علیرغم فاصله سه امتیازی با صدر جدول، پرسپولیس برای کسب ششمین قهرمانی به چند تغییر نیاز دارد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 مهم ترین عامل برای فتح عنوان قهرمانی در لیگ برتر ایران، کسب سه امتیاز و پیروزی حتی در روزهایی است که یک تیم نمایش خیلی خوبی هم ارائه نمی دهد. لیگ برتر این فصل بیش از حد نزدیک بوده و تقریبا هر هفته تغییراتی در مربع بالای جدول رخ می دهد.

در لیگ ایران که سپاهان مدعی در چهار بازی اخیر خود سه بار مغلوب شده (بدون احتساب حکم کمیته انضباطی) و استفلال در یک مقطع از فصل به چند تساوی متوالی دست پیدا می کند، کاهش فاصله با صدر جدول خیلی دشوار نیست و پرسپولیس علیرغم روند پرفراز و نشیب خود در فصل جاری همچنان یکی از بخت های مسلم قهرمانی محسوب می شود.

قرمزپوشان دیروز در شرایطی در تهران با دو گل ذوب آهن را مغلوب کردند که اغلب هواداران از نمایش این تیم به خصوص در نیمه اول راضی نبودند، اما نباید فراموش کرد این تیم در ابتدای فصل بهترین مدافع میانی و هافبک خود و البته تنها مهاجم ترکیب با قابلیت خلق فضا و فرصت برای دیگر بازیکنان را از دست داده است. در ادامه مروری به نقاط مثبت و منفی تیم یحیی گل محمدی بعد از گذشت حدود یک سوم از فصل خواهیم داشت.

پرسپولیس

1- پرسپولیس دیروز و در دیدار مقابل ذوب آهن موفق به ثبت کلین شیت شد، اما بررسی آمار دریافت هشت گل در 11 بازی به راحتی نشان می دهد خط دفاعی این تیم که مهم ترین عامل قهرمانی های متوالی این تیم در فصول گذشته بود، در این فصل از استحکام کافی برخوردار نمی باشد. البته به جز نمایش خوب بازیکنانی چون علیرضا بیرانوند، سید جلال حسینی، محمد حسین کنعانی زادگان، شجاع خلیل زاده و ... آمار کلین شیت های متوالی معلول درخشش کمال و احمد نور اللهی هم بود.

تغییرات متوالی در قلب خط دفاعی و البته دو پست مدافع چپ و راست نشان می دهد یحیی گل محمدی هنوز به ترکیب قطعی خود در عقب میدان دست نیافته، اما حضور علی شجاعی در پست مدافع چپ با ارسال های استاندارد و البته جلو رفتن سیامک نعمتی احتمالا بهترین راه حل تا زمان اضافه شدن بازیکنان خارجی خواهد بود.

2- سیامک نعمتی اخیرا در پست وینگر به میدان رفته و به منطقه مورد علاقه خود در زمین بازگشته است. ستاره چند پسته پرسپولیس همانند وحید امیری و به علت فقط نیروی انسانی کافی در فصول اخیر در پست مدافع کناری نیز به میدان رفته و احتمالا قادر به ارائه بخش زیادی از توانایی های هجومی خود نبوده است.

سیامک نعمتی یک وینگر کلاسیک بوده و با قابلیت خلق مثلث در کناره ها، عرض دادن به بازی و CUT INSIDE (تغییر مسیر و زدن به داخل) بهترین گزینه در سمت راست برای افزایش تنوع در بخش هجومی پرسپولیس است. در روزی که تیم یحیی گل محمدی خیلی هم خوب بازی نکرد، سیامک نعمتی با اضافه شدن به دو مهاجم و البته تغییر جهت در مسیر حرکت، به وضوح به سرمربی پرسپولیس ثابت کرد پست مورد علاقه اش همین منطقه در زمین است.

3- پرسپولیس هنوز جای خالی احمد نوراللهی را پر نکرده و غیبت او در ترکیب پرسپولیس به شدت احساس می شود. در فصول اخیر و به خصوص فصل قبل، مهم ترین عامل ایجاد تنوع تاکتیکی در پرسپولیس بازیکنی بود که در حال حاضر در امارات فوتبال بازی می کند.

پرسپولیس

بدون حضور احمد نوراللهی در ترکیب و البته جانشینی برای او، پرسپولیس چاره ای جز متمایل شدن به کناره ها و تکرار تاکتیک ارسال از جناحین ندارد. در واقع علیرغم انتقادات از یحیی در پافشاری روی سیستم دو مهاجم، این سرمربی در حال حاضر از ابزار کافی برای استفاده از عمق برخوردار نیست و غیبت احمد نور اللهی و عدم جذب جانشین برای او، تنوع تاکتیکی برای پرسپولیس را به حداقل رسانده است.

4- برخی معتقدند مهدی ترابی از روزهای اوج خود در پرسپولیس فاصله گرفته و علیرغم تاثیرگذاری در پیروزی های این فصل تیم یحیی، هنوز قادر به ارائه تمام توانایی های خود در پرسپولیس نبوده است. نباید فراموش کرد بهترین روزهای این ستاره خلاق زیر نظر گابریل کالدرون رقم خورد و پرسپولیس در آن مقطع با سیستم 3-3-4 یا 1-3-2-4 بازی می کرد و یا در هنگام استفاده از سیستم 2-4-4 ( در روزهای اصرار به استفاده از جونیور) در زمین از شعاع حرکتی بیشتری برخوردار بود. در این دو سیستم وینگرها از بالاترین میزان تاثیرگذاری در زمین برخوردارند و در واقع کاهش اهمیت این بازیکنان در سیستم 2-4-4 مورد علاقه یحیی امری اجتناب ناپذیر و غیرقابل تغییر است.

5- پرسپولیس در مدافع تاجیک با قابلیت بازی کردن در سمت راست را برای نیم فصل دوم به ترکیب خود اضافه کرده و این یعنی یحیی گل محمدی به خوبی نقطه ضعف تیم خود در ماه های ابتدایی این فصل لیگ برتر را به خوبی تشخیص داده است.

علیرغم انتقادات موجود، پرسپولیس حتی با احتساب رای کمیته انضباطی فقط سه امتیاز با صدر جدول فاصله دارد و این یعنی تکرار دوباره عنوان قهرمانی در ششمین فصل متوالی نیز غیرممکن نیست. فراموش نکنیم قرمزپوشان در نیم فصل اول سال گذشته نیز نمایش فوق العاده ای نداشتند و هر چه گذشت تیم یحیی قامت یک مدعی به خود گرفت.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.