پرسپولیسی‌ها، خاطرات خوبی از برگزاری دربی به عنوان بازی قهرمانی دارند و همین موضوع، به مسابقه این هفته امیدوارشان می‌کند.

به گزارش فرتاک ورزشی،

 جام قهرمانی این فصل لیگ برتر، به بازی برگشت پرسپولیس و استقلال گره خورده است. آبی‌پوشان با فاصله 6 امتیازی در صدر، حاشیه امنی ایجاد کرده‌اند و نباختن در دربی، می‌تواند امیدهای‌شان برای قهرمانی را به بیشترین میزان ممکن برساند. پرسپولیسی‌ها اما، نیاز به پیروزی در این مسابقه دارند. نتیجه‌ای که هم آن‌ها را به قهرمانی امیدوار می‌کند و هم در صورت هم‌امتیاز شدن با استقلال، این تیم را به صدرجدول می‌فرستد. در دوره‌های گذشته لیگ، حداقل یکی از این دو تیم در کورس قهرمانی حضور داشته‌اند. در سال‌هایی که هر دو تیم شانس قهرمانی داشتند و دربی می‌توانست در تعیین قهرمان نقش مستقیمی داشته باشد، کارنامه پرسپولیسی‌ها امیدوارکننده‌تر است.

لیگ بیستم؛ انتقام با عیسی

فصل پیش مثلث قهرمانی بین پرسپولیس، استقلال و سپاهان، تا اواخر فصل ادامه داشت. تا زمانی که آبی‌پوشان، از کورس جا ماندند و پرسپولیس و سپاهان از این تیم فاصله گرفتند. دربی تهران، نقش مهمی در جا ماندن استقلال از کورس قهرمانی داشت. استقلالی‌ها پیش از بازی برگشت، امیدوار بودند پرسپولیس در بازی با سپاهان امتیاز از دست بدهد و سپس با بردن سرخپوشان در دربی، بتوانند این تیم را در جدول پشت سر بگذارند. اوضاع اما طور دیگری جلو رفت. پرسپولیس پیش از دربی، مقابل سپاهان امتیاز از دست داد اما استقلالی‌ها هم، با شکست مقابل ذوب آهن فرصت کم کردن فاصله را از دست دادند. با این شرایط، بردن دربی تنها راه باقی ماندن استقلال در کورس قهرمانی بود. اتفاقی که نیفتاد و پرسپولیس، توانست برنده این مسابقه شود. پرسپولیس با تک گل عیسی آل‌کثیر روی ریباند شوت شهریار مغانلو، استقلال را شکست داد و با خیالی راحت، در صدرجدول باقی ماند. نتیجه‌ای که هم شانس قهرمانی استقلال را به حداقل رساند هم، نقش مهمی در قهرمانی پرسپولیس داشت.

لیگ هجدهم؛ چیپ دردسرساز

شاید در تاریخ لیگ برتر، کمتر دربی به اندازه بازی برگشت لیگ هجدهم قهرمان فصل را تعیین کرده باشد. پرسپولیس اواخر لیگ هجدهم، در صدرجدول قرار داشت اما جایگاه این تیم بخاطر نتایج پرفراز و نشیب، متزلزل شده بود. استقلال هم با وینفرد شفر، توانست فاصله‌اش را جبران کند و پیش از دربی، به یک قدمی سرخپوشان برسد. استقلالی‌ها در شرایط نسبتا بهتری، وارد دربی شدند و می‌توانستند با پیروزی در این مسابقه، جای پرسپولیس در صدرجدول را بگیرند. بازیکنان وینفرد شفر در جریان بازی، شروع بهتری هم داشتند اما این پرسپولیس بود که روی سانتر مهدی ترابی و ضربه سر احمد نوراللهی، توانست گل اول را بزند. استقلال اواخر نیمه اول، صاحب یک ضربه پنالتی شد. درگیری فرشید اسماعیلی و گادوین منشا بر سر زدن ضربه پنالتی، حاشیه‌های عجیبی درست کرد و در نهایت، پنالتی چیپ اسماعیلی از بالای دروازه بیرون رفت. پس از این صحنه، استقلال دیگر نتوانست به بازی برگردد و نمایشی ضعیف در ادامه مسابقه داشت. پرسپولیس دربی را برد و قهرمان لیگ برتر شد. اگر سه امتیاز این بازی در جدول پایان فصل جابجا می‌شد، استقلال به قهرمانی می‌رسید.

لیگ پانزدهم؛ جشن زیر باران

بازی برگشت لیگ پانزدهم، سناریویی برعکس لیگ هجدهم داشت. استقلال، از هفته‌های ابتدایی یکی از تیم‌های ثابت کورس قهرمانی محسوب می‌شد و پرسپولیس، از قعرجدول توانسته بود به صدر نزدیک شود. بردن دربی، پرسپولیس را برای اولین بار، به صدر جدول لیگ برتر می‌رساند. با توجه به فاصله کوتاه تا پایان لیگ برتر، برنده این مسابقه شانس اول قهرمانی لیگ بود. این بازی، احتمالا یکی از بهترین نمایش‌های پرسپولیس در تاریخ دربی است. آن‌ها شروعی طوفانی در این مسابقه داشتند و نیمه اول، با دو گل مهدی طارمی جلو افتادند. طارمی یک پنالتی را هم از دست داد. نیمه دوم، استقلال تلاش زیادی برای برگشتن به مسابقه انجام داد اما باز هم پرسپولیس، سریعتر به گل می‌رسید. در نهایت، برد 4-2 در دربی هم نتیجه‌ای خاطره انگیز برای پرسپولیس ثبت کرد و هم این تیم در بالاترین جایگاه جدول قرار داد. هر چند، پرسپولیسی‌ها با شکست مقابل نفت تهران قهرمانی را به استقلال خوزستان واگذار کردند.

لیگ سیزدهم؛ مقاومت آندو

لیگ سیزدهم، فصل عجیبی برای استقلال بود. آن‌ها به عنوان مدافع عنوان قهرمانی، لیگ را پرستاره آغاز کردند و تا مراحل نهایی لیگ قهرمانان آسیا هم جلو رفتند. حاشیه‌های پرتعداد و جدا شدن چند بازیکن کلیدی، شرایط را برای این تیم تغییر داد. نیم فصل دوم، استقلال مشکلات زیادی داشت و با این حال، توانست تا زمان دربی در صدرجدول باقی بماند. پرسپولیس هم پس از سال‌ها با علی دایی، به کورس قهرمانی برگشته بود و امید زیادی داشت جای استقلال را بگیرد. هر دو تیم در دربی، نمایشی محتاطانه داشتند. انگیزه پرسپولیس برای برد، کمی بیشتر بود اما نمایش کم نقص مدافعان استقلال و درخشش آندرانیک تیموریان، اجازه نداد تلاش آن‌ها به نتیجه برسد. در نهایت، بازی با مساوی بدون گل به پایان رسید. پرسپولیس در پایان فصل، دوم شد و استقلال، بخاطر شکست هفته آخر با سقوطی عجیب تا رده پنجم پایین رفت. برد پرسپولیس در دربی، می‌توانست آن‌ها را به جام قهرمانی برساند.

لیگ سوم؛ همه چیز به نفع پاس

دربی برگشت لیگ سوم، استقلال به عنوان تیم برتر به زمین رفت. استقلال، صدرنشین لیگ محسوب می‌شد و پرسپولیس، بخاطر نتایج پرفراز و نشیب در رده سوم قرار داشت. دو تیم، فاصله‌ای 6 امتیازی داشتند و بردن دربی، می‌توانست آخرین امید پرسپولیس برای نزدیک شدن به استقلال و ماندن در کورس قهرمانی باشد. به خصوص که سرخپوشان، در زمینه تفاضل گل شرایط بهتری از سایر تیم‌های لیگ داشتند. استقلال هم علاوه بر پرسپولیس، با پاس برای قهرمانی رقابت می‌کرد و برای پیروزی به زمین رفت. تیم امیر قلعه‌نویی، خیلی زود به گل رسید و در شرایط برد قرار گرفت. پرسپولیسی‌ها اما، با شوت حامد کاویانپور به بازی برگشتند و نتیجه را مساوی کردند. نتیجه‌ای که تا پایان بازی باقی ماند. پرسپولیس، از کورس قهرمانی خارج شد و آخر فصل، در رده پنجم قرار گرفت. استقلال هم بخاطر این مساوی، صدر جدول را از دست داد و آخر فصل، جام را به پاس واگذار کرد.

لیگ اول؛ اشتباه استراتژیک

در دوره اول لیگ برتر، حضور همزمان پرسپولیس و استقلال در کورس قهرمانی، اتفاقی کاملا عادی بود. در آن دوران، دربی معمولا بر سر رسیدن یکی از دو تیم به جام برگزار می‌شد. دربی برگشت لیگ اول هم، از همین قاعده پیروی می‌کرد. استقلال، به عنوان صدرنشین به زمین رفت و پرسپولیس که 2 امتیاز کمتر داشت، تیم دوم لیگ محسوب می‌شد. پرسپولیسی‌ها با بردن این مسابقه، می‌توانستند به صدرجدول برسند اما استقلال، در شرایط بهتری بود و شانس بیشتری برای پیروزی داشت. بازی، کاملا کم‌هیجان و کم‌اتفاق دنبال شد و دو تیم، به نتیجه بدون گل راضی بودند. هفته آخر که پرسپولیس جای استقلال را در صدرجدول گرفت و قهرمان شد، احتمالا آبی‌پوشان حسرت نمایش محتاطانه در دربی و از دست دادن شانس قهرمانی را می‌خوردند.

 

برای ورود به کانال تلگرام فرتاک ورزشی کلیک کنید.