری و آقایی، در بازی با گل‌گهر هم وینگ بک راست و چپ پرسپولیس بودند. شیری در سه فصل اخیر، فقط 2 پاس گل برای پرسپولیس داده و سانترهایش، شانس زیادی برای تبدیل شدن به موقعیت گل ندارند. اوضاع آقایی از شیری بهتر است. آقایی فصل پیش با وجود نیمکت نشینی در یک سوم بازی‌ها، 4 گل برای پرسپولیس ساخت. او در این فصل البته، هنوز نتوانسته کمکی به گلزنی پرسپولیس بکند.

امیدوار به آچار فرانسه

گل‌محمدی برای حملات بیشتر از دو سمت زمین، می‌تواند روی سیامک نعمتی و وحید امیری حساب کند. دو بازیکنی که فصل پیش هم، بازی‌های زیادی مدافع راست و چپ پرسپولیس بودند. فارغ از افت نعمتی در این فصل، پرسپولیس برای این تغییر مانع بزرگتری سر راهش دارد. بازی با گل‌گهر، مهدی ترابی و وحید امیری پشت سر تک مهاجم پرسپولیس به میدان رفتند. در صورت انتقال امیری به پست وینگ بک، گل‌محمدی گزینه‌های زیادی برای استفاده پشت سر مهاجم نخواهد داشت. امید عالیشاه و احسان پهلوان، تنها بازیکنانی هستند که می‌توانند در این پست برای پرسپولیس بازی کنند.

جای خالی شهریار

با توجه به اهمیت مهدی ترابی در پرسپولیس، گل‌محمدی فقط در صورتی می‌تواند از سیستم سه دفاعه استفاده کند که تیمش با سیستم 3-4-3 به میدان برود. مگر اینکه بخواهد در تصمیمی غیر منتظره، ترابی را در پست مهاجم هدف به میدان بفرستد. پرسپولیس در پست تک مهاجم تیمش، دو گزینه اصلی در اختیار دارد. مهدی عبدی و عیسی آل‌کثیر که هر دو نشان داده‌اند گزینه چندان مناسبی برای سیستم تک مهاجم نیستند. قدرت بدنی بالا، سرزنی و تمام کنندگی، خصوصیاتی است که به صورت همزمان در آل‌کثیر و عبدی وجود ندارد و به همین دلیل هم، آن‌ها زمانی که به عنوان زوج در خط حمله قرار می‌گیرند آمار بهتری دارند. فصل پیش، شهریار مغانلو چنین نقشی را در پرسپولیس به خوبی ایفا می‌کرد.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.