تیم فوتبال پرسپولیس با ترکیبی که نیمی از آن محصول دوری جستن از «آرایش بازنده در برابر صنعت نفت» بود و نیمه دیگر آن مولود ذخیره کردن انرژی برای دیدار بسیار مهم‌تر مقابل استقلال، جمعه شب تیم نفت مسجدسلیمان را ۱-۲ شکست داد اما کوچک‌ترین تضمین و اطمینانی بابت اینکه در دربی پیش رو نمایش موفقی را ارائه خواهد کرد، به دست نداد.

به گزارش فرتاک ورزشی،

سرخ‌ها در اوایل مسابقه خوب بودند و دو گل در همان ۲۰ دقیقه نخست زدند و می‌توانستند در دقایق بعدی دو سه گل دیگر هم به ثمر برسانند اما به جز همان مقطع «نیمه طوفانی» شروع مسابقه دچار همان مشکلاتی شدند که کل فصل جاری را برایشان خراب کرده است. دفاع پرخلل، هافبک‌هایی که تداخل وظایف دارند، مهاجمانی که از دقت تهی هستند و سنگربانانی که هیچ‌یک ششدانگ نیستند ضعیف‌ترین پرسپولیس شش هفت سال اخیر را شکل داده‌اند و حتی اگر این تیم پنجشنبه در نسخه جدید شهرآورد استقلال را شکست بدهد و فاصله دو تیم را در صدر جدول لیگ بیست و یکم به ۳ امتیاز کاهش بدهد هیچ ضمانتی را ایجاد نکرده که قادر به سبقت جستن از آبی‌ها در هفته‌های بعدی و کسب مجدد عنوان قهرمانی باشد.

 

از سهم‌های کوچک تا سهم‌های بزرگ

رضا اسدی که هر دو گل سرخ‌ها را در مسجد سلیمان زد، بازیکن مرجوعی و ناکام تمامی هفته‌های قبلی بود و اگر فیکس بازی کرد، به این خاطر بود که یحیی می‌خواست به ترکیب اصلی مورد نظرش در خط میانی برای دیدار دربی استراحت بدهد و در همین راستا بود که کامیابی‌نیا را فقط در ۲۰ دقیقه آخر به میدان فرستاد و میلاد سرلک را در همان مقطع از زمین بیرون کشید. چک کردن امید عالیشاه در همان مقطع پایانی بازی هم با این هدف صورت گرفت که مشخص شود او پس از مصدومیت طولانی اخیرش تا چه حد بازیابی فیزیکی کامل داشته و اگر ریکاوری او کامل بوده باشد، شاید گل‌محمدی از او هم در مسابقه شهرآورد در ترکیب ثابت بهره گیرد. بالا و پایین کردن ترکیب حاضر مقابل تیم محمود فکری شامل پهلوان و ترابی هم شد و عبدی که فقط در هفت هشت دقیقه پایانی بازی کرد، به احتمال قوی در شهرآورد سهم بزرگتری خواهد داشت.

 

انتقال حس سرگشتگی به هر دو دروازه‌بان

گل‌محمدی تا همین حالا نیز شاید ۹۰ درصد آرایش ثابت مورد نظرش را برای شهرآورد تعیین کرده باشد و ۱۰ درصد باقی مانده در مورد ترکیب ثابت دفاع وسط و البته این موضوع مهم‌تر خواهد بود که از بین حامد لک و احمد گوهری کدامیک باید از دروازه سرخ‌ها دفاع کنند. به نظر می‌رسید که کادر فنی پرسپولیس با‌وجود نمایش اسفبار لک در دیدار با صنعت نفت به او در مسجد سلیمان بازی بدهد تا وی با یک نمایش خوب احتمالی روحیه‌اش را بازیابد اما آنها با استفاده از گوهری خلاف این عمل کردند و شرایط را پیچیده‌تر کردند. حالا باور موجود این است که خود گل‌محمدی و حمید مطهری هم نمی‌دانند گزینه اصلی‌شان برای این پست خطیر کیست و بدتر از هر چیزی ایجاد احساس عدم اطمینان در هر دو گلر این تیم و گرفتن اندک اعتماد به نفس‌شان از طریق انتقال سرگشتگی خود به درون بافت وجودی لک و گوهری است.

 

مصداق آن ضرب‌المثل قدیمی

برای دفاع وسط اوضاع همین‌قدر مبهم و به هم ریخته نیست و گل‌محمدی باید از بین فرجی، نعمتی و البته سیدجلال حسینی زوج موردنظرش را برگزیند و شاید هم با استفاده از هر سه نفر یک دفاع وسط شناور را شکل بدهد و با گذاشتن دو پیستون پرتحرک در دو سمت و دو و حتی سه هافبک وسط (شامل کامیابی‌نیا و سرلک) بر استحکام خط دفاعی‌اش بیفزاید. در این سیستم امیری و ترابی در بال‌ها و احتمالاً پهلوان به‌عنوان عنصری تکمیلی نقش مهمی را ایفا خواهند کرد ولی تک مهاجم تیم چه عبدی باشد و چه پاکدل، با توجه به سوابق سرشار از فراز و نشیب‌شان از ایجاد هر حس اطمینانی نزد ناظران عاجز نشان می‌دهند. به هرحال همه اینها محصول آزمون و خطاهای متعددی است که مربیان سرخ و بازیکنان تحت فرماندهی‌شان در این فصل پردردسر تجربه کرده‌اند و طبق آن ضرب‌المثل قدیمی و با مسما سرخ‌ها می‌توانند از عبارت «از ماست که بر ماست» برای توصیف آن استفاده کنند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.